TOKİ, uygun fiyat politikasıyla küçük birikimi olan herkesi ev sahibi yapıyor

TOKİ, uygun fiyat politikasıyla küçük birikimi olan herkesi ev sahibi yapıyor

TOKİ, uygun fiyat politikasıyla küçük birikimi olan herkesi ev sahibi olabilir duruma getirdi. Piyasada ev fiyatlarının aşırı artmasını da önledi.
 
Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adıyla 1984 yılında kurulan TOKİ, 2002 yılına kadar Toplu Konut Fonu imkânlarıyla 44 bin konut üretti. 58. 59. ve 60. hükümetlerin planlı kentleşme ve konut üretimi seferberliğiyle 2003 yılından itibaren yeniden organize olarak faaliyetlerine hız verdi. TOKİ, son 8 yıllık dönemde 517 bin 16 konut inşa etti. İnşaat sektörüne öncü kuruluş olan İdare, konut fiyatlarının aşağıya çekilmesi ve dengelenmesinde etkin rol oynadı.
 
TOKİ yatırımlarıyla 2003'te canlanmaya başlayan inşaat sektörü 2005'ten itibaren üst üste yüzde 20’lik büyümelerle genel ekonomik büyümeye de önemli katkı sağladı. Bizzat inşaat yapmayan, tüm uygulamalarını yaklaşık 600 yüklenici aracılığıyla gerçekleştiren TOKİ, yatırımlarıyla, doğrudan ya da dolaylı 800 bin kişiye istihdam sağladı.
 
TOKİ'nin inşa ettiği konutların yüzde 14'ü gelir paylaşımı yöntemiyle kaynak geliştirme, yüzde 86'sı ise sosyal konut projelerinden oluşturdu. Sosyal konut projelerinin yüzde 51'i dar ve orta gelir grubu, yüzde 31'i de alt gelir ve yoksullara yönelik konutlardan meydana geldi . Projelerin yüzde 14'ünü ise kentsel dönüşüm projeleri oluşturuyor.
 
TOKİ, projelerinde önceliği alt gelir grubu ile yoksul konutları alıyor. Yoksul grubu konutlarının genişliği 45-65 metrekare arasında değişiyor. Bu konutlar peşinatsız, konut teslimiyle 100 liradan başlayan taksitlerle, 25 yıl vadeyle satılıyor. Alt gelir grubu konutlan ise 65-87 metrekare büyüklüğünde. Bunlar 6 bin lira peşin ve konut teslimiyle başlayan 300 lira taksitlerle, 15 yıl vadeli satılıyor. Dar ve orta gelir grubu konutlan ise 85-146 metrekare arasında değişiyor. Konut bedelinin yüzde 5 ile yüzde 25'i peşin, konut teslimiyle 450 liradan başlayan taksitlerle 810 yıl vadeli olarak satılıyor.
 
TOKİ'nin 2003 yılı başından itibaren inşa ettiği 517 bin 16 konuttan, 202 bin 906'sı dar ve orta gelir grubuna yönelik yapıldı. Alt ve yoksul grup için 141 bin 484 konut inşa edilirken, gecekondu dönüşüm kapsamında 63 bin 222, afet konutu kapsamında 22 bin 20, Tarım Köy Projesi kapsamında da 4 bin 93 konut yapıldı. TOKİ böylelikle sosyal konut kapsamında 433 bin 725 konut inşa etmiş oldu. İdare, kaynak geliştirme kapsamında Emlak Konut Gayrimenkul Yatının Ortaklığı aracılığıyla da toplam 83 bin 291 konut yaptı.
 
TOKİ, yerel yönetimlerle müştereken başlatılan büyük kapsamlı kentsel yenileme programı doğrultusunda 169 projede toplam 232 bin 596 konutluk gecekondu dönüşüm çalışması gerçekleştirdi. 134 bölgede 63 bin 222 konutluk uygulama başlatılırken, bunlardan 32 bin 33'ü tamamlandı. TOKİ önümüzdeki dönemde de, kentsel dönüşüm uygulamalarıyla şehir, kasaba ve köyleri kaçak ve salaş yapılardan, gecekondu ve depreme dayanıksız binalardan 'arındırmayı' sürdürecek.
 
TOKİ, çarpık kentleşmenin en önemli nedeni olarak gösterilen kentlere yönelen aşırı göçün önüne geçmek için yapılan çalışmalara destek vermek ve bu doğrultuda kırsal bölgelerde yaşam kalitesini arttırmak amacıyla Tarım Köy Projesi'ni uygulamaya koydu. Bu kapsamda 35 köyde 4 bin 93 konut tamamlandı. Böylelikle, kırsaldaki vatandaşlar çağdaş fiziki altyapı ve konut kalitesiyle tanıştı. İdare planlama, ihale ve inşaat konusundaki deneyimlerini diğer kamu kurumlarıyla da paylaşarak, bu kurumların ihtiyaçlarına göre gerekli sosyal tesis ve idari binalarının yapımını da gerçekleştiriyor. Bu çerçevede, 770 okul, 86 yurt ve pansiyon, 796 spor salonu, 164 hastane, 90 Sağlık Ocağı, 24 Sevgi Evi inşa etti. TOKİ ayrıca, 18 Engelsiz Yaşam Merkezi, 37 kütüphane, 386 cami, 440 ticaret merkezini vatandaşların hizmetine açıldı. İdare, birçok kamu kurumunun hizmet binasını da inşa etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Gümrük Müsteşarlığı hizmet binaları, PTT Genel Müdürlüğü Posta ve Kargo İşleme Merkezi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Çarpıştırıcı ve Araştırma Merkezi, Maliye Bakanlığı için vergi dairesi binaları ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na hizmet binaları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için karakol ve hizmet binaları, İçişleri Bakanlığı için hükümet konakları, rehabilitasyon merkezleri ve huzur evleri ve stadyumlar İdarenin inşa ettiği kamu binaları arasında yer alıyor. Toki

Etiketler : TOKİ , uygun fiyat politikasıyla küçük birikimi olan herkesi ev sahibi yapıyor , TOKİ'nin inşa ettiği konutlar , inşaat sektörü , Toplu Konut Fonu , 770 okul , 86 yurt ve pansiyon , 796 spor salonu , 164 hastane , 90 Sağlık Ocağı , 24 Sevgi Evi inş

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman