İstanbul’daki prim potansiyeli yüksek bölgeler

İstanbul’daki prim potansiyeli yüksek bölgeler

İstanbul’daki prim potansiyeli yüksek bölgeler

Merkezde arazi kalmaması, gayrimenkul geliştiricilerini merkeze en yakın lokasyonlara yöneltti. Avrupa Yakası’nda Esenyurt ve Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Ataşehir, Kartal ve Maltepe öne çıkan lokasyonlardan. Uzmanlar, söz konusu lokasyonların İstanbul’un en fazla prim vaat eden ilçeler olduğunda hem fikir.
Nüfusun 15 milyon sınırına dayandığı İstanbul’da merkezi alanlar çoktan kapıldı deyim yerindeyse. Bu sebeple herkes merkeze yakın bakir alanların peşinde. Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül de bu durumu teyit ediyor ve “2012 yılında daha çok şehir içi merkeze yakın bölgelerin değer kazanacağını ve talep göreceğini düşünüyorum” diyor. Hal böyle olunca daha önce esamesi bile okunmayan bazı ilçeler gündeme gelmeye başladı son yıllarda. Bunda şehir merkezindeki arsa yetersizliği, otopark sorunu ve yeşil alan azlığı son derece etkili. Üstüne bir de tüketicilerin bir müteahhidin yaptığı apartmanlardansa; büyük çaplı, sosyal tesisli ve depreme dayanıklı projelere yönelmesi eklenince bazı bölgeler ön plana çıkmaya başladı. Ancak burada Avrupa ve Anadolu yakasını ayrı değerlendirmek gerekiyor. Zira “Şehrin her iki yakasındaki büyüme yönleri farklı” diyor Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı.

Avrupa Yakası’nda Esenyurt ve Beylikdüzü revaçta

Yakın bir zamanda çalışmaları bitmesi beklenen metrobüs, Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt’un Avrupa Yakasında son dönemlerin en çok proje geliştirilen bölgeler olmasını sağladı. Tabi bunda söz konusu lokasyonların büyük arsa stoklarına sahip olması da etkili. “Merkezdeki fazlalığı bu bölgeler alabilir ki ilerde bu bölgeler de merkez olarak adlandırılacak” diyor Uluhan Grup İcra Kurulu Başkanı Tanju Bilgen. Bu bölgeler içerisinde Esenyurt, Avrupa Yakası’nın yükselen değeri olmaya aday. Zira ilçe, son dönemde büyük inşaat firmalarının markalı konut projeleriyle boy göstermesiyle öne çıktı. SOM Değerleme Genel Müdürü Nazan Özbaydar’a göre de Esenyurt’taki gelişim dikkat çekici. Özbaydar, “Birkaç yıl öncesine kadar çarpık kentleşme ve gecekondu yoğunluklu bir bölge olan Esenyurt’ta artık bugün lüks konut ve rezidans projeleri yoğunluk kazanıyor” diyor.

Beylikdüzü ise 1990lı yıllardan önce kooperatiflere tahsis edilen alanlarda yükselen, daha sonra özel sektörün yaptığı projelerin takip etmesiyle, bugün İstanbul’un depo konut alanı haline geldi. 2003’te başlayan hızlı fiyat artışları ile konut fiyatları tavan yapmış olsa da, metrekare fiyatlarına bakıldığında Beylikdüzü İstanbul’un en cazip bölgelerinden birisi olmaya devam ediyor. Sitelerin en yaygın olduğu ilçe olan Beylikdüzü, Marmara Depremi’nden sonra yeni yerleşim alanlarına duyulan ihtiyaçla birlikte gözde yaşam merkezi haline geldi. Lüks villa projelerinden, nitelikli ucuz konut projelerine kadar, farklı gelir gruplarına hitap eden projelerin bulunduğu Beylikdüzü, yeni ev sahibi olmak isteyenlere fırsatlar sunduğu için cazibe merkezi konumunda. Son aylarda başlayan Metrobüs çalışmasının yanı sıra E-5 ve TEM’e olan avantajlı konumu, İstanbul’un en önemli fuar ve kongre merkezinin burada olması ve aynı zamanda denize kıyısı bulunması da bölgeyi tercih edilir kılıyor. Beylikdüzü hem Avrupa Yakası’nın, hem de İstanbul’un ucuz konut üssü olarak orta ve alt gelir grubunun ev sahibi olmasında önemli görev üstleniyor.

Zeytinburnu-Cevizlibağ hattı revaçta

Avrupa Yakası’nın gelecek vaat eden lokasyonlarından bir diğerleri de Zeytinburnu, Merter ve Cevizlibağ. Söz konusu lokasyonlarda bulunan eski fabrikalar dönüşümle markalı projelere ev sahipliği yapıyor. “Şu anda İstanbul’un merkezi lokasyonlarında olup çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu bu bölgelerinde yeni ticari ve konut projelerinin yapılabilir olması, söz konusu bölgelerin gayrimenkul yatırımı açısından prim potansiyeli yüksek yerler haline gelmesine neden olmaktadır” diyor Realty Plus Türkiye Genel Müdürü Kenan Topçu.


Basın Ekspress ve Kayabaşı yeni projelere gebe

Kayabaşı da sosyal konutları ile öne çıkan lokasyonlardan. Adından da anlaşılacağı üzere bölgenin taş ocakları üzerinde olması, zemin etüdünün sağlam olduğunun bir göstergesi ve burası da prim vaat eden bir yer. Bağcılar- Basın Ekspres yolu hattı da son dönemin gözdelerinden. Bu bölgenin havalimanına yakın olması ve metro hattının buradan geçecek olması, son dönemde burada yükselen markalı konut projelerinin sayısının artmasını sağladı. Üstelik bölge barındırdığı ofis projeleriyle de bir hayli iddialı. Basın Ekspres Yolu gelecekte İstanbul’un en önemli ofis ve alışveriş bölgelerinden biri olmaya aday.

Sürekli değişimde olan bölge: Avrupa Yakası’nda Esenyurt ve Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Ataşehir, Kartal ve Maltep

Halkalı ise TOKİ’nin kendi konut projeleri ve özel sektörle gelir paylaşımı esasına dayalı yürüttüğü projeler sonrası şantiye alanına dönerken, bölgedeki çarpık yapılaşma da yerini modern konutlara bırakıyor. Halkalı’da TOKİ’nin orta ve dar gelirlilere yönelik projeleri ile lüks konut projeleri bölge bölge yükseliyor. 5 yıl içinde peş peşe satışa çıkan projelerle İstanbul’un en önemli ‘toplukonut’ bölgesi olarak dikkat çekiyor. Bölgede inşaat şirketlerinin TOKİ ile gelir paylaşımı modeliyle yaptığı projeler de var. Bunlar içinde en göze çarpanlar, Soyak Olimpiakent ve Avrupa Konutları. Sosyal konutlar ve lüks projelerin yan yana yükseldiği bu büyük konut alanında, doğal olarak ev fiyatları arasında da büyük farklılıklar bulunuyor. 20 yıllık geçmişi olan toplu konut yerleşkesi Halkalı’da, 2005 yılında hasılat paylaşımıyla yapılan projelere özel sektörün yaptığı ve yapacağı projeler ekleniyor.

Anadolu yakasının gözdeleri; Ataşehir, Kartal ve Maltepe

Anadolu yakasında ise Ataşehir, Kurtköy ve Çekmeköy, ön plana çıkan lokasyonlardan. Özellikle Ataşehir 1990’lı yılların başında Emlak Bankası tarafından uydu kent olarak tasarlanmasıyla markalı konut projelerinin yeni adresi oldu. İş merkezlerine olan yakınlığı, TEM bağlantısı ve finans merkezi projelerinin bu bölgeye kayması nedeniyle her geçen gün popülaritesini artırıyor. Beyaz Türklerin kalesi olarak adlandırılan Ataşehir, kamu bankaları buraya taşınacağı için prim potansiyelini sürdürüyor. İlçe kiralama ve satışlar da son derece hızlı. İstanbul Finans Merkezi ile tavan yapan lokasyonda makul fiyattan satılık ve kiralık konut yok denilecek kadar az. İstanbul’un son dönemlerde en popüler bölgelerinden biri olan Ataşehir, lüks konutları, ulaşım kolaylığı ve merkezi konumuyla birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor.

Bu yakanın parlayan bir diğer yıldızı Kurtköy’ün ise prim yapmasındaki en önemli iki kozu Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı ve Formula 1 pisti. İmarlı arazi alternatiflerinin diğer bölgelere göre daha fazla olması, yol ve altyapı çalışmalarının büyük ölçüde çözümlenmesi, şehir merkezine çok uzak olmaması ve yapımı süren markalı konut projeleri Çekmeköy’ü de İstanbul’un önemli cazibe merkezlerinden birisi kılıyor.

Kartal-Maltepe3

Marmaray’la birlikte değerlenecek bölge: Kartal

Bu yakanın bir diğer yükselen değeri Maltepe-Kartal hattı da bir hayli iddialı. “Bu lokasyonlara metro bağlanacak. Üstelik kentsel dönüşüm ilk bu lokasyonlarda gerçekleşiyor. İstanbul sıkıştı ve gideceği ilk yer buralar” diyor Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı. Özellikle Kartal’ın kentsel dönüşümünü tamamlamasıyla buranın İstanbul’un önemli turizm, ofis ve alışveriş bölgesi olması bekleniyor. Bölgenin en büyük beklentisi Marmaray projesinin tamamlanması. Ulaşım alternatiflerinin devreye girmesiyle bölgede daha da büyük bir canlanma bekleniyor. Projeler tamamlandığında, karadan ve denizden ulaşımı kolay olan Kartal’ın diğer ilçelerle olan bağlantıları da güçlenecek. Bu da, Kartal’da artan konut imkanlarının diğer ilçelerde yaşayanları ve çalışanları cezp etmesine sebep oluyor. Son iki yıl içinde gerek E-5 hattı çevresinde ve gerekse Kartal sahil kesiminde kurumsal şirketler tarafından birçok konut projesi yükseldi.

Anadolu Yakası’nda Kurtköy yatırımcı bekleyen bir başka lokasyon iken, kentsel dönüşümün başladığı Fikirtepe de hareketlenmesi beklenen lokasyonlardan biri. Yine Tuzla’nın da makul olanakları, coğrafyası, iklimi, erişilebilir fiyatları ve İstanbul’a ulaşılabilirliği ile ön plana çıkması bekleniyor. Sümeyye Dalkılınç- Emlak Rotası

Etiketler : Avrupa Yakası , Esenyurt , Beylikdüzü , Anadolu Yakası , Ataşehir , Kartal , Maltepe , Pendik , Kurtköy , Halkalı , Zeytinburnu , emlak , emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman