İstanbul da Konut Kredisini En Çok Hangi İlçeler Kullanıyor.

İstanbul da Konut Kredisini En Çok Hangi İlçeler Kullanıyor.

İstanbul’da en çok Küçükçekmece ve Pendik konut kredisi istiyor
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre konut kredilerine İstanbul’da en çok Küçükçekmece ve Pendik ilçelerinde yaşayanlar, Ankara’da da Keçiören ve Çankaya’da yaşayanlar ilgi gösteriyor. Türkiye genelinde ise Marmara Bölgesi konut kredisine en çok talep gösteren bölge olarak diğer bölgelerin üzerinde yer alıyor. Marmara’yı sırasıyla İç Anadolu ve Akdeniz takip ediyor.

Enuygun.com tarafından örnekleme yöntemiyle hayata geçirilen analizde, 2011 yılı ilk üç çeyrek verileri arasından konut kredisi talebini www.enuygun.com aracılığıyla bankalara iletmeyi tercih eden 50 bin kişi mercek altına alındı. Verilere göre konut kredisi talebinde İstanbul %24’lük oranla ilk sırada, Ankara %12 ile ikinci sırada, İzmir ise %7 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Hangi ilde hangi ilçe konut kredisi talep ediyor?
Enuygun.com’un analizine göre Küçükçekmece ve Pendik İstanbul’da konut kredisine en çok talepte bulunan ilçeler. Her iki ilçe de İstanbul genelinde %6’şarlık paya sahip. Bu ilçeleri %5’lik oran ile Ümraniye, Bahçelievler, Esenyurt ve Bağcılar takip ediyor. Ankara’da ise Keçiören il genelinde %16’lık oran ile başı çekerken, %15 ile Çankaya onu takip ediyor. Ardından da sırasıyla Yenimahalle ve Mamak geliyor. İzmir’de de Buca ve Karşıyaka konut kredisi talebinde başı çeken ilçeler.

Oranlarda ilçe nüfuslarının etkili olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu ”Örneğin Küçükçekmece nüfus büyüklüğü olarak İstanbul’un ikinci büyük ilçesi. Ancak nüfusun tek başına etkili olduğunu da söylemek yanlış olur. Özellikle 2011 yılında bir önceki seneye göre konut kredisi talebinin biraz daha küçük şehirlere kaydığını gözlemledik. İlk üç büyükşehir arasında olmadığı halde bazı illere ait ilçelerin konut kredisine talebinin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Denizli-Merkez, Konya-Selçuklu, Gaziantep-Şahinbey ilçelerinde yaşayanların konut kredisi talep sayısı, İstanbul’da talebin yoğun olduğu ilçelerin talep sayılarına çok yakın seyrediyor”, dedi.

Diğer bazı illerde www.enuygun.com verilerine göre konut kredisi talebinin yüksek olduğu ilçeler ise; Bursa’da Osmangazi, Antalya’da Muratpaşa, Adana’da Seyhan, Kayseri’de Melikgazi, Kocaeli’nde Gebze, Şanlıurfa’da Merkez, Mersin’de Akdeniz ilçesi olarak sıralanıyor.

Marmara Bölgesi’nde konut kredisine talep diğer bölgelerin üstünde
Enuygun.com’un verilerine göre Marmara Bölgesi Türkiye genelinde toplam konut kredisi talebinin %38’ini temsil ediyor. Bu bölgeyi %21 ile İç Anadolu Bölgesi, %13 ile de Akdeniz Bölgesi takip ediyor. Ege Bölgesi konut kredisi talebinin %12’sini, Karadeniz Bölgesi %7’sini, Güneydoğu Anadolu Bölgesi %5’ini, Doğu Anadolu Bölgesi ise %4’ünü oluşturuyor.

İstanbul, Ankara gibi konut kredisinde başı çeken iller dışarıda bırakıldığında ise bölgeler arasında Marmara Bölgesi’nin yine birinci sırada yer aldığını da ekleyen Sungurlu “Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ’daki yoğun konut kredisi talebi bölgenin bu kredi türündeki önemini artırıyor”, dedi.
 

Etiketler : İstanbul da Konut Kredisini En Çok Hangi İlçeler Kullanıyor. konut kredileri , konut kredi haberleri , emlak , emlak kredilerinde son durum- ev kredileri , emlak konut gayrimenkul kredi haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman