Sulukule de 70 Bin TL'den Alınan Daireler Şimdi 450 Bin Lira

Sulukule de 70 Bin TL'den Alınan Daireler Şimdi 450 Bin Lira

 Sulukule'de 'sürekli değişen' hak sahipleri dairelerini yüksek fiyattan satışa çıkardı. 70-100 bin TL'den alınan daireler şimdi 450 bin lira!

Kentsel dönüşüm adı altında yılan hikâyesine dönen bir proje ile yenilenen Sulukule’de “Bu evlerde kimler oturacak” tartışması yaşanırken, bir yandan da internette ‘hak sahibinden satılık’ ilanları dolaşmaya başladı. Henüz projede teslimatlar tamamlanmadan 400-440 bin TL aralığında satılığa çıkan dairelerin ilanlarda yer alan ‘hak sahibi’ ise merak konusu. Her şey üç yıl önce Sulukule’de kentsel dönüşüm adı altında bina ve gecekonduların yıkımıyla başladı. Oldukça olaylı geçen o günlerde tüm direnişlere rağmen 300 Sulukuleli aile, TOKİ’nin Taşoluk’taki -evlerine çok uzak- toplu konutlarına gönderildi ve inşaat başladı. Aradan geçen zamanda yılan hikâyesine dönen ‘Sulukule’ projesinde bugün inşaat bitmek üzere. Ancak Sulukule’deki sorular bitmiyor.

Sahibi her aşamada değişti
Konu ile ilgili konuşan Sulukule Platformu’ndan Derya Nuket, ‘hak sahibi’nin proje başladığından bu yana defalarca değiştiğini söylüyor. Mart ayında teslimatlar başladıktan sonra Fatih Belediyesi’nin açıklamalarının aksine Sulukule’de hiçbir Roman ailenin yaşamayacağını belirten Nuket’e göre, evlerin çoğu dışarıdan rant sağlamak amaçlı Sulukule’ye üşüşen yatırımcılar tarafından paylaşıldı ve üç yıl önce 50-100 bin TL aralığında alınan daireler bugün 450-500 bin TL’ye satılıyor. Sulukule’nin bir başka açıdan da özellikle bu dönemde gündemde olması gerektiğinin altını çizen Derya Nuket, Sulukule’de yaşananların beklenen dev kentsel dönüşüm projesi için de örnek olacağı görüşünde. Nuket, “İstanbul’da da aynısı yaşanacak. ‘Ya evini ver, ya git’ diyecekler ve insanları bir yerlere sürecekler. Burada yine rantçı yatırımlara gün doğacak. Sulukule’de bunu nasıl yoksullar yaşadıysa, şimdi de orta kesim için aynı tehlike kapıda” diyor.

‘Evlerin talipleri çok’
İnternetteki ilanda adı geçen emlakçı Kayhan Gökbaş da, şu anda elinde Sulukule’den iki tane daire olduğunu ancak 450-500 bin TL’lik fiyatları biraz yüksek bulduğunu söylüyor. Burada adı geçen hak sahiplerinin Romanlar değil, dışarıdan yatırımcılar olduğunu belirten Gökbaş’a göre, Sulukule’nin çevresinde de yeni projeler yapılacak ve bu alanlar çok değerlenecek. Bunun için çevredeki eski evlere şimdiden talipler olduğunu ifade eden emlakçı, bu kişilerin içinde üst düzey isimler olduğunu da belirtiyor.

Sulukule’nin çevresine döndüler
Taşoluk’ta şehir merkezine uzak olmalarından dolayı çalışamayan Romanlar, kısa sürede tekrar merkeze dönmeye başladı. Şu anda 300 aileden sadece ikisi Taşoluk’taki toplu konutlarda yaşamaya devam ediyor. Merkeze dönen aileler de yine Sulukule’deki evlerine yakın çevre mahallelerde kendilerine yeni bir yaşam alanı kurma derdinde. Ancak söylentiler, Sulukule’nin etrafındaki, projeye henüz dahil edilmeyen sokakların da yenileneceğini gösteriyor. Hatta şimdiden buralardan da ev toplayan yatırımcılar olduğu konuşuluyor.

İnşaatı Kayserili firma yaptı
İlk kazmanın Ekim 2009’da vurulduğu ancak direnişler nedeniyle asıl inşaatın Temmuz 2010’da başladığı projeyi TOKİ adına Kayserili Özkar İnşaat yürütüyor. Adını TOKİ’nin ihaleleri ile duyuran bu firma, bu ihaleyi de 62 milyon TL’ye almıştı. Mimaride ahşap kaplamanın kullanıldığı projede 577 dairelik binalar dikildi. Projenin ikinci adımında da bir butik otel ve kültür merkezi olacak.

‘180 ay vade’ bonusu!
Proje tamamlanana kadar bir hak sahibinden daire alan, belediyeye bunu onaylatarak ‘yeni hak sahibi’ olabiliyor. Böylece her kim olursa olsun, projenin en başında yoksul yerleşimciler için sunulan 180 ay vade imkânından da faydalanmış oluyor. NURİYE DOĞU/ Radikal

Etiketler : Sulukule , TOKİ , Kentsel dönüşüm 2012 , Sulukule evleri , Fatih Belediyesi , Sulukule Platformu , Derya Nuket , 2012 en yeni emlak haberleri , Emlak güncel haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman