İşsizliği azaltan sektör

İşsizliği azaltan sektör

İşsizliği azaltan sektör

 

İşsizlik oranlarının kriz öncesi hızlı büyüme dönemlerinin altına inmesinde inşaat ve toplum hizmetleri gibi sektörlerdeki istihdam artışlarının etkili olduğu açıklandı.

Merkez Bankası'nın yayımladığı 2012 yılının ilk Enflasyon Raporu'nda "2005-2007 ve Son Dönem İşsizlik Oranı Gelişmelerinin Sektörel Kaynakları İtibarıyla Karşılaştırılması" başlıklı bir analize yer verildi. İşsizlik oranlarının son dönemde beklentilerin de ötesinde hızla gerileyerek 2005 yılından bu döneme en düşük seviyesine ulaştığına dikkat çekilen analizde, bu azalmanın nedenlerinin sektörel kaynakları itibarıyla incelendiği vurgulandı. Bu amaçla ekonominin kriz sonrası toparlanma sürecinin büyük ölçüde tamamlandığı 2010 yılı ikinci yarısı ve 2011 yılına ilişkin işgücü piyasası hareketlerini, işsizlik oranlarının sadece sınırlı miktarda gerilediği 2005-2007 dönemi ile karşılaştıran Merkez Bankası, analizinde ele alınan iki dönemin önemli bir ortak özelliği olarak yüksek oranda yaşanan büyümeye vurgu yaptı.
 
Analizde, 2005-2007 döneminde yıllıklandırılmış ortalama çeyreklik tarım dışı katma değer artış oranının yüzde 7.2 olurken, 2010 ikinci yarısı ve 2011 yılı için bu oranın yüzde 8.2 oranında gerçekleştiği kaydedildi.
 
2005-2007 döneminde mevsimsel etkilerden arındırılmış tarım dışı istihdamdaki ortalama aylık artış yüzde 0.29 iken, Temmuz 2010-Ekim 2011 döneminde bu oran yüzde 0.41 olarak gerçekleşti. Söz konusu iki dönem için tarım dışı istihdam artışına katkılar sektörel düzeyde incelendiğinde, son dönemde tarım dışı istihdam artışının görece yüksek olmasında inşaat ve toplum hizmetleri sektörlerinin rol oynadığı görüldü. İnşaat ve toplum hizmetleri sektörlerinin tarım dışı istihdama yaptıkları katkının yanı sıra, bu sektörlerdeki artışların da yüksek olduğu gözlendi. Toplum hizmetlerinin detayına bakıldığında ise son dönemde gözlenen güçlü artışların kamu yönetimi ve savunma, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ile eğitim sektörlerinden geldiği görüldü.

Etiketler : İşsizlik oranları , Merkez Bankası , İşsizliği azaltan sektör , inşaat , inşaat haberleri , emlak haber , inşaat emlak haber 2012 , güncel en yeni emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman