TOKİ'den Şehit Ailelerine Müjde TOKİ'den Örnek Davranış

TOKİ'den Şehit Ailelerine Müjde TOKİ'den Örnek Davranış

TOKİ'den Şehit Ailelerine Müjde!
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu yılın ilk 10 ayında şehit ailelerine yaklaşık 15,5 milyon liralık faizsiz konut kredisi verdi.
Gerçekleştirdiği toplu konut projeleriyle yoksul grubundan, üst gelir grubuna kadar çeşitli gelir gruplarına yönelik konut üreten TOKİ, şehit ailelerine desteğini sürdürüyor. Konut kura çekilişlerine dahil etmeden şehit yakınlarını ev sahibi yapan TOKİ, birinci dereceden şehit yakınlarına faizsiz ve vadesiz konut kredisi imkanı sunuyor. TOKİ, bu yılın başından Kasım ayına kadar birinci dereceden şehit yakını olan 277 kişiye 60 bin 100'er lira faizsiz konut kredisi sundu. Şehit yakınlarına verilen bu kredilerin toplamı ise 15 milyon 498 bin lirayı buldu.

Kredinin miktarı her yıl TÜFE'ye göre güncelleniyor. Bu yıl 60 bin 100 lira olan kredinin miktarı geçen yıl 56 bin 454 lira düzeyinde bulunuyordu.

TOKİ'nin verdiği kredinin geri ödemesi, hak sahibi şehit yakınının her türlü tazminatlar dahil olarak Emekli Sandığından kendisine bağlanan maaşın 4'de 1'i tutarındaki miktarın Emekli Sandığınca kesilmesi suretiyle yapılıyor. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamana tekabül ediyor. Krediye faiz uygulanmıyor. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin yüzde 2'si oranında masraf karşılığı alınıyor.

14 Bin Şehit Yakınına 200 Milyon Lira Faizsiz Konut Kredisi
TOKİ kurulduğu 1984'ten bu yana 13 bin 973 şehit yakınına konut kredisi verdi. Bu kapsamda verilen kredilerin toplam tutarı ile 199 milyon 27 bin 560 lira oldu. Toplu Konut Fonu'ndan şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinin ilk uygulaması 1985 yılında, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'na bir madde eklenerek, 1 Ocak 1971 tarihinden itibaren şehit olan polislerin ailelerine Toplu Konut Fonu'ndan 5 milyon lirası faizsiz kredi verilerek başlatılmıştı. 1991 yılında Toplu Konut Kanunu'na yine bir madde eklenerek bu kredinin kapsamı genişletilmiş ve Emekli Sandığından maaşa bağlanan ve Faizsiz Konut Kredisi için Hak Sahipliği Belgesi alan tüm şehit aileleri ile terör malulleri ve bunların dul ve yetimlerinin de yararlanması sağlanmıştı.

TOKİ'nin birinci dereceden şehit yakınları için tanıdığı ayrıcalıklar faizsiz kredi ile sınırlı değil. Şehidin birinci dereceden yakınına TOKİ projelerinden de ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Konut başvurusu yapan birinci derece şehit yakınına kuraya tabi tutulmaksızın konut alma hakkı tanınıyor. Bu kapsamdaki konut satışlarında konut bedelinin yüzde 10’u şehit yakını tarafından peşin ödenirken bedelin kalan kısmının ödeme planı ise taksit tutarı sabit tutulmak üzere 240 ay vadeli. Bu uzun vadeli ödeme planı sadece birinci dereceden şehit yakınlarına tanınan bir ayrıcalık. Haber 7

Etiketler : TOKİ'den şehit ailelerine müjde , Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı , TÜFE , şehit yakını , Emekli Sandığı , TOKİ haberleri , TOKİ şehit ailelerine kampanya , toplu konut fonu

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman