TOKİ’den kura açıklaması

TOKİ’den kura açıklaması

TOKİ’den kura açıklaması

 Trabzon’da 354 konutun kura çekim töreninde ortaya atılan iddialar üzerine TOKİ’den açıklama geldi. İddiaların asılsız olduğu ve kura çekiminin yarın yapılacağı bildirildi.

Trabzon Bahçecik mevkiinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 354 adet konut için  4 Mart Pazar günü yapılması planlanan kura çekimi, vatandaşlardan gelen bazı tepkiler sonucu ertelendi. Erteleme hakkında basında çıkan haberlerde ortaya atılan iddialar üzerine TOKİ tarafından açıklama yapıldı.


TOKİ’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, konut tahsisi yapılacak kişilerin Zağnos ve Tabakhane Kentsel Yenileme Proje Alanında bulunan hak sahipleri olduğu ve proje alanlarında hak sahibi olmayan başka hiçbir kimsenin konut kura listesine konulmadığı belirtildi.
Konutların Zağnos Projesi kapsamında yapılması nedeniyle kuranın 2 aşamalı olarak yapılması planlandığı ve 1.aşamada 98 adet konut için kuraya katılacak kişilerin Zağnos Kentsel Yenileme Proje alanında mülkiyeti bulunan hak sahipleri olduğu bildirildi.


Açıklamada, “4 Mart tarihinde yapılması gereken kuraya göre; 1. aşamadan geriye kalan ve 2. aşamaya dahil olan 256 adet konut için kuraya katılacak olan kişiler Tabakhane Kentsel Yenileme Proje alanında bulunan hak sahipleridir. 256 adet konutun  tamamı kura kapsamındadır. Tüm hak sahipleri kura çektikten ve kura sonucu hak ettikleri konutları aldıktan sonra 23 adet konut açıkta kalmaktadır. Bu nedenle; toplamda 331 adet konut sözleşmesi bulunan hak sahiplerinin;  üretilen 354 adet konut arasından kuraya katılmaları ve kurada “konut seçme öncelik kurası” yöntemi uygulanması planlanmıştır. Kuraya dahil edilmeyen ve özel olarak herhangi bir vatandaşa ayrılan konut bulunmamaktadır. Bazı medya organlarında kişilerin verdiği demeçler kapsamında söz konusu konutlardan kendisine özel daire ayrıldığı belirtilen, siyasiler hiçbir proje kapsamında yer almamakta olup,  yukarıda belirtilmiş olan hesaptan da anlaşabileceği üzere, ifade edilen 8 adet konutun kendilerine tahsis edilmiş olması mümkün değildir. Kurada arta kalan konutlar, proje alanında hak sahibi olan vatandaşlarımızın talebi olması halinde taraflarına, olmaması halinde ise İdaremiz mevzuatı kapsamında yine kentsel dönüşümde değerlendirilmek üzere stoğa alınacaktır” denildi.


TOKİ tarafından yapılan durum değerlendirmesi sonucu, ertelenen kura çekim işleminin 9 Mart Cuma saat 09.30’da yapılmasına karar verildi. Ayrıca, konut kura yönteminin değiştirilerek, konut seçme öncelik kurası yerine hak sahiplerinin talep ettiği konut tipine göre; öncelikle isim kurasının Noter tarafından çekilmesi ve ardından ilgili hak sahibi veya vekilince kendi konutunun kurasının çekilmesi şeklinde değiştirilmesine ve Zağnos proje alanında mülkiyeti bulunup konut talep eden hak sahipleri için Trabzon Belediye Başkanlığı’nın 2010 yılındaki talebi ve TOKİ’nin uygun görüşüne göre tespit ettiği kararlar gereği A, B, C1, C2 ve H bloklarından konut belirleme öncelik kurasının ve ayrılan 5 bloktan isim ve konut kurasının noterce belirlenmesinin de kısıtlayıcı olacağı ve istenilen sağlıklı sonuç edinilemeyeceği düşüncesi ile Zağnos ve Tabakhane proje alanında hak sahibi olan tüm vatandaşların eşit ve adil bir şekilde noter tarafından isim ve konut kurasının çekilmesine karar verildi.
TOKİ TRABZON’DA GECEKONDULARI TEMİZLİYOR
Trabzon merkez Zağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Ortahisar ve Narlıbahçe ile Pelitli, Yomra ve Araklı İlçe ve Beldelerinde yürütülen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri kapsamında günümüze kadar bin 288 konut, 1 okul, 2 camii, 4 ticaret merkezi ile rekreasyon işlerine  yatırım yapıldı. TOKİ kâr amacı gütmeden Zağnos ve Tabakhane vadilerini gecekondudan arındırıp kentin geleceğine yön veriyor. Toki Haber

Etiketler : TOKİ kura açıklaması , toki Trabzon 354 konut , toki kura çekilşi , toki yeni uygun konut projeleri , trabzon konut projeleri , trabzon , trabzon emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman