Erdoğan Bayraktar '' Vatandaş yıkmazsa biz yıkacağız! ''

Erdoğan Bayraktar '' Vatandaş yıkmazsa biz yıkacağız! ''

Vatandaş yıkmazsa biz yıkacağız!"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'dan "dönüşüm" açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, bugün Meclis Genel Kurulunda görüşmelerine başlanacak tasarıyla, Türkiye'de afet riski taşıyan yapıların ve bölgelerin dönüşümünü sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Bayraktar, şunları kaydetti:
''Biz bu yasada, 'bir arsada bina yapalım' amacını gütmüyoruz. Herhangi bir arazide kentsel tasarım yapıp bina yapalım diye bir gayemiz yok. Maksadımız, risk taşıyan binaları Türkiye'nin şehirlerinden, kasaba ve köylerinden söküp atmaktır. Yasadaki temel odak bu.
Bakanlığımız, binaların sağlamlığını kontrol etmesi için teknik heyete lisans verecek.  Bu heyet yetkili olacak. Vatandaşa, 'Bu teknik ekibe binanı kontrol ettir' diyeceğiz. Binanın sağlam olmadığı ortaya çıkarsa vatandaşa, 'Bu binayı yık' diyeceğiz ve belli bir süre vereceğiz. Bina yıkıldığı zaman içinde kiracı varsa ona kira yardımı vereceğiz. Hak sahibi varsa ve maddi durumu müsait değilse ona da ev alması için kredi imkanı sağlayacağız. Vatandaştan, binasını yıkıp orayı boş arsa haline getirmesini isteyeceğiz.
Vatandaşa, 'binanı yıkmazsan biz yıkacağız' uyarısında bulunacağız. Halen yıkmama konusunda ısrar ederse vali ve kaymakamların kontrolü altında belediye veya TOKİ marifetiyle bu binaların tahliye edilip yıkımını sağlayacağız.".... Habertürk

Etiketler : Vatandaş yıkmazsa biz yıkacağız , Çevre ve Şehircilik Bakanı , Meclis Genel Kurulu , Toki , kentsel dönüşüm , emlak , emlak haber , emlak konut haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman