Kira vergisi hesabına dikkat!

Kira vergisi hesabına dikkat!

Kira vergisi hesabına dikkat!
Mart ve Temmuz ayında iki eşit taksitte ödenecek olan kira geliri vergisinde beyannameleri teslim etmek için geri sayım başladı.

26 Mart Pazartesi günü akşamına kadar beyannamelerin teslim edilmesi gerekirken, vatandaşın aklında da birçok soru işareti var. 3 gündür devam eden yazı dizimizde, kira vergisi mükelleflerinin işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. İşte bilmeniz gerekenler:

-Anne, baba, çocuk, damat, torun ve kardeşe ev bedelsiz olarak kiralandığında, kira gelir vergisi ödenmiyor. Ancak kayınpeder ve kayınvalideye ev kiralandığında, emlak vergisi değerinin yüzde 5'i kadar vergi ödeniyor.

-Kira bedelinin döviz olarak alındığı durumlarda vergi, bedelin tahsil edildiği tarihte geçerli olan Merkez Bankası döviz alış kuruna göre Türk Lirası'na çevirilerek hesaplanır.

-Tahsil edilememiş kira gelirlerine vergi uygulanmaz. Tahsil edilmiş tutarlara bakılarak vergi belirlenir.

-Sahibi oldukları konutları başkalarına kiraya vererek, kiraladıkları bir başka konutta oturanlar, ödedikleri kira bedellerini gider olarak kira vergisinden indirebilir.

-Birden çok konutunu kiraya verenler, sadece biri için 2 bin 800 TL'lik istisnadan yararlanabilir.

-Konut birden çok kişiye ait ise, her konut sahibi 2 bin 800 TL'lik istisnadan ayrı ayrı yararlanır.(TAKVİM)

Etiketler : Kira vergisi hesabına dikkat , Anne , baba , çocuk , damat , torun ve kardeşe ev bedelsiz olarak kiralandığında , Birden çok konutunu kiraya verenle , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman