Konut Kredilerinde Son Yenilikler

Konut Kredilerinde Son Yenilikler

konut kredilerinde kredi kullanımı 30 yıla kadar çıkıyor.

konut Kredilerinde Son Yenilikler …Konut Kredilerinde Vade Ne Kadar Olmalı
 
Geçenlerde bir bankanın iştiraki olan finans kurumu Türkiye'de ilk defa 30 yıla çıkan vadelerde konut kredisi kullandırmaya başladığını deklere etti. Benim gibi müşteri gözüyle bakıldığında ziyadesiyle güzel, gayet yenilikçi bir haber gerçekten.

Eylül 2010’dan bu yana Merkez Bankası’nın mevduata uygulanan zorunlu karşılıkları üç kattan fazla artırması kısa vadede duran tasarrufu uzun vadeye kaydırdı. Bu bankalara ciddi bir yük oluşturmuş ve bu yük de konut kredisi kullanımını nispeten yavaşlatmıştı. Zira seçim sonrası bir nebzede olsa KKDF oranlarının artırılacağı öngörüsündeyim.Bu artırım kredi tutarlarının azlığı nedeniyle müşteriye çok fazlasıyla yük getirmez.

30 Yıl Vadeli Konut Kredileri
Böylesi yenilikçi (?) çalışmalar durağan piyasalarda olumlu bir hava yaratabilir. Mortgage Sisteminde optimum vade diye bir şey yoktur.Bu ülkelerin yaş ortalamalarından tutun da gayri safi milli hasıla tutarı gibi bir çok faktörden etkilenir.

Geleceğe Güven ve Ekonomik İstikrar
Türkiye’nin yakalamış olduğu ekonomik istikrar neticesinde geleceğe daha rahat bakan bankalar Sendikasyon kredileri ile konut kredilerinde vadeyi uzattılar.Dünya Bankasının kredi notunun artışı öngörmesi, Hükümetin ekonomik politikalarının şu ana kadar seçimlerden ayrı götürülmesi ,bankaları daha rahat bir düşünceye sevk ettiği kanısındayım.

Konut kredi hacmi yükseliyorTekrar sisteme geri dönersek eğer ;Dünyada Mortgage Sistemi temelde üç görüş üzerinde gelişmektedir. (ABD-AB- JAPON) Türkiye’deki sisteme bakarsak tam olarak hangi sisteme yakın olduğu noktasında çelişkilerimiz olduğu gözükecektir.Farkında olmadığımız kültürel alışkanlıklarımız (örneğin borç ödeme sadıklığı) sistemin daha esnek kurugulanmasını söylüyor bizlere.

Burada sözlerime son verirken 17-18 Mayıs’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında katıldığım GYODER ‘in organize ettiği Gayrimenkul Zirvesi ve ISTANBUL Restate’deki izlenimlerimi sizlerle önümüzdeki hafta paylaşıyor olacağım.

Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim....

Saygılarımla,

Önder Bakal

MORTGAGE BANKASI

Etiketler : konut , konut kredi , konut kredi haberleri , konut kredisi , güncel konut kredisi , konut kredisi hesaplama , konut kredisi haberi , yeni konut kredileri , gayrimenkul kredileri , kredi konut kredi faizleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman