5 yılda ne kadar konut kredisi çekildi

5 yılda ne kadar konut kredisi çekildi

Konut Kredisi Kullanan Kişi Sayısı Artıyor

Ekonomideki toparlanma konut kredisi faizlerini aşağı çekerken, kredi kullanan kişi sayısını da artırdı.
Türkiye’de konut kredileri 2005’ten itibaren hızlı gelişti. Türk tüketicisi daha fazla miktarda kredi kullandı, kredi vadesinide uzattı. 2005’te kredi başına borçlanılan rakam 47 bin 967 lirayken bu yıl bu rakam 73 bin 712 liraya yükseldi.

Ortalama borçlanma vadesi de 77 aydan 92 aya çıktı. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, son 6 yılda konut kredilerinin her yıl yüzde 33 büyüdüğünü, bu yıl da yüzde 25’leri bulacağını söyledi.

2005 yılında 13 milyar TL civarında gerçekleşen konut kredi hacminin bu yılı 75 milyar TL seviyesinde kapatması bekleniyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre de 2006’dan buyana 1 milyon 660 bin kişi konut kredisi kullandı.

‘Sorunlu’ yüzde 1 civarında

Onaran hızlı büyümeye rağmen Türkiye’de konut kredilerinin diğer ülkelere göre sorunsuz olduğunu söyledi. Bugüne kadar Türkiye’de en fazla yüzde 2.14’lük oranla karşılaşılan konut kredilerinde sorunluluk oranının bugün yüzde 1.02’lerde olduğunu belirten Onaran diğer ülke ortalamalarına göre bu oranın yok denecek kadar az olduğuna işaret etti.

Konut kredileri % 33 arttı

BDDK verilerine göre 9 Eylül haftasında konut kredileri 72 milyar 234 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Geçen yıl aynı döneme göre yüzde 33, yılsonuna göre ise yüzde 18.8 artış yaşandı. Haftalık artış ise yüzde 0.02. Bugün


 

Etiketler : 5 yılda ne kadar konut kredisi çekildi , konut kredi istatikleri , konut kredi haberleri , emlak , emlak kredisi , konut , konut kredisi , gayrimenkul , gayrimenkul kredisi , konut kredi haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman