Kira geliri elde edenlere vergi indirimi

Kira geliri elde edenlere vergi indirimi

Vergi İndirimi
Kira geliri elde edenler beyannamelerini verirken bazı masraflarını da bildirecek Bu masraflar belgelendiği zaman, ödenecek vergi miktarından indirim yapılacak

Kira gelir beyannamesi verirken, vergiden düşebileceğiniz birçok kalem bulunuyor. Konut için ödenen aydınlatma, ısıtma, su, asansör, sigorta, onarım, bakım ve idare giderleri, bunlardan en çok bilinenleri.

Bilinmeyenler
Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan, ancak pek bilinmeyen diğer bir indirim ise Bireysel Ödeme Sistemi (BES) ve kendi ödediğiniz prim ödemelerinizi (SSK, Bağ-Kur ödemeleri) de kira gelirinizden düşebilecek olmanız. Kira geliri beyannamesi verirken, BES giderlerinizi kira gelirinizin maksimum yüzde 10'u olabilecek şekilde vergiden düşebilirsiniz. Şahsın kendi ödediği prim ödemelerinde ise maksimum indirebileceğiniz tutar 9 bin 801 TL'dir. Ev kime aitse, sadece onun ödemeleri kiradan düşülebilir.

Tapuya Bağlı Değil
Öte yandan okurlarımızdan çok sık gelen birkaç sorunun cevabı da şöyle... Evinizi yeni almış ve elinizde tapunuz olmasa da kira geliri elde ediyorsanız, bunu beyan etmek zorundasınız. Evinizin borcu varsa, bu borcun ödediğiniz yıllık faizini bankadan hesaplatarak kira verginizden düşebilirsiniz. Ödemesi olan oturduğunuz evinizin faizini ise kiradaki evinizin vergisinden düşemezsiniz.

Evraklarınızı 5 Yıl Saklayın
Kira gelir vergisi iki şekilde beyan edilir. Birincisi, gerçek gider yöntemi, diğeri götürü yöntemidir. Burada unutmamak gereken en önemli unsur, gider gösterdiğiniz evraklarınızı 5 yıl boyunca saklamak zorunda olmanız. Maliye, 5 yıl içerisinde istediği zaman kapınızı çalarak, 'Beyan ettiğiniz evraklarınızı gösterin' diyebilir ve evraklarınız yoksa ceza alabilirsiniz.

En Çok Ev Almak İçin Borçlandık
Vatandaş en çok ev almak için borçlanıyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; geçen yıl Eylül ayı itibarıyla 68.4 milyar lira konut kredisi kullanıldı.Türkiye Bankalar Birliği ise 56.9 bin lira oldu. 5 yılda kullanılan konut kredisi miktarı ise yüzde 122 oranında artış gösterdi.

ÖZLEM KAMER TERCANLI - TAKVİM

Etiketler : Kira geliri , Vergi indirimi , Tapu , Gelir Vergisi Kanunu , Türkiye Bankalar Birliği , Maliye , Konut , Emlak , Emlak haberleri , Konut haberleri , Gayrimenkul haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman