Prefabrik yapılarda KDV indirimi uygulanıyor

Prefabrik yapılarda KDV indirimi uygulanıyor

Prefabrik yapılarda KDV indirimi
Maliye Bakanlığı, Bakan Şimşek'in talimatıyla prefabrik yapılarda yüzde 18 olan KDV'yi, yüzde 1'e indirecek.
Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in talimatıyla prefabrik yapılarda yüzde 18 olan KDV'yi, yüzde 1'e indirecek. KDV indirimiyle, Van'da yaşanan depremin ardından, afet bölgesindeki vatandaşların ihtiyacının daha hızlı karşılanabilmesi amaçlanıyor.

Prefabrik yapılarda uygulanan yüzde 18'lik KDV oranının maliyetleri yükseltmesi nedeniyle, afetzede vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasında zaman zaman gecikmeler yaşanabiliyordu. Bu nedenle, Maliye Bakanlığı, Maliye Bakanı Şimşek'in talimatıyla harekete geçerek, prefabrik olarak yapılan hastane, okul ve öğrenci yurdu yapılarında KDV indirimine gidiyor.

Bu arada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, konuya ilişkin kararnameyi imzaladığı da öğrenildi.

Depremzedelerin ihtiyaçları hızla karşılanacak
Maliye Bakanlığı, 23 Ekim 2011 tarihinde Van'da yaşanan depremin ardından, depremin yarattığı yıkımın etkisini ve deprem bölgesindeki ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, vatandaşın eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçlarının hızla karşılanabilmesini kolaylaştırma amacıyla, prefabrik olarak inşa edilmiş hastane, okul ve öğrenci yurdu teslimlerinde Katma Değer Vergisini yüzde 18'den, yüzde 1'e indiriyor.

Temmuz'dan sonra genel KDV oranı uygulamasına, devam edilecek

Söz konusu yapılarda indirimli KDV oranı, 15 Temmuz 2012 tarihine kadar uygulanacak olup, bu tarihten sonra genel KDV oranı olan yüzde 18 oran uygulamasına devam edilecek.

Depremzedeler, prefabrik yapı isteğini iletmişti
Öte yandan, Bakan Şimşek, Van'a yaptığı ziyarette depremzedelerin yaralarının sarılması için 341 milyon liralık kaynak aktarıldığını, kurulan konteynerlerin yanı sıra sipariş edilen 20 bin konteynerin tamamlanması içinde 220 milyon liralık ek kaynak gerektiğinin tespit edildiğini söylemişti. Gereken kaynağın programlandığını da aktaran Şimşek'e ziyaret sırasında, Van'da bulunan depremzedeler barınma, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının giderilmesinde prefabrik yapılara ihtiyaçları olduğunu anlatmışlardı.  SABAH

Etiketler : Prefabrik yapılar , Prefabrik yapılarda KDV indirimi , Maliye Bakanlığı , Mehmet Şimşek , Depremzede , Prefabrik yapı , Van , Emlak , Emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman