Teknik Yapı 2012′de Batı Ataşehir’e Las Vegas Esintisi Getirecek

Teknik Yapı 2012′de Batı Ataşehir’e Las Vegas Esintisi Getirecek

 Nazmi Durbakayım: Kartal, Maltepe ve Tuzla üçgeni yatırımda öne çıkacak
Yeni projelere hazırlanan Teknik Yapı 2012′de Batı Ataşehir’e Las Vegas esintisi getirecek. Şirkete göre yılın yatırımdaki parlak üçgeni Kartal, Maltepe ve Tuzla

Teknik Yapı, 2012′de devam eden 6 projesinin yanı sıra 2′si Avrupa yakasında olmak üzere 3 yeni konut projesine başlamayı planlıyor. Nazmi Durbakayım, Batı Ataşehir’de inşasına başladıkları Deluxia Palace ile Batı Ataşehir’de de Las Vegas rüzgarı estireceklerini söylüyor.

Bağdat Caddesi Müteahhidi’ diye anılan Teknik Yapı, 2012′de Avrupa Yakası’na yoğunlaşacak. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşasına başladıkları, Las Vegas’taki Deluxia Otel’in mimari olarak bir benzeri olan 484 dairelik Deluxia Palace’ı yapacaklarını açıkladı.

Teknik Yapı, 2011 yılını nasıl geçirdi hangi projelere başladı
2011 yılına 5.000 konut hedefiyle başlayan Teknik Yapı, yılın son ayına gelindiğinde bu hedefini tam olarak tutturdu. Yılın ortasına doğru Maltepe Dragos’a Ataşehir Deluxia kalitesini taşıyan Teknik Yapı, bu bölgeye 500 daireden oluşan ve toplam değeri 150 milyon lirayı aşan Deluxia Dragos projesini satışa sundu. Yine geçen yılın sonlarında deklare ettiği hedef doğrultusunda Tuzla’da 4.304 daireden oluşan ve Anadolu yakasının en büyük projesi olan Evora İstanbul‘un satışına start verdi.

Satış büyüklüğünün 1 milyar lirayı geçmesi beklenen bu projenin ilk etabını oluşturan 1.509 dairenin yoğun talep görmesi nedeniyle ikinci etabını da yılın son günlerinde satışa çıkardık. Ayrıca, 2011 ‘de Uğur Mumcu’da yer alan ve 340 daireden oluşan Upcity Flats projesini kat maliklerine teslim ettik. Aynı şekilde Kartal’da E5′in hemen yanında yer alan ve 312 daireden oluşan homeofis projesi Uptwins Deluxe Residence’sı da daire sahiplerine teslim ettik.

2012′de devam edecek projeleriniz neler?
2012′de devam edecek 6 önemli projemiz bulunmaktadır. Bunlar; 432 daireden oluşan ve Samandıra’da yer alanEvora Park, 281 daireden oluşan ve Uğur Mumcu’nun ilk rezidans projesi olan Upcity Residence, Batı Ataşehir’de 484 dairelik Deluxia Palace, yine Batı Ataşehir’de home office tarzı 223 rezidans daireden oluşan Deluxia Suites, Maltepe Dragos’ta ofis kullanımına müsait ve Marmara denizine kucak açan 500 dairelik Deluxia Dragos ile 2011 en büyük projelerinden biri olarak yıla damga vuran Tuzla’daki 4.304 dairelik Evora İstanbul projeleridir.

Yeni başlayacağınız projeler de var mı?
2012′de de kentsel dönüşüme katkı sağlayacak yenileme projelerine ağırlık vereceğiz. 2012′nin Teknik Yapı için bir diğer özelliği de Avrupa yakasındaki projelerin daha fazla ağırlık kazanması şeklinde olacak. Bu kapsamda 2012 yılı içinde biri Avrupa yakasında diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki büyük projeye başlamayı planlıyoruz. Her iki projede her zaman olduğu gibi rezidans konseptinde ve olacak ve yaklaşık 3.000 daireden oluşacak. Avrupa yakasında ikinci bir projenin çalışmalarını da hızla sürdürüyoruz. Eğer yetiştirebilirsek yine rezidans ağırlıklı ve yaklaşık 2.000 daireden oluşan bu projeyi de satışa sunacağız.

2012′de konut fiyatlarında nasıl bir değişim bekliyorsunuz?
Her zaman söylediğimiz gibi kısıtlı arsa kaynağına bağımlı olan konut sektöründeki fiyatlar hiçbir zaman gerilemez. Konut fiyatları 2012′de de arsa, malzeme ve işçilik fiyatlarının artışına paralel olarak yukarı doğru bir çıkış yaşayacaktır. Ancak projelerin yer alacağı bölgelerdeki rekabet, projeyi gerçekleştiren firmanın güvenirliliği ve bilinirliliği gibi faktörler bu genel trendin dışında bir fiyat portföyünün ortaya çıkmasına neden olacaktır.

2012′de gayrimenkul pazarına dair öngörüleriniz neler, küçülme bekliyor musunuz?
2011 önemli gelişmelere sahne olan bir yıldı. Genel seçimler, uluslararası mali kriz etkisi, cari açık ve beraberinde getirdiği ekonomik yaptırımlar 2011′i etkisi altına almıştı. Gayrimenkul sektörünü bire bir etkileyecek bu olaylara rağmen, konut satışları bir önceki yıla göre artan bir seyir izledi. Avrupa’daki krizden kendini soyutlamasını bilen Türk ekonomisine paralel büyüme gösteren gayrimenkul sektörünün 2012′de daha iyi bir performans göstereceğine inanıyorum. Özellikle cari açığa bağlı olarak düşükte olsa bir miktar artış gösteren konut kredisi faiz oranlarının olumsuz etkisinin 2012′de tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan üzücü Van depreminin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarının yasa düzenleme seviyesinde ele alınması, 2012′deki depreme dayanıklı konut yapım faaliyetlerinin çığı gibi büyümesine neden olacaktır. Buna bağlı olarak kat mülkiyet kanunun değişmesi de İstanbul’un göbeğindeki kat karşılığı bina ve büyük projelerin önünü açacaktır.

Mütekabiliyet yasasına dair beklentileriniz neler, yasanın çıkması sektörü nasıl etkileyecek
Yabancıya konut satışının sağlayacağı katkı sadece ekonomik canlanma, istihdam olarak görülmemeli. Alt gelir grubuna yönelik kaynak sağlaması açısından da alternatif kaynak olarak değerlendirilebilir. TOKİ ve Emlak GYO‘nun mevcut ve uygun arsa kaynaklarında gerçekleştirilecek lüks sınıf konutların, yurtdışı yatırımcılara satılmasıyla elde edilecek gelir, yine alt gelir grubunun ihtiyacı olan ekonomik konutların yapımına aktarılabilir. Böylece hem milli gelir, hem işgücünün desteklenmesi açısından faydalı olacak hem de Türkiye’nin dışa açılımı ve tanıtılması için de önemli bir kapı açılacaktır.

2012′de İstanbul’da yıldızı parlayacak bölgeler olacak mı?
2012′de parlayacak bölgeleri bu yılın ortasında Başbakanımız dile getirdi. Özellikle Anadolu yakasında Kartal, Maltepe ve Tuzla üçgeni arasında kalan hinterland 2012′nin en dikkat çeken bölgesi olacaktır. Karadeniz yönünde ise Ağva’ya Doğru Çekmeköy’den itibaren büyüme yaşanacaktır. Diğer taraftan Avrupa yakasında TEM yolunun iki tarafındaki gelişme devam edecek. Özellikle Mahmutbey- İkitelli- Silivri güzergahı dikkat çekecek diye düşünüyorum. Kaynak : Akşam

Etiketler : Nazmi Durbakayım , Teknik Yapı , Kartal , Maltepe , Tuzla , Teknik Yapı 2012 haberleri , Teknik Yapı 2012 kampanyaları , Teknik yapı yeni konut projeleri , Emlak , Emlak konut haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman