Türkiye yabancı yatırımcıyı korkutuyor!

Türkiye yabancı yatırımcıyı korkutuyor!

Türkiye yabancı yatırımcıyı korkutuyor!
İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yabancı yatırımcıların Türkiye’nin gücünden korktuğu için ülkeye gelmekte tereddüt ediyor."dedi.
Fransa’nın Cannes kentinde 23.düzenlenen MIPIM Fuarı’na katılan İŞ GYO’nun Genel Müdürü Turgay Tanes, Türkiye’nin dünyada yaşanan krize rağmen pozitif havada olduğunu, yabancı yatırımcıların Türkiye’nin gücünden korktuğu için ülkeye gelmekte tereddüt ettiklerini söyledi.

Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından biri olan MIPIM’e katılan İŞ GYO, Tuzla’da hayata geçirdikleri Teknoloji Park projesini kurduğu standta tanıttı. Gayrimenkul sektörüne ilişkin bilgiler veren İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, fuarda Rusya’nın ilgisinin normal karşılanması gerektiğini, Rusya’nın her zaman önde olduğunu söyledi. Türk firmalarının yabancı yatırımcıyı domine ettiğinden bahseden Tanes, “Yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmekten korkuyor.”dedi.  Yabancı yatırımcı Türkiye’ye sadece yerel ortak olabiliyor diyen Tanes, “Yabancılara konut satışı için beklenen mütekabiliyet yasası da Türkiye’ye sihirli değnek dokundurmayacak.”diye konuştu. İŞ GYO olarak Rusya, Amerika, İngiltere ve tüm Avrupa’da yeni yatırım fırsatı kolladıklarını belirten Tanes, “herhangi bir finans sıkıntımız yok. Yıllık 60 milyon dolar kira gelirimiz var. Arkamızda çok güçlü bir bankanın güvencesi var. İstediğimiz anda 500 milyon dolara kadar farklı farklı ölçeklerde projeler yapabilme kapasitemiz var.”dedi.  Yatırım planlarını fırsata dönüştürmek için krizin etkilediği bölgeleri hedef aldıklarını söyleyen Tanes, otel ve AVM  gibi ticari yatırımlara yönelebileceklerini söyledi.

GYO olmak zorunlu olsun!

Gayrimenkul sektöründe firmalar arası rekabetin legalleşmesi için Gayrimenkul üreticilerine GYO olma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyleyen İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “GYO olmak şeffaflığı beraberinde getiriyor. Firmalar için vergi sorunu ortadan kalkıyor. Biz GYO olarak her attığımız adımı, gerekli noktalara bildiriyoruz. GYO olmayanlarsa böyle bir zorunluluğa sahip değil. Haksız rekabet ortaya çıkıyor. Bugün baktığınızda faaliyette görünen GYO şirketlerinden bir çoğu da konut üretmiyor. Gayrimenkul üst kuruluna acil ihtiyaç var. “diye konuştu. Piyasalarda beklenenin üstünde pozitif hava olduğunu da söyleyen Tanes, konut kredi faizlerinin yükselmesini bankaların Haziran ayına kadar temkinli yaklaşması olarak yorumladı. Gayrimenkul sektörünün 2012 yılında yüzde 3,5 ile 4 arasında büyüyeceği iddiasında olduğunu da söyleyen Tanes,  beklentilerin üzerinde bir yıl beklediğini kaydetti.

Tuzla Ataşehir’e rakip geliyor

İŞ GYO olarak 2012 planları arasında İzmir Bayraklı projeleri olduğunu belirten Tanes, “Konak Belediye’sine ruhsat için gideceğiz. Haziran ayında konutları satışa çıkarmayı planlıyoruz. Eylülde inşaata başlarız.”diye konuştu. Tanes, 160 home Office ve konutun olacağı projede, AVM’yi kiralayacaklarını belirterek,  şimdiye kadar uygulanmamış çok farklı bir konsepte hayata geçireceklerini ve eğlence konseptini ön plana çıkaracaklarını söyledi. Taksim ofis projesi ve Tuzla Çınarlı Bahçe konut projesinin ardından, MIPIM standında hayata geçirdikleri Teknoloji Park projesini lanse eden Turgay Tanes, “Teknoloji Park istihdama büyük katkı sağlayacak. Bütün projeler burayı referans gösterecek. 5 yıl içerisinde Tuzla’yı Ataşehir’e rakip olarak görüyorum.”diye konuştu. Teknoloji Park ofis, Avm ve otelden oluşan karma proje olarak tasarlandı. Tuzla’nın ilk otelini hayata geçireceklerini söyleyen Tanes, 4 veya 5 yıldızlı bir otel zinciri ile anlaşmayı düşündüklerini söyledi. Proje 2012’nin 3.çeyreğinde başlayacak, 2014’ğün 3.çeyreğinde teslim edilecek... Habertürk

Etiketler : İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes , MIPIM , İŞ GYO , Tuzla , Teknoloji Park projesi , İŞ GYO İzmir Bayraklı projeleri , İzmir konut projeleri , emlak , emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman