Bakan Yıldırım, 3. Köprü ihalesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı

Bakan Yıldırım, 3. Köprü ihalesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı

3.ncü köprü ihalesi nasıl yapılacak
Bakan Yıldırım, 3. Köprü ihalesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Köprü ihalesinde özel-kamu sektörü karşılıklı haklarını koruyan ortak bir yapım sisteminin söz konusu olduğunu belirterek, ''Sadece özel sektöre fazla hak tanımak, adil olmaz. Aynı zamanda kamunun da haklarını korumak gerekir. Kazan-kazan esasına göre bir ihale olacak'' dedi.

      2. Avrasya Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nın açılışı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, bu kez 3. Köprü ihalesine özel sektörden teklif verilmesini beklediklerini, her zaman yedek planlarının bulunduğunu söyledi.

      İhale şartlarının belirlendiğini ve ilan edildiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

      ''Bu saatten sonra şartları değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. Oradaki düşüncemiz şu; özel sektör kamu sektörü karşılıklı haklarını koruyan ortak yapım sistemidir. Yani kamu-özel sektör ortaklığıdır. Bir ortaklığa girerken ne yapacaksınız- Tarafların haklarını adil bir şekilde gözeteceksiniz. Sadece özel sektöre fazla hak tanımak adil olmaz. Aynı zamanda kamunun da haklarını korumak gerekir. Kazan-kazan esasına göre bir ihale olacak ve İstanbul 3. Köprüsü ile buluşacak.''

      ''ÇED raporuyla ilgili bir problem var mı-'' sorusuna da Yıldırım, ''Herhangi bir problem yok. Hiçbir konuda problem söz konusu değil. Hepsi tamam'' yanıtını verdi.
      
     ''Marmaray'ı 2013 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz''
     
     Bakan Yıldırım, Marmaray Projesi'nin de devam ettiğini, 2013'ün sonunda tamamlamayı hedeflediklerini, şu anda ray döşeme işlemlerinin sürdüğünü belirtti.

      Haydarpaşa'daki çalışmaların yolunda gittiğini, bir sıkıntı olmadığını kaydeden Yıldırım, ''Bu yıl içinde oranın da yeniden düzenlenmesi için ihaleye çıkmış olacağız'' dedi.

      Haydarpaşa'ya yeni seferler konduğunu, şu anda talebi karşılamada bir sıkıntı bulunmadığını ifade eden Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin karşılıklı seferler koyduğunu, oradaki ihtiyacın giderildiğini söyledi.

      Gebze ile İzmit Köseköy arasındaki bölümün yüksek hızlı tren standardına göre tamamen yeniden yapılacağına değinen Yıldırım, bu nedenle hattın bir süre kapalı kalması gerektiğini ifade etti.

      Bu yıl içinde Gebze ile Haydarpaşa arasını da tamamen kapatacaklarını hatırlatan Yıldırım, Kartal-Kadıköy raylı sistemi açılacağı için kapatmanın doğurduğu kapasite eksikliğinin bu şekilde giderileceğini vurguladı.

      Binali Yıldırım, Marmaray'da tek yönde saatte 75 bin, iki yönde 150 bin, günlük 1,5 milyon yolcu hedefi bulunduğunu anımsattı... Patronlar Dünyası

 

Etiketler : Bakan Yıldırım , 3. Köprü ihalesi , Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , Marmaray Projesi , Haydarpaşa , istanbul , istanbul emlak haber , emlak haber , emlak haberleri , Gebze ile İzmit Köseköy

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman