Uydukent projelerinde yaşam başladı

Uydukent projelerinde yaşam başladı

 

Daha önce koyduğu 500 bin konut hedefine ulaşan TOKİ'nin, İstanbul'da Ataşehir, Ispartakule, Halkalı, Kayaşehir ve İkitelli'de planladığı ve büyük bir kısmını hayata geçirdiği konut projelerinde yaşam başladı. Dev projeleri, iştiraki Emlak Konut GYO ve özel sektör işbirliğiyle yürüten TOKİ'nin İstanbul'daki olası deprem riskine karşı hayata geçirdiği projelerin dışında Temapark projesi de belli oldu. 
 
Batı Ataşehir'de yaklaşık 15 bin konut ile Doğu Ataşehir'de yapılması planlanan 10 bin konutluk proje ile Anadolu Yakası'nın ilk uydu kenti projelerinin ardından 300 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan Ataşehir Finans Merkezi ile 15 bin kişi kapasiteli uluslararası spor kompleksi ve 10 bin kişi kapasiteli cami ve 50 bin metrekarelik alana sahip bölge parkı hedefleniyor. TOKİ yetkilileri SPK ve BDDK gibi kamu kurumların bölgeye gelişi ile İstanbul'un finans sektörüne şekillendirecek olan bölgeye ilgi artırdığını belirtti. Avrupa yakasının en hızlı gelişen toplu konut bölgesi Ispartakule'de ise TOKİ, Emlak Konut GYO ve özel sektör işbirliğiyle, 7 milyon metrekare alan içerisinde 35 bin konut planlandı. Bu projelerin 7 bin 500'ü şimdiden hayata geçirildi. Bölgede konut ve sosyal donatı projelerinin yanı sıra ulaşımın rahatlatılmasına yönelik, TEM'den Ispartakule'ye girişi sağlayan Köprülü Kavşak ve gişeler gibi altyapı yatırımları da hayata geçirildi. Uyguladığı modelle yurtdışında da örnek gösterilen TOKİ, dünyanın gelişmekte olan ülkelerinden de aynı modelin gerçekleştirilmesi için teklifler almıştı 
 
Gözler Temapark'ta
Avrupa Yakası'nın ilk uydukent projelerinden Halkalı Atakent projesi ile 40 bin konutu hayata geçiren TOKİ, deprem riski nedeniyle Bakırköy Kadın Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni taşıyarak, 648 yataklı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne dönüştürüldü. 90 dönüm üzerinde 107 bin metrekare kapalı alana sahip hastane, 40 dönümün yeşil alan olarak ayrıldı. Bu arada bölgede gözler 1.5 milyon metrekare alana kurulacak olan Tema Park projesine çevrildi. İçinde Türkiye'nin en büyük fuar alanı başta olmak üzere, alışveriş merkezleri, kongre merkezleri, kültür ve sanat yapıları, oteller ve birçok tematik eğlence üniteleri yer alacağı proje, hem Türkiye hem de bölgenin en büyük temaparklarından biri olacak. 
 
Kaynak SABAH
 
Kayaşehir'de 20 bin konutun yapımına başlandı
İstanbul'dakı deprem riskli alanlarının transfer edilmesi amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla planlanan 11 milyon metrekarelik Kayaşehir kentsel dönüşüm projesinde hedeflenen 60 bin konutun yaklaşık 20 bininin yapımına başlayan TOKİ, 10 bin konutun hak sahiplerine teslimine devam ediyor. Kişi başına 36 metrekare yeşil alanın düştüğü Kayaşehir projesinde günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmının güneş enerjisinden elde edilmesi, yağmur sularının depolanarak bahçe sulamada kullanılması hedefleniyor. Bir başka uydukent projesi olan İkitelli Ayazma'da ve Tepeüstü'nde ise 5 milyon metrekare alan üzerine, yaklaşık 2 bin 700 adet gecekondu ve deprem riskli konut yıkılarak, kentsel dönüşüm gerçekleştirildi. Bölgenin daha modern konutlar ile birlikte ticari projelerle yeni bir merkez yaratılacak.

Etiketler : TOKİ , TOKİ haberleri , TOKİ İstanbul projeleri , TOKİ biten projeler , ataşehir finans merkezi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman