Sarphan Finanspark'tan sonra Fikirtepe'ye de 'ödül' sözü verdi

Sarphan Finanspark'tan sonra Fikirtepe'ye de 'ödül' sözü verdi

Sarphan Finanspark'tan sonra Fikirtepe'ye de 'ödül' sözü verdi

Dünyanın bir numaralı gayrimenkul projesi seçilen Sarphan Finans Park'ın yatırımcısı Sarp Group, şimdi Fikirtepe'de yeni bir projeye başlamanın hazırlığında. Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, 'Sarphan Finanspark ile çıtamızı yükselttik. Yeni projemiz de ödüllü, simge bir bina olacak'diyor

Sarp Group’un Ataşehir’de Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat (EPP) işbirliğiyle hayata geçireceği Sarphan Finans Park, 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Karma Kullanım Kategorisi'nde 'Avrupa'nın En Prestijli Projesi', 2011 Aralık ayında ise Kıtalararası Gayrimenkul Ödülleri Karma Kullanım Mimarisi finalinde dünyanın bir numaralı gayrimenkul projesi seçildi. Sarp Group İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde 270 kişiden oluşan konut sahibi bir grupla görüşme halinde olduklarını, burada da Sarphan Finanspark projesi ayarında, 700-800 konutluk, İstanbul’un simge binalarından olacak bir konut projesi hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

- Sarphan Finanspark, çok önemli ödüller
aldı, tahmin ediyor muydunuz bu proje ile uluslararası başarılar kazanacağınızı?
Evet aslında bu bizim hayalimizdi. Finans merkezine yakışır bir proje olmasını arzu ettik. Bu yüzden mimarımızdan da özel bir tasarım yapmasını istedik. Bunun için de artı maliyetlerden de kaçınmadık.
- Yabancı satışı var mı?
Yabancılar yüzde 5 mertebesinde. Doğu'dan da Batı'dan da alanlar var.

Ataşehir'de fiyat ikiye katlar
- Ataşehir'de nasıl bir dönüşüm yaşanır?
ATAŞEHİR'DE finans merkezinde 30 bin kişinin çalışacağı öngörülüyor. İlk çıkan master planından anladığımız kadarıyla ortada bir trafik olmayacak. İç kısımda insanlar yürüme mesafesi ile bloktan bloka geçebilecekler. Türkiye'nin en büyük bankaları Merkez Bankası, SPK, BBDK buraya gelecek ve Ataşehir'de 24 saat yaşayan, canlı bir bölge oluşacak. Tabii bu gelişmelerle birlikte görsel olarak da talep olarak da burası çok değişecek. Hiç beklemediğimiz rakamlara da ulaşılabilir. 2.5-3 yıl vadede yatırımcılar yüzde 100 kazanacak diye düşünüyorum.

Türkiye’nin gayrimenkul talebi bitmez
- Piyasanın biraz durgun olduğu söyleniyor..
Mevsimsel bazı durgunluklar olabilir, totale bakmak lazım. Ben 2012’nin gayrimenkul için iyi bir yıl olacağı inancındayım. Türkiye’nin gayrimenkul talebi bitmez. Ev almayı, çocuklarımıza bırakmayı seviyoruz. Paramız olduğunda ilk aklımıza gelen şey gayrimenkul yatırımı yapmak. Bugüne kadar gayrimenkul yatırımından zarar eden görülmemiştir.

4500 konut sürüyor
- Taahhüt işleriniz de devam ediyor mu?
Evet... Toplu konutla ilgili taahhüt işlerimiz de devam ediyor. Farklı yerlerde toplam 4 bin 500 konut yapıyoruz. Samsun’da bin 344 konut, Diyarbakır’da bin 124 konut, Eskişehir’de bin 92 konut, Gebze’de 808 konut devam ediyor.

Konutların %80'i satıldı
- Satışlar ne durumda?
SARPHAN Finanspark'ta 340 konut var. 240 tanesi 1+1, 20'si stüdyo, gerisi 2+1 ve 3+1. Konutların yüzde 80'i satıldı. Konutun yanı sıra projede 123 ofis, 53 tane dükkan, bir de otelimiz var. Otel için bir zincirle anlaşacağız. Ofisleri satışa sunalı 2 ay oldu, yüzde 40'ını sattık.
- Fiyatlarda artış oldu mu?
OFİSTE ortalama fiyat 8 bin TL civarında. Konutta ise 4bin 500-5 bin liradan satışa çıktık. Şerefiyesine göre 9-10 bin liraya kadar yükselebiliyor. Son katlarda 1+1’lerde fiyat 700 bin TL’ye, 3+1’lerin fiyatı ise 1 milyon 700 bin TL’ye kadar çıkıyor. Dairelerin yüzde 15’i peşin satıldı. Hasılat beklentimiz 550-600 milyon lira.

800 daireli, iddialı proje
- Kentsel dönüşümde yer almayı düşünüyor musunuz?
Evet istiyoruz. Fikirtepe'de çalışmalarımız sürüyor. 270 kişilik bir grupla görüşüyoruz. Ancak görüşmeler 10 günde de bitebilir, 3 ay sonra da..
- Fikirtepe'de planınız nedir?
Sarphan Finanspark ölçeğinde çok iddialı bir proje olmasını istiyoruz. Çünkü bir kere çıtayı yükselttik. Artık geri dönüşü yok.  İnsanlar sizi çalışkan olarak algıladıktan sonra geriye dönüş yok. Şimdi biz bu proje ile ödüller aldık. Daha aşağı bir şey yapmak istemeyiz. İstanbul'un simge binaları arasına girecek, 700-800 konutluk bir proje planlıyoruz.
- Mimar aynı mı peki?
Ömer Çamoğlu'ndan memnunuz, yine onunla çalışabiliriz...   Şenay Köşkdere - Akşam

Etiketler : Sarphan Finans Park , Emlak Konut GYO , Fikirtepe , Ataşehir , Türkiye gayrimenkul talebi , kentsel dönüşüm , Fikirtepe kentsel dönüşüm haberleri , emlak , emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman