VARYAP Ataşehiri Meridian Projesinde Metrekare Satış Rekoru Kırdı

VARYAP Ataşehiri Meridian Projesinde Metrekare Satış Rekoru Kırdı

Metrekare rekorunu Varyap kırdı
Toplam 2 bin 800 m2 ticari alan satışından 47 milyon TL gelir elde etti

Ataşehir’deki Meridian projesinin 3’üncü etabı olan 61 katlı Varyap Grand Tower’ın zirvesindeki 3 özel katı açık artırmayla satışa çıkaran Varyap, toplam 2 bin 800 metrekare ticari alan satışından 47 milyon TL gelir elde etti. Ortalama fiyatın 25 bin liraya çıktığı projenin ticari alanlar için ‘rekor fiyat’ olduğunu söyleyen CEO Varlıbaş, “Metrekare satış fiyatı 200 metrekare bir ofis için 37 bin liraya kadar çıktı. Bu, yatırımcının projede gördüğü değeri gösteriyor” dedi.

Batı Ataşehir’de TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeli ile inşa edilen LEED kayıtlı Türkiye’nin ilk ve tek yeşil karma konut projesi Varyap Meridian’de ilk iki etabın satışını tamamlayan, projenin 3’üncü etabı olan ve 61 katıyla İstanbul’un en yüksek yeşil gökdeleni olan Varyap Grand Tower’ın zirvesindeki ticari alanları ise açık artırmayla satışa çıkaran Varyap Grubu, ticari alanlar için verilen en yüksek fiyat tekliflerini bu projede aldı. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, yerli ve yabancı şirketlerden yoğun ilgi gören projede toplam 2 bin 800 metrekare ticari alanın satışından 47 milyon TL gelir elde ettiklerini, ticari alanlarda İstanbul’da fiyat rekoru kırdıklarını açıkladı. Projede ortalama fiyatın 25 bin liraya çıktığını söyleyen Varlıbaş, “Metrekare satış fiyatı 30 bin liraya, hatta 200 metrekare ofislerde 37 bin liraya kadar yükseldi. Bu ticari alan satış fiyatında bir rekor” dedi. Varlıbaş, daha önce de açık artırmayla satışı yapılacak gökdelenin Anadolu yakasının en pahalı projesi olacağını söylemiş, dünyaca ünlü bir tasarımcının dekore edeceği bu katları kapatmak için 3’ü Rus olmak üzere 15 müşteriden talep geldiğini dile getirmişti.

Fikirtepe’de 4 parselle anlaştı
Kuveyt, Suudi Arabistan, Uzakdoğu ve Malezya gibi ülkelerden yatırımcıların Varyap Meridian’i birlikte geliştirme teklifleri getirdiğini hatırlatan Varlıbaş, her hafta görüşmeler yaptıklarını ancak henüz sonuçlandırmadıklarını söyledi. Gap İnşaat‘la Doğu Ataşehir’de başlatacakları karma projelerinde son aşamaya geldiklerini belirten Varlıbaş, projenin ruhsatını 10 gün içinde almayı öngördüklerini söyledi. 2012 yılında iki yeni projenin gündeme gelebileceğini dile getiren Varlıbaş, “Avrupa yakasında da proje geliştirmek istiyoruz. Fikirtepe’de 4 önemli parselle anlaşma sağladık. Hatay, Konya, Erzurum ve Yozgat’a taahhütlük işlerimiz var, bu vesileyle bu şehirleri de inceleme şansımız olacak” diye konuştu.

Pendik’te ilk yatay ofis projesini başlatıyor
Varyap Grubu, Pendik’te Tuzla Tersanesi’nin arkasındaki 44 bin metrekarelik alanda 100 milyon lira yatırımla Varyap Plaza adında yeni bir ofis projesini satışa çıkardı. Pendik Marina’ya 2, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 10 km uzaklıkta, yeni yapılacak yat tersanelerine ise çok yakın konumlandırılan Varyap Plaza, 107 ofis, 16’sı ticari alan olmak üzere 123 birimden oluşan bir A sınıfı ofis projesi olarak tasarlandı. 7 bin 300 m2 kiralanabilir alanı ve 21 bin m2 satılık ofis alanı olacak projenin Anadolu yakasının ilk yeşil bina ofis yatırımını yatay projesi olduğunu kaydeden Erdinç Varlıbaş, “Aralık 2014’te teslim edilecek Varyap Plaza’da inşaat 3 ay önce başladı. 49 metrekareden 3.590 metrekareye kadar büyüklüklerde 123 adet ofis ve ticari alanın metrekare fiyatları 2.950 lira ile 3.500 lira arasında değişiyor. E-5’e direkt bağlantılarının olmasıyla dikkat çeken projeye, banka, ilaç, sigorta, lojistik şirketleri ve yat üreticilerinden talep bekliyoruz” diye konuştu. Projede 107 adet ofisten ilk 37’sinin lansman fiyatlarıyla satışa sunulduğunu belirten Varlıbaş, fiyatlarda lansmanın hemen akabinde bir artış olacağını belirterek, “İlk aşamada bu artış yüzde 30’larda olur. Hepsini satmıyoruz. 120 ile 140 milyon lira arasında bir satış geliri bekliyoruz” dedi.

Varyap Plaza, İngiliz Yeşil Bina Değerlendirme Sistemi BREEAM’den alınacak sertifikayla; bina yönetimi, sağlık ve iyi hal, enerji, ulaşım, su, malzeme, atıklar, arazi kullanımı, ekoloji ile kirlilik gibi kriterler göz önüne alınarak çevreyle uyumlu olarak tasarlandı. 9 kattan oluşan Varyap Plaza’da ofisler, ikinci kattan itibaren panoramik Marmara Denizi ve Adalar manzaralı olacak.

En hızlı kira artışı Pendik’te, ofis kârlı yatırım
İstanbul’un 1 milyon 810 bin 570 metrekarelik modern ofis alanı ile Türkiye’nin en büyük ofis pazarına sahip bulunduğunu söyleyen Varlıbaş, şöyle devam etti: “2011’in ikinci çeyrek döneminde ofis binası için alınan yapı kullanma izin belgeleri sayısı ise 1.07 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Pendik, sağlık, eğitim, marina, teknopark, havaalanı, fuar ve kongre merkezi, organize sanayi yatırımları, endüstriyel ve lojistik merkezi, Sabiha Gökçen Havalimanı ile Anadolu yakasının iş ve ticaret alanları açısından en hızlı gelişen lokasyonlarından biri. Anadolu yakasında; ortalama 8.5 dolar/m2 ile Pendik, 2011 yılında en yüksek aylık kira değerine sahip bölge oldu. 2007’den bu yana geçen 4 yılda ise Pendik bölgesindeki kiralar yüzde 50 arttı.”VATAN

Etiketler : VARYAP Ataşehiri Meridian projesinde Metrekare Satış rekoru Kırdı , Ataşehir , Varyap Grand Tower , Meridian projesi , TOKİ , Emlak Konut GYO , Erdinç Varlıbaş , Varyap Fikirtepede proje başlayacak , Pendik ofis kârlı yatırım , İstanbul

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman