Depreme karşı hava yastığı

Depreme karşı hava yastığı

Depreme karşı hava yastığı

 Deprem bölgesinde yaşamaları nedeniyle dayanıklı bina teknolojileri üreten Japon araştırmacılar, deprem sırasında binaları korumak için kullanılacak hava yastığı geliştirdi.

11 Mart'ta tarihinin en büyük deprem ve tsunami afetlerinden birinin ilk yıl dönümünde yaşamını yitirenleri anmaya hazırlanan Japonya'da deprem sırasında insanları ve binaları korumak için alternatif yöntem arayışları sürüyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Air Danshin Systems firması araştırmacıları, sarsıntı sırasında binaları kaplayacak dev hava yastıkları geliştirdi. Ülke genelinde deneme amaçlı 100 binaya yerleştirilen sistem, yer hareketlerini izleyen bir sensör ile hava yastıklarına hava pompalayan bir kompresörden oluşuyor.

Sarsıntıyı tespit eden sensör, binayı kaplayan dev hava yastıklarına hava pompalayan kompresörü harekete geçiriyor. Hava yastıkları içindeki hava, binayı temellerinden kaldırıyor ve sarsıntı boyunca binayı yaklaşık 3 santimetrelik bir yükseklikte tutarak olası bir hasarı engelliyor. Sistemdeki bir sibop ise, binanın sabit ve dik durması için gerekli hava miktarını kontrol ediyor.
Yapılan testler, birkaç saniye süren yer sarsıntısı sırasında hava yastığıyla korunan binaların sabit durduğunu gösterdi. Sistem, yer sarsıntısının durduğunu belirlediğinde hava yastıkları içindeki hava boşaltıyor ve bina tekrar temellerine oturuyor. Binanın büyüklüğüne göre yaklaşık 37 bin dolara mal oluyor.

Etiketler : Deprem bölgesi , Japon araştırmacılar , deprem , Japonyada deprem , emlak haber , deprem hava yastığı , deprem haber , depreme önlem , depreme önlem hava yastığı , emlak emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman