İstanbul Anadolu Yakasında Sultanbeyli 'kent' olacak!

İstanbul Anadolu Yakasında Sultanbeyli 'kent' olacak!

Sultanbeyli 'kent' olacak!
İstanbul'un 290 bin nüfuslu Sultanbeyli ilçesi Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesine uğrayacak
Kanun Hükmünde Kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen yetki çerçevesinde Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek. Bakanlar Kurulu, Türkiye’de çarpık yapılaşmanın simgesi haline gelen Sultanbeyli’de mülkiyet sorununun çözümlenmesi ve kentsel dönüşüm projesi uygulanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı görevlendirdi.
Toplu Konut İdaresi bugüne kadar yaklaşık 500 bin konut yaparken, Sultanbeyli’de kat sayısı 1-5 arasında olan 37 bin 450 bina kentsel dönüşüme tabi tutulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bunun Türkiye tarihinin en büyük kentsel dönüşümü olacağını söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Sultanbeyli’nin tapu sorununu çözme sözü verdiğini anımsatan Bakan Bayraktar, ilçede tapusuz ve imarsız yer kalmayacağını ifade etti.
Bayraktar, toplam yüzölçümü 29 milyon metrekareyi bulan Sultanbeyli’nin yüzde 22’sinin orman ya da 2B arazisi olduğunu, bu alanlar dışında kalan yerlerin tamamının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirileceğini söyledi. İlçenin tamamında yeni imar planı yapılacağını kaydeden Bayraktar, şu bilgileri verdi: “İlçenin neredeyse tamamı ya kamulaştırmaya ya da kentsel dönüşüme uğrayacak. Kamulaştırılan yerlerdeki vatandaşlara başka yerde arsa verilecek. İlçede 20 bin 600 adet parsel ve bu parseller üzerinde 34 bin malik var. Tek katlı veya çok katlı 37 bin 450 binadan sadece 384’ünün ruhsatı var.”
TOKİ'NİN YÜZDE 10'U KADAR
TOKİ’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği toplu konut projelerinde inşa edilen konut sayısının 500 bini bulduğu dikkate alınırsa, 37 bin 450 binayı kapsayan Sultanbeyli’deki kentsel dönüşüm projesi şimdiye kadarki TOKİ projelerinin yüzde 10’una ulaşacak. Sultanbeyli kentsel dönüşüm projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı görevlendiren Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, kentsel dönüşüm hem kamulaştırılan hem de mülkiyeti devlete ait araziler üzerinde yapılacak.
 
SULTANBEYLİ KİMLİK KARTI
NÜFUS: 290 bin
YÜZÖLÇÜMÜ: 29 milyon metrekare
- 1957'de köy oldu
- 1987'de belediye kuruldu
- 1992'de ilçe kimliğine kavuştu

Habertürk

Etiketler : sultanbeyli yeni konut projeleri , sultanbeyli emlak haberleri-İstanbul Anadolu Yakasında Sultanbeyli 'kent' olacak , Çevre ve Şehircilik Bakanı , kentsel dönüşüm , kentsel dönüşüm kartal , kentsel dönüşüm sancaktepe , kentsel dönüşüm su

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman