Japonlardan depreme önlem Uçan ev,

Japonlardan depreme önlem Uçan ev,

Teknolojinin başkenti Japonya'da mühendisler, deprem esnasında uçmaya başlayan evi icat ettiler.

Depremlerin ve felaketlerin ülkesi Japonya'da, bildiğiniz gibi geçtiğimiz Mart ayında da büyük bir deprem yaşanmıştı. Çok sayıda kişinin vefat ettiği ve kayıp olduğu ülke, en sıkıntılı anlarında bile düzenliliği ile dikkatleri üzerine çekmişti. Hali hazırda zihni sinir icatlarıyla tüm dünyayı şaşırtabilen bir ülke olan Japonya, konu deprem olunca son derece uçuk bir çözüm ile karşımıza çıkıyor.

Depreme önlem olması amacıyla geliştirilen yeni sistemde, evler deprem esnasında zemin ile temasını kesiyor. Evin içine yerleştirilen mekanizma, öncelikli olarak herhangi bir deprem olup olmadığını sürekli olarak kontrol ediyor. Bir deprem esnasında ise zeminde yer alan kompresörler, inanılmaz bir hava akımı sağlayarak evin yaklaşık 3 cm havalanmasına sebep oluyor. YouTube üzerinde videosu yayımlanan sistemin, havadayken evin dengesini nasıl sağladığı ise şimdilik merak konusu.

Deprem bitene kadar havada kalan ev, depremin ardından eski yerine konuyor. Aşağıdaki videolarda sistemin hem demo evler üzerindeki, hem de insan üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Sistemin en önemli artısı ise, elastik demir alaşımlı bina gibi diğer depreme dayanıklılık sistemlerine oranla %60 daha az maliyetli olması. Japonya'da günlük hayatın bir parçası haline gelen depremlerden korunmaya çalışırken, böyle bir maliyet avantajını da Japon ekonomisinin göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu sistemi hazırlayan Air Danshin firması, sistemi ilk olarak 88 tane eve kurmak için işe koyuldu.

Deprem ülkesi olan Japonya'dan bu tip icatların çıkmasını çok da anormal karşılamamak gerek. Kafalardaki asıl soru işareti, zeminden ayrılan evlerin bir tsunami anında ne olacağı. Zira herhangi bir zemine bağlı olmayan bir ev, büyük bir dalgada hareket etmeye başlayabilir. Hatırlarsanız Japonya, Mart'taki depremde en büyük hasarı ev yıkımından değil, tsunamiden dolayı almıştı. Mühendislerin depremden ziyade tsunamiye bir çözüm araştırmaları, daha verimli bir sonuç üretebilir. sabah

Etiketler : Deprem ülkesi olan Japonya , Japonlardan depreme önlem Uçan ev , Teknolojinin başkenti Japonya mühendisler , uçan ev yapıldı , japonlar bunuda yaptı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman