sahibinden.com 2011 yılı sahibindex alışveriş verilerini açıkladı

sahibinden.com 2011 yılı sahibindex alışveriş verilerini açıkladı

sahibinden.com, 2011 yılı sahibindex alışveriş verilerini açıkladı

Erkekler “online” alışverişte daha cömert
Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com’un 2011 yılı sahibindex verileri, Türk tüketicisinin online alışverişe ilişkin tercihlerini ortaya koydu. sahibindex verilerine göre erkekler, online alışverişe daha çok para ve zaman ayırıyor.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com’un 2011 yılı sahibindex alışveriş verileri, Türk tüketicisinin online alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

1 Ocak - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında sahibinden.com’un ‘alışveriş’ ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmede, kadınlar en çok ‘giyim ve aksesuar’ kategorisinden alışveriş yaparken, erkekler en çok bilgisayar satın aldı.

Erkekler bir alışveriş için sahibinden.com’da ortalama 75 TL, kadınlar ise 60 TL harcıyor. Kadınların alışveriş için sahibinden.com’da harcadığı süre ayda 1 saat 26 dakika iken, erkeklerde bu süre iki katına çıkarak 3 saat 4 dakikaya yükseliyor.

Kadın kullanıcılar, giyim ve aksesuardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, ev ve dekorasyon kategorilerinden alışveriş yaptı. Erkek kullanıcılar ise bilgisayardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, fotoğraf makinesi ve oyun konsolu kategorilerinden alışveriş yaptı.

Masaüstü bilgisayarın yerini dizüstü aldı
sahibinden.com verileri, kullanıcıların bilgisayar tercihlerinin de değiştiğini ortaya koyuyor. sahibindex’e göre, satılan masaüstü bilgisayar yüzde 13 artarken, dizüstü bilgisayar yüzde 34 oranında arttı. Dizüstü bilgisayarlarda en çok HP tercih edilirken, HP’yi Acer ve Toshiba takip etti. Yine aynı dönemde, netbook satışlarının da yüzde 95 oranında arttığı görüldü.  

sahibinden.com kullanıcılarının teknoloji alışverişinde en büyük gözdesi cep telefonu oldu. 2011 yılında yüzde 56 artan cep telefonu satışında en çok tercih edilen marka, Nokia oldu. Nokia’yı Apple, Samsung ve BlackBerry izledi. Kullanıcı sayısı büyük bir hızla artan DSLR makinelerde yıllardır süregelen Nikon - Canon rekabeti sahibinden.com verilerine de yansıdı. 2011 yılında en çok Nikon satılırken, ezeli rakibi Canon onu takip etti. En çok satılan diğer markalar ise Sony ve Pentax oldu.

Günde 10 gitar satıldı
sahibinden.com verileri, internetten alışveriş yapan kullanıcıların müziğe olan tutkusuna da ışık tuttu. Günde 10 adet gitarın satıldığı sahibinden.com’da en çok elektrogitar ve basgitar alıcı buldu.

sahibinden.com hakkında
Aksoy Group bünyesinde, 2000 yılında kurulan sahibinden.com, yenilikçi, ürün ve hizmet uygulamaları ile internet alanındaki standartların belirleyicisi olmaya devam ediyor. 200 çalışanı, ayda 2 milyar sayfa görüntülemesi, aylık 22 milyon tekil ziyaretçisi bulunan sahibinden.com, 2,5 milyon aktif ilanı ve on binlerce ürün çeşidiyle Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olma özelliğini taşıyor.

Etiketler : Erkekler online alışverişte daha cömert , Türkiye , Türkiye en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu , sahibinden.com , sahibinden.com hakkında , sahibindex , Aksoy Group , Türk tüketicisi , online alışveriş

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman