TOKİ'nin Van'a yatırımları milyar lirayı buldu

 TOKİ'nin Van'a yatırımları milyar lirayı buldu

 TOKİ'nin Van'a yatırımları milyar lirayı buldu
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 7,2 şiddetindeki depremin yol açtığı acil barınma sorununun çözümü amacıyla başlattığı çalışmalarla Van ve Erciş'e toplam 15 bin kalıcı afet konutu inşa edecek. Bu çerçevede 8 bin 625 konut ihalesini tamamlayan İdare, yarın ihalesini yapılacak afet konutlarıyla birlikte toplam 9 bin 883 konutun ihalesini sonuçlandırmış olacak. Sosyal donatılarıyla birlikte 9 bin 883 konutun yatırım maliyeti milyar lirayı bulacak.

Projelerde önceliği depremde en çok hasar gören bölgelere veren İdare, ilk etapta Van Kevenli, Bostaniçi ve Erciş afet bölgelerinde kalıcı konutlar ile merkez köyler için konteyner ihalelerini yaptı. Bugüne kadar Van merkez için 4 bin 273, Erçiş için de 4 bin 352 olmak üzere 8 bin 625 kalıcı afet konutu ihalesini tamamlayan İdare, kalıcı konutlarla birlikte ticaret merkezi, okul ve cami gibi sosyal donatıların da ihalelerini yaptı. Van'a 10 okul, 8 ticaret merkezi, Erciş'e de 7 okul ve 5 ticaret merkezi ihaleleri sonuçlandı. TOKİ ayrıca Van merkezde 11 bin 916, Erciş'te de 4 bin 661 konteyner altyapı ihalesi yaptı. TOKİ'nin bugüne kadar Van'a yaptığı yatırımların maliyeti 878 milyon 401 bin 500 oldu.

İdare, yarın Van'a 730 Erciş'e de 528 kalıcı afet konutu konut ihalesi düzenleyecek. Konutların yanı sıra Van'a 3 ticaret merkezi, bir cami, Erciş'e ise bir okul, bir cami ihalesi yapılacak. TOKİ böylelikle Van'da 5 bin 3, Erciş'te ise 4 bin 880 konut olmak üzere toplam 9 bin 883 konut rakamına ulaşacak. İdare yarın yapılacak ihalelerle birlikte Van ve Erciş'te toplam 18 okul, 16 ticaret merkezi, 16 cami, 16 bin 576 konteyner altyapı ihalesini sonuçlandırmış olacak. Böylelikle TOKİ'nin Van'a yatırımlarını maliyeti milyar lirayı bulacak. TOKİ önümüzdeki günlerde Van ve Erciş'teki konut sayısını 9 bin 883'ten 15 bin'e çıkaracak. Van'a 10 bin konut Erciş'e de 5 bin konut inşa edilecek.

KÖYLERE 225 KÖYEVİ VE AHIR

Van merkez ve Erciş'in yanı sıra deprem afetinin yaşandığı köylerin de yaralarını sarmak amacıyla çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Van merkez Dağönü, Özkaynak ve Topaktaş köylerine, köyevi, cami ve köy konağı inşa edilecek. Bu amaçla TOKİ, Dağönü'ne 75'er köyevi ve ahır, köy konağı ile cami, Özkaynak Köyü'ne 50'şer köyevi ve ahır, köykonağı ile cami, Tokaptaş Köyü'ne de 100'er köyevi ve ahır, köy konağı, cami ve altyapı işinin ihalesi yaptı. ZAMAN

Etiketler : TOK Van yatırımları milyar lirayı buldu , Depremde en çok hasar gören bölgelere veren İdare , DEPREM HABERLERİ , DEPREM YATIRIMI , depremden sonra yapılan konut projeleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman