TOKİ Van'da İlk Kazmayı Vurdu

TOKİ Van'da İlk Kazmayı Vurdu

TOKİ VAN'da İLK KAZMAYI VURDU
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Van depreminin yol açtığı acil barınma sorununun çözülmesi için ihale sürecini tamamlayarak, Van'da kalıcı afet konutlarının temelini attı. İdare'nin 21 Kasım'da yüklenici firmaya yer tesliminin ardından 9 gün içinde konutların temel altı betonuna başlandı.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre Van'da 23 Ekim'de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin hemen ardından ihale sürecini tamamlayarak yüklenici firmalara 21 Kasım'da yer teslimini gerçekleştirdi. Yüklenici firma da Van Bostaniçi'ne yapılacak 288 afet konutu için 9 günde tüm hazırlıklarını tamamlayarak inşa sürecine girdi. Bostaniçi'nde 288 konutun yer alacağı 18 bloktan 4'ünün temel kazısı tamamlandı. 2 bloğun temel altı betonuna başlanırken bir bloğun da demirleri bağlanıyor. TOKİ bu şantiyede, 288 adet kalıcı konutun yanı sıra 32 derslikli ilköğretim okulu cami ve ticaret merkezi de inşa edecek.

800 KONUTUN DA TEMELİ ATILDI
TOKİ, Kevenli-Bostaniçi afet bölgesi 2. Etap projesi için de hızlı bir şekilde inşa sürecine girdi. Bu proje için de yüklenici firmaya 21 Kasım'da yer teslimi yapıldı. 50 bloğun yer alacağı bu inşaat alanında 5 bloğun temel kazısı tamamlanırken, üç blokta da temel altı betonuna başlandı. Bu alanda da kalıcı konutların yanı sıra 32 derslikli bir adet lise, 32 derslikli bir adet ilköğretim okulu, bir adet cami, bir adet ticaret merkezi ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yapılacak.

ERCİŞ'E BİN 376 KONUT
TOKİ depremin en büyük hasarı verdiği Van Erciş'e bin 376 konut inşa edecek. 528 konut projesinin temel kazısı başlandı. 368 konutun temel kazısının ise Cumartesi başlaması bekleniyor. 480 konut projesinin temeli de en kısa süre içinde atılacak.

BİN 808 KONUT İHALE AŞAMASINDA
Van depreminin ardından 2 bin 944 kalıcı konut ihalesini tamamlayarak binaların temelini atan TOKİ, 1808 konutu da ihale aşamasına getirdi. 1808 konutun ihalesinin tamamlanmasıyla birlikte Van'daki depremzedelerin barınma sorunun çözümü amacıyla 4 bin 752 konutun ihale sürecini tamamlamış ve inşaat aşamasına geçilmiş olacak. TOKİ, 7.2 şiddetindeki depremden etkilenen 91 köy için de 6 bin konteyner ihalesi gerçekleştirdi. Bu konteynerlerden yüzde 40'ının afetzedelere teslimi tamamlandı. TOKİ, bölgeye konuşlandırılacak konteynerler için 6 bin 500 konteyner alt yapı ihalesini tamamladı.


 

Etiketler : TOKİ Van'da ilk kazmayı vurdu , Van depremi , TOKİ , Kevenli-Bostaniçi afet bölgesi , Ercişte bin 376 konut , TOKİ Haber , Toki haberleri , Emlak haberleri , Konut haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman