TOKİ'DEN BAŞBAKANLIK'A BEYAZ SARAY MODELİ

TOKİ'DEN BAŞBAKANLIK'A BEYAZ SARAY MODELİ

Toki'den Başbakanlık'a 'Beyaz Saray' Modeli
     Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 150 dönüm arazi üzerine inşaa edilecek Başbakanlık yerleşkesi, Türkiye'nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olacak.   
    Habertürk'den Bülent Aydemir'in haberine göre, başlanılan Başbakanlık’ın yeni hizmet binası, Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyacak. Başbakanlık yerleşkesi, Söğütözü’nde bulunan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait arazi üzerine yapılacak. Başbakanlık merkez teşkilatındaki tüm birimler burada toplanacak.
     Başbakanlık’ın yeni yerleşkesini Toki yapacak. Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü ile arazinin devrine ilişkin protokol imzalandı. İlk kazma önümüzdeki günlerde vurulacak. Orman Genel Müdürlüğü bu süre zarfında başka bir hizmet binasına geçecek. Toki daha sonra araziye karşılık Orman Genel Müdürlüğü’ne yeni bir bina yapacak. Söğütözü’nde bulunan arazi üzerindeki lojmanlar da yıkılacak. Toki, en geç 2 yıl içinde yerleşke inşaatını bitirerek; arazi, inşaat bedeli ve diğer giderleri tahsil ettikten sonra Başbakanlık’a devredecek.
    Başbakanlık’ın yeni hizmet binası Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyacak; en fazla 3 kat olacak. Odaların yüksekliği 4-5 metreyi bulacak. Yerleşkenin protokol girişi Devlet Mezarlığı’nın olduğu bölümde yer alacak. Cumhurbaşkanlığı gibi birkaç girişi olacak yerleşkenin, personel ve ziyaretçi girişi ayrı olacak. Yeni Başbakanlık hizmet binası ve yerleşkenin, güvenlik açısından da Türkiye’nin en güvenlikli ve en iyi korunan kamu kurumlarından biri olacak.

Merkez Bina Müze oluyor
     Birçok başbakanın görev yaptığı, tarihi izler taşıyan ve 1. derece sit alanı olan Başbakanlık merkez binası ise müzeye dönüştürülecek. Başbakan Erdoğan’ın makam katının bulunduğu orta bölüm müze olarak hizmet verirken, yanındaki binalar diğer kamu kurumlarına tahsis edilecek. Başbakanlık’ın yeni yerleşkesinin yapılacağı Orman Genel Müdürlüğü arazisi 3. derece sit alanı olduğu için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Yeni Başbakanlık yerleşkesi, 2-3 katlı binalardan oluşacağı için doğal yapıya zarar vermeyecek.

Habertürk

Etiketler : Başbakanlık yerleşkesi , Toki , Selçuklu mimarisi , Başbakanlık Merkez Teşkilatı , Orman Genel Müdürlüğü , Başbakanlık Hizmet Binası , Başbakanlık taşınıyor , Proje haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman