Toki Satışlarında Artış

Toki Satışlarında Artış

 
TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, TOKİ'nin son bir aylık konut satışlarında yüzde 25’e varan bir artış olduğunu söyledi.

 
NTV’nin canlı yayın konuğu olan Karaca, TOKİ tarafından satışa sunulan yoksul konutları hakkında bilgi verdi. 7 ildeki 9 projede toplam 4 bin 614 konutun bayramdan sonra satışa çıkarılacağını duyuran Karaca, dar gelirli ailelere yönelik 2+1, 64 metrekare büyüklükteki konutların 173 liradan başlayan taksitlerle satılacağını açıkladı.
 
Karaca, bu kapsamda Ankara-Mamak'ta 1024, Çubuk'ta 484, Adıyaman’da 700, Antalya’da 480, Edirne’de 318, Gaziantep’te 404, Şahinbey’de 320, Kırşehir’de 292, Kocaeli’de ise 592 konutun uygun ödeme koşullarında satılacağını belirtti.
 
Peşinatın 2 bin lirasının sözleşme imzalarken, 2 bin lirasının ise sözleşmeden 3 ay sonra alınacağını kaydetti. Konut fiyatlarının 45-55 bin lira arasında değiştiğini ifade eden Karaca, “Taksitler 173 liradan başlıyor. Kiradan daha uygun fiyatlar. Üstelik taksitler evin içine girip oturduktan sonra başlayacak” dedi.
 
TOKİ konutlarına büyük ilgi olduğunu söyleyen Finansman Dairesi Başkanı Karaca, konut satışlarında son bir ayda yüzde 25’e varan bir artış olduğunu söyledi.
 
Kampanyadan yararlanacaklar hakkında da açıklamalarda bulunan Karaca, şunları söyledi: “4 bin lira peşinatla 15 yıl vadeyle satılacak konutlar alt gelir grubuna yöneliktir. Başvuru yapacakların projenin yer aldığı ilde 1 yıldan az olmamak üzere ikamet etmesi veya il nüfusuna kayıtlı olması, TOKİ'den daha önce konut satın almamış ve kredi kullanmamış olması, kendisine eşine ya da velayeti altındaki çocuklarına ait tapulu gayrimenkul olmaması, aylık hane halkı gelirinin 2 bin 600 liranın altında olması, başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Eşi vefat etmiş olan kadınlarda yaş şartı aranmıyor. Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır il-ilçede ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Başvurular, 5-23 Eylül tarihleri arasında, illerde valiliklere, ilçelerde ise kaymakamlıklara yapılacak. Başvurularda konut sayısından fazla başvuru gelmesi halinde, hak sahipleri kura ile belirlenecek”
 
TOKİ konutlarının modern ve sağlam olduğunu ifade eden Karaca, “Lüks konutlarda hangi malzeme ve hangi işçilik varsa dar gelir grubu için satışa sunduğumuz konutlarda da aynısı var.” dedi. Kaynak Toki Haber
 

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman