Konut satışlarında durgunluk var mı yok mu

Konut satışlarında durgunluk var mı yok mu

İnşaat sektörü geliştikçe, reklam ve haberler vasıtasıyla günlük yaşamımızda daha çok karşımıza çıktıkça, ev alma fikri de birçok insanın aklında gezinir oldu. Ev hayali kuranlara seçeneklerini detaylarıyla anlatmak ve yol göstermek için hazırladığımız ExclusiveHomes'un 5.sayısı ile karşınızdayız. Dergimizde prestijli projelerin incelemelerini, yazarlarımızın sizler için önerilerini, detaylı dosyalar ve seçeneklerinizin geniş bir listesini bulacaksınız.

Bu ayki dosya konularımızla merak edilen noktalara açıklık getiriyoruz. İlk dosyamız ofisler üzerine. Sizler için en prestijli ofis projelerini derlediğimiz araştırmamızı zevkle okuyacaksınız. Ayrıca sizlerden gelen önemli bir soruya yanıt aradık bu sayımızda: "Maket mi bitmiş proje mi?" Uzmanların yanıtları karar vermenize yardımcı olacak. Bir diğer derlememiz ise kampanyalar hakkında. En kazançlı kampanyaları sizler için seçtiğimiz bu dosyamız prestijli projeleri farklı avantajlarla almak isteyenler için ideal. Şahsen ben önümüzdeki dönemde orta kesimi hedefleyen düşük peşinatlı kampanyaların artacağı görüşündeyim. Hep birlikte göreceğiz.

Durgunluk mu var?

Kampanyalardan söz açılmışken; önde gelen inşaatçılardan Serdar İnan verdiği bir röportajda sektörde durgunluk değil, arz fazlası olduğunu belirtmiş. 2012'de pek çok proje lansmanı var ama ben arz fazlasında bir sıkıntı görmüyorum açıkçası. Bu durumkampanyaların çoğalması ve alıcının daha rahat ev sahibi olması anlamına gelecektir. Kısaca, durgunluk söylentileri olsa da proje geliştirici firmalar hiç öyle düşünmüyor ve 2012 boyunca birbiri ardına projelerini açıklayacaklar.

Tabi 2B konusu ve mütekabiliyet yasası ihtimali yatırımcıları heyecanlandırıp projelere hız kazandırmış olabilir. Arz fazlası bundan kaynaklanmış olabilir. Konu hakkında bilgisi olmayanlar için tekrar anımsatalım: 2B Yasası devlet arazilerinin satışını düzenleyecek, mütekabiliyet yasası da yabancıya satışı gündeme getirecek. Bu taslaklar yasalaşırsa sektöre ciddi canlılık gelecek. Şu anda herkes bunu bekliyor.

2012 için herkes başka birşey söylüyor, hangisini dinlemeli?

2012 yılı tahminleri kafaları karıştırıyor. Türkiye'nin büyümesi ile ilgili farklı rakamlar var. Gayrimenkul sektörü için de öyle. Ancak benim düşüncem gayrimenkulde İstanbul'un başını çektiği uzun vadeli yükseliş sürecek. Sebeplerini geçtiğimiz sayıda yazmıştım, tekrar hatırlatayım: İnsanların daha çağdaş bir yaşam talebi, Türkiye'nin kentsel dönüşüm ihtiyacı ve bunlara bağlı gelişen konut talebi bu yükselişin lokomotifidir. Mutekabiliyet ve 2B yasaları de geçerse bu lokomotif daha da ivmelenir.

Bu şartlarda gayrimenkul alıcısı ne yapmalı?

Herşeyden önce alım yapılan firmanın güvenirliğini ölçmeli. Güvenirlik konusunda halka açık GYO'lar bir adım önde. Alım yapacağınız şirket GYO değilse mutlaka detaylı inceleyin, bilançolarını ve raporlarını talep edin. Projeye bir veya birkaç banka destek çıkıyor mu? Onu sorun.Referanslarını araştırın. Aidatları mutlaka sorun.

Sadece firmayı değil kendinizi de değerlendirin. Ayağınızı yoganıza göre uzatıyor musunuz? Hem iyimser hem kötümser senaryoları da hesaba katmayı unutmayı. Can Erçakıca

Etiketler : Konut satışları , İnşaat sektörü , Konut sektörü , 2B Yasası , Gayrimenkul sektörü , Serdar İnan , Emlak , Emlak konut haberleri , Emlak haberleri , Gayrimenkul haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman