Bakan Toki Anahtarlarını Dağıttı

Bakan Toki Anahtarlarını Dağıttı

başbakan yardımcısı ve devlet bakanı hayati yazıcı toplu konutta hedef büyülttüklerini söyledi

Toki de anahtar teslimleri yapıldı

    Bakan Yazıcı,TOKİtarafından Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Korucuk Mahallesi'nde dar gelirli aileler için inşa edilen 496 sosyal konutun anahtar teslim törenine katıldı. Bakan Yazıcı Anahtar Teslim Töreni'nin ardından İlkgün Fide isimli vatandaşın evini ziyaret ederek ev hediyesi verdi.

    Törende konuşan Bakan Yazıcı, "1986 yılında RahmetliTurgut Özalzamanında bir fon vardı. Milletimiz bu fona bir isim veriyordu. Ne diyordu? 'Fak Fuk Fon'. Ne demek? 'Fakir Fukara Fonu' ama 2003'te baktık ki bu fonun kaynaklarının önemli bir kısmı bütçe açıklarına tahsis edilmiş. Herhangi bir yerde açık oluşmuş, o açığı kapamak için ilgili bakan rapor hazırlamış ve başbakana sunmuş, kaynak oraya aktarılmış. 'Böyle bir şey olmaz' dedik'' dedi.

    Bakan Yazıcı yoksulluğun sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu olduğuna işaret ederek, "Dünyada yaşayan 7 milyar insandan 1,5 milyarı günlük 1 doların altında parayla geçinmek zorunda. Bu, çok korkunç bir şey, ama ülkemizde 2004 yılından bu yana günlük 1 doların altında parayla geçinmek zorunda olan toplum kesimi kalmamıştır. Nasıl kalmadı? Uyguladığımız sosyal politikalarla kalmadı. Bunu devam ettiriyoruz. Dünya standartlarında 4,15 doların altında parayla geçinmek zorunda olan vatandaş kesimi 2002'de yüzde 30... Bu, korkunç bir rakam. Türkiye'de yaşayanların yüzde 30'u 2002 yılında günlük 4,15 doların altında bir parayla geçinmek zorundaydı. Uyguladığımız ekonomik ve sosyal politikalarla bu alanda da önemli iyileştirmeler yaptık ve 2009 yılı sonu itibarıyla günlük 4,15 doların altında parayla geçinmek zorunda olan vatandaş kesimini 4,3'e indirdik. 2015 yılında bu anlamda sıfıra indireceğiz. Sosyal fonlara ayrılmış paylarımızı sizin ihtiyacınızı gidermek için projeye dönüştürüp sorunlarınızı giderme çabası içindeyiz" diye konuştu.

   Sosyalkonutyapımındaki ilk hedeflerinin 10 bin konut olduğunu bildiren Yazıcı, bu hedefi gerçekleştirdiklerini ve hedef büyüterek bu rakamı 50 bine çıkardıklarını söyledi. Bakan Yazıcı, "10 bin dolayında, Türkiye'nin her tarafında bu konutları ürettik, ama bunların teslim törenlerini yapacak zamanımız yok. Buraya özellikle geldim. Hedefi 50 bin konuta çıkardık. TOKİ'ye bu fondan yaptığımız protokol çerçevesinde 200 milyon lira kaynak aktarıyoruz. Bu, hızla devam ediyor. Hedefimizi biraz daha
büyüttük. 2023, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü esas alarak sosyal konut sayısını 100 bine çıkardık. Bunları hibe olarak vermiyoruz. Ayda 100 lira ödeyeceksiniz. 270 ayda bunların faizsiz geri ödemesi, belki bugün biraz zor gelebilir, ama zaman geçtikçe aylık 100 lira çok küçük paralar haline dönüşecektir.''

   Bakan Yazıcı'nın konuşmasının ardından Anahtar Teslim Töreni'ne geçildi.
Tören sonunda hak sahibi 5 aileye anahtarlarını teslim eden Yazıcı, sosyal konutta yaşayan İlkgün Fide isimli bir vatandaşın evine konuk oldu. İlkgün Fide'ye jarzlı el süpürgesi hediye eden Bakan Yazıcı hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

    Konutlarda yaşayan vatandaşlar Bakan Yazıcı'ya büyük ilgi gösterirken Memur-Sen Konutlarında oturan ve isminin Nurevşen olduğunu söyleyen bir kız çocuğu konutlarına yol ve sosyal imkanlar yapılmasını istedi. Bakan Yazıcı Büyükşehir Başkan Vekili Osman Aydın'a gerekli talimatları verdi. Bakan Yazıcı vatandaşların sevgi gösterileri arasında tören alanından ayrıldı.

İHA

Etiketler : toki , toki haber , toki haberleri , toki anahyatr teslimi , toki evleri , toki evleri nerde , toki satıştaki , projeleri , toki konut projeleri , tokievleri , gayrimenkul , konut , konut projeleri , emlak ve gayrimenkul

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman