İstanbul a 2 Yeni Şehir

İstanbul a 2 Yeni Şehir

 

Başbakan, ‘dünya projesi’ olarak tanımladığı ‘iki şehir’ vaadinin detaylarını açıkladı. Şehrin biri Avrupa yakasının Karadeniz kıyısındaki 40 bin hektarlık kullanılmayan maden ocaklarında kurulacak. Diğeri Anadolu yakasında. İlk kazma seçimden bir yıl sonra vurulacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul’un ardından önemli bir projenin dahamüjdesini verdi. Erdoğan, dün ‘dünya projesi’ olarak tanımladığı ‘iki şehir’ vaadinin detaylarını açıkladı. ‘İstanbul, Türkiye’nin özüdür, özetidir’ diyen Erdoğan, iki yeni şehrin inşasına seçimden bir yıl sonra başlayacaklarını kaydetti. Erdoğan,Haliç Kongre Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında “Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000’lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz. Karadeniz sahil şeridi depremriski en az olan bölge” dedi.

MADEN DENGEYİ BOZMUŞ

Avrupa yakasındaki şehir, Karadeniz kıyısında vemaden alanlarında inşa edilecek. Buranın Uskumruköy ve Yalıköy’e kadar uzanan kıyı şeridini kapsadığı belirtiliyor. Erdoğan, “Bu bölge, geçmişi itibarıyla da hep taş ocakları, kömür ocakları, adeta savaş görmüş yer. Bu alanda zatenmaden ocaklarıyla ekolojik denge bozulmuş durumda. Maden ocaklarının artık faaliyetlerini durdurduğu 40 bin hektarlık alan, kurulacak şehir sayesinde yeniden hayat bulacak, yeşile ve hayata kavuşacak. İstanbul’un denize, kültür ve spora ulaşımnoktaları bu şehir olacak. Yeni spor tesisleri yaparak, spor noktasında çok önemli bir konsepti ayrıca kazandıracağız. Her iki şehir de dünyanın cazibe merkezi olacak” şeklinde konuştu.

60 MİLYONLUK HAVAALANI

Başbakan, Avrupa yakasındaki bu şehirle birlikte İstanbul’a yıllık kapasitesi 60milyon yolcu olan dünyanın en büyük havaalanlarından birini inşa edeceklerini dile getirdi. Erdoğan takvimkonusunda da şu bilgileri verdi: “Seçimden sonra fevkalade bir hal olmadıktan sonra 1 yıl sonunda inşallah makineler o bölgede çalışmaya başlayacak. Bu arada 3. köprünün ihalesini yapmış olacağız. Bir taraftan 3. köprüyle ilgili çalışmalar proje bazında bitirilmiş olacak.”

HEDEF FİNANS MERKEZİ

Erdoğan, İstanbul’un finans merkezi olması yönündeki hedefin bu iki şehirle güçleneceğinin altını çizdi. Başbakan, projenin İstanbul’un ruhuna, fiziki yapısına ve çevreye zarar vermeyecek bir anlayışla yapılacağına da dikkat çekti. “İdrak, inşa ve ihya’ kavramlarına işaret eden Erdoğan şöyle devametti: “Biz yaşanabilir, çocuğundan yaşlısına kadar herkesin huzur içinde hayatını idame ettireceği şehirler tasarlıyoruz. Uustalık dönemine giriyoruz, artık 3 gidiş, 3 geliş, 4 gidiş, 4 gelişli yollara geçiyoruz. Otoban kalitesindeki yollara geçeceğiz.Hızlı trenlerle, artık herkesin binebildiği uçaklarla ülkemizin şehirlerini birbirine bağlıyoruz.” Erdoğan, etüt çalışması bittikten sonra plan aşamasında uzmanların, akademisyenlerin, sivil toplumörgütlerinin samimi katkılarını alacaklarını sözlerine ekledi.

Deprem riski altındaki bölgeler taşınacak

Başbakan Erdoğan, projenin depreme hazırlık açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu: “İstanbul’un birinci der ecede deprem tehdidi altında olduğunu unutmamalıyız. En güvenli bölge şu anda üzerinde şehirleri kuracağımız yerler. Muhtemel bir İstanbul depreminin asgari 100 milyar lira hasar vereceği düşünülürse kuracağımız iki şehir ülkemize yük getirmeyecek. Deprem riski altındaki bölgeler taşınacak. Bir deprem, Allah göstermesin, olduğu zaman on binlerce, belki yüz binlerce insanın ölümüne sebep olabilecek yapılanmadan İstanbul’umuzu kurtaralım istiyoruz. Taşınma gönüllülük esasına göre olacak. Kimse mağdur edilmeyecek. Yaklaşık 1 ila 1.5 milyon gibi bir nüfusu buralarda iskan edebileceğiz.”

Kuzey İstanbul rehabilite edilmeli

ÇevreMühendisi Prof. Dr.Mehmet Borat: İstanbul istihdam açısından eskiden beri gelen bir çekim gücüne sahiptir. Bu nedenle İstanbul’a göçü denetlemek oldukça zor. Buna karşılık yeni istihdam alanları oluşturmak şart. İstanbul’un kuzeyinde rehabilite edilmemiş, ağaçlandırılmamış alanlar var. Maden çıkarıldığı için ekolojik dengesi alt üst oldu. Bu alanların geri kazanılması lazım. Bu gibi ciddi projelerde çevresel etki değerlendirmesi muhakkak yapılmalı. Ayrıca bu iki projenin yanında yeni metrolar yapılsın. İstanbul’un cadde trafiği yer altına indirilsin

Mezbelelikler adam olacak

Mimar Dr. Sinan Genim: Proje gayet hoş, daha etkili uygulanmalı. Oradaki mezbelelikler adam olacak. İstanbul için 1 milyonluk bir şehir daha kurulacak. Şehir gelişecek ve yenilenecek, yayılacak. Esenler, Bağcılar, Bahçelievler gibi yerlerdeki yoğunluk bu bölgelere transfer olacak. Orası da Boğaziçi gibi yeşillenecek, ağaçlanacak. Burada dikkat edilecek şey uyku şehri olmaması. Kendi üretimini kendi içinde sağlamalı. Bir üniversite, bilim, spor kenti olmalı. Günübirlik İstanbul’a gelip, akşama dönülmeyecek bir şehir olmalı.

Kanserli doku temizlenecek

Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp: Bu projeler global deneyimi olan doğru kadrolarla ve doğru süreçlerde yapılmalı. Yanlış yapılırsa İstanbul sizlere ömür olur ancak doğru yapılırsa bu projeler İstanbul’u her anlamda uçurur ve şaha kaldırır. Bu nedenle bu iki şehir projesi ekokent anlayışıyla hazırlanmalı. İstanbul’un kanserli dokusu kocaman bir neşter ile temizlenerek bu iki Ekokent’e taşınmalı, çalınan yeşil İstanbul’a iade edilmeli. Böylece İstanbul doğal ve tarihi öz kimliğine kavuşturulup depreme hazır hale getirilmeli.

30 milyar doları bulur

Proje inşaat sektöründe heyecana yol açtı. İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım iki yeni şehirde toplam 3 milyon nüfus öngörüldüğü yaklaşımıyla projenin kişi başı 100 dolar hesabıyla en az 30 milyar dolarlık bir yatırım olabileceğini söyledi. Durbakayım, “Ama böylesi bir proje için Kat Mülkiyet Kanunu da değişmeli” dedi. Özyurtlar Başkanı Tamer Özyurt, arazi sıkıntısı nedeniyle önü tıkanmaya başlayan konut üreticilerine yeni projeler için yer açıldığını, 2 milyon ekonomik konutun yapılabileceğini açıkladı. Özyurt “Avrupa yakasındaki merkez Arnavutköy’de olacak. Bu bölgede Kemerburgaz da bulunuyor. Burada zemin sağlam” şeklinde konuştu. Aşçıoğlu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Başbakan’ın Adalar’la ilgili de bir turizm projesinin olacağını öne sürdü. Kentin içini boşaltmadan rehabilite edilemeyeceğini anlatan Aşçıoğlu, yeni şehirler için düşünülen yerlerin bakir ve kumluk bölgeler olduğunu vurguladı. Aşçıoğlu, “Buradan milyonlarca insan ekmek yer” ifadesini kullandı. İnanlar İnşaat Başkanı Serdar İnan ise Başbakan’ın Avrupa’da işaret ettiği bölgenin Terkos’un doğusundaki 400 kilometrelik alan olduğunu, 30 kilometre uzunluğunda kıyısı bulunduğunu ama kömür ve linyit ocaklarının o alanı ekolojik bir çöplük haline getirdiğini vurguladı. İnan, bölgenin proje için çok uygun olduğunu dile getirdi.

Londra ile finans yarışı

İstanbul’un uluslararası finans merkezi olması projesinde Türkiye’deki tüm banka ve finans kuruluşlarının merkezlerinin tek bir yerde toplanarak finansal altyapının güçlendirilmesi amaçlanıyor. İstanbul Finans Merkezi projesinin Ataşehir’de konumlanması planlanırken, şimdiden kamu bankaları Ankara’daki genel merkezlerini buraya taşımanın hesaplarını yapıyor. Vakıfbank geçtiğimiz ay İstanbul’a taşındı. SPK, BDDK ve Merkez Bankası da taşınmak için yasal düzenleme bekliyor. Böylece İstanbul’un dünyada Londra gibi bir uluslararası finans merkezi olması planlanıyor.

kaynak . Bugün Gazetesi

 

Etiketler : İstanbul a 2 Yeni Şehir , başbakan , çılgın proje , başbakan açıklaması , istanbul değişiyor , istanbul projeleri , istanbul büyüyor , istanbul haberleri , istanbul , emlak haberleri , gayrimenkul

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman