Dikkat! kredi kullananlara Kara liste geliyor

Dikkat! kredi kullananlara Kara liste geliyor

 Konut kredilerinde sıkı yönetim ilanı BDDK, hazırladığı genelge ile konut kredilerinde ‘sıkıyönetim’ ilan etti. Kredi kullanan da kullandıran da sıkı takip edilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların konut kredisi uygulamalarına ilişkin incelemesini tamamladı. İnceleme sonrasında, bankaların konut kredisi kullanımında bazı usulsüz işlemlere imza attıkları belirlendi. Bu tespitler üzerine düğmeye basan BDDK, konut kredilerinde ‘sıkıyönetim’ olarak nitelendirilen genelge yayınladı. Genelgede, konut kredisi kullanımını zorlaştıracak 4 düzenleme yer aldı.

Bankalar kara liste hazırlayacak STAR’ın ulaştığı genelgede, konut kredisindeki usulsüz işlemlerin özellikle ‘emlak ofisleri ve galericiler’ aracılığı ile kullanılan kredilerde yoğunlaştığına dikkat çekilerek, tüm bankalara, bu kapsamda kullanılan konut kredileri ile ilgili inceleme yapılması istendi. Genelgede, kredilere aracılık eden herhangi bir odaya bağlı olmayan galerici ve emlak ofislerine yönelik kara liste oluşturulması da istendi. Genelgede, tüketicilerin bankalara sunduğu gelir beyanlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, gelir beyanlarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtları ile karşılaştırılması, bu kapsamda kullandırılan kredilerin de mercek altına alınması hükmü yer aldı.
Genelgedeki düzenlemeler şöyle: -Banka Teftiş Kurulları, emlak ofisleri ve galericiler gibi meslek gruplarının aracılık ettiği konut kredilerinin tamamını inceleyecek. İnceleme sonucunda hazırlanan raporlar BDDK’ya sunulacak.
-Emlak odasına veya diğer meslek odalarına kayıtlı olmayan emlak ofisleri gibi aracılarla ilgili bir kara liste oluşturulacak. Genelgenin gönderildiği tüm bankalar, bu listeye katkı sağlayacak.

-Konut kredisi için verilen gelir beyanları SGK kayıtları ile karşılaştırılacak. Eksik veya yalan gelir beyanlarıyla ilgili işlem yapılacak.

-Bu kapsamda kullanılan bireysel krediler de incelenecek. Risk analizleri yapılacak. (STAR)

Etiketler : konut kredileri , konut kredilerinde kara liste , kara listede kredi kullananlar , emlak haber , konut kredi haber , güncel konut kredileri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman