Teknik Yapı'nın ikinci kuşak patronu Umut Durbakayım, Evden kazandı ete yatırdı

Teknik Yapı'nın ikinci kuşak patronu Umut Durbakayım, Evden kazandı ete yatırdı

Evden kazandı ete yatırdı

Teknik Yapı'nın ikinci kuşak patronu Umut Durbakayım, 42 milyon liralık yatırımla Erenköy'de restoran açtı. Durbakayım'ın hedefi şubeleşerek restoran işinde büyümek
Son altı ayda gastronomi dünyası oldukça hareketlendi. İş dünyası yurtiçi ve yurtdışında restoran yatırımı konusunda adeta yarışa girdi. Örsan Tekstil'in sahibi Örsan Ör, Bebek'teki Tevfik Ercan Yalısı'nda 22 milyon euroluk yatırımla Chilai adlı restoranı açtı... Doğuş Grubu'nun birçok ünlü restoranı satın alarak yeme-içme sektörüne hızlı bir giriş yapacağı konuşuldu ve Nusr'Et adlı et restoranıyla bir evlilik gerçekleşti... Ardından Demsa Grup'un sahipleri Demet-Cengiz Çetindoğan çiftinin Maçka'daki inşaatı süren otelin içine dünyaca ünlü restoran Nobu'yu getireceği belirtildi... Türkiye'den pek çok marka yurtdışında hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Artık yurtdışında pek çok noktada faaliyet gösteren Türk zincir restoranlara rastlamak mümkün.

38 YILLIK İNŞAATÇI
Bu alana şimdi de Teknik Yapı'nın sahibi Nazmi Durbakayım ve oğlu Umut Durbakayım yatırım yaptı. Durbakayımlar İstanbul Erenköy'de hafta başında 42 milyon lira yatırımla dünya mutfağı ve et yemekleri ağırlıklı "Et-inn" adlı restoranı açtı. Durbakayımlar, yaklaşık 100 yıllık bir Erenköy Ailesi... Sahibi oldukları Teknik Yapı'yı ise Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 38 yıl önce kurdu. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Durbakayım, okullu ilk müteahhitlerden. Asıl projeleri Uphill markasıyla bilenen konutlar. Aile, yılda ortalama 2 bin 500 adet konut üretiyorlar. 2005'te inşaat sektöründeki yükseliş trendiyle birlikte Teknik Yapı, büyük konsept projeleri hayata geçirdi.

* İş dünyasında restoran yatırımı modası var şimdi. Siz neden girdiniz bu işe? Ayrıca bir de girip kendiniz işletmeye karar verdiniz. 'Ben yaparım' diyen birçok kişi battı. Siz neye güveniyorsunuz?
Burayı bir tesis olarak görmek gerek, yani restoran olarak düşünmemek lazım. Bu yatırımın kararını iki yıl önce verdik. Yani son aylarda büyük holdinglerin trendinden etkilenip, girdiğimiz bir alan değil. Zaten ailece yemek konusuna meraklıyız. Aşçı üniformam var. Onu giyip mutfağa giriyorum. İyi etin nereden alınacağını, nasıl olacağını bilirim. Evde de mutfağa girmeyi severim. Orada yorgunluğumu atarım.

HOBİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜ
* Neden bu kıymetli alanın üzerine konut değil de restoran yatırımı yaptınız?
Eskiden beri aile olarak et üzerine bir restoran açmayı düşünüyorduk. Yer güzeldi. Burada bunun yapılması gerekiyordu. İmar olarak konut yapmaya uygun değildi. Hevesimizi bu yatırımla birleştirdik. Çok kâr amaçlı düşünmüyoruz. Burada üst düzey hobimizi tatmin ediyoruz. Biz burada iyisini doğrusunu yapalım, para kazanmasa da kendi kendini idare etsin noktasındayız. Ama bunun yanında çok da iddialıyız. Bizim ayrıca site yönetim firmamız, güvenlik firmamız da var. Bünyemizde kurduğumuz şirketimiz dışarıya da hizmet veriyor. Tecrübeliyiz yani.

İSTANBUL'UN EN DEĞERLİ ARAZİSİ UÇAKSAVAR
* 2 yeni projeniz var. Etiler Uçaksavar Sitesi'yle de anlaştınız anlatır mısınız?
Çok ses getirecek 2 projeye başlıyoruz. Öncelikle Etiler Uçaksavar Sitesi'yle anlaştık. Elemeler sonucunda 87 oyla bizim firmamız seçildi. 1 yıl içerisinde inşaata başlıyoruz. Burası şehrin en değerli arazisi bence. Zorlu'nun Zincirlikuyu'daki yeri tartışılmaz ama bu da Etiler'de 92 bin metrekare bir alan... Küçük bir otel, ufak bir alışveriş merkezi, home ofis, rezidanslar tarzında bir yatırım olacak. Diğer projemiz de Tuzla'da Evora İstanbul projemiz. 5 bin konutluk bir proje. İçinde hastanesi, okulu, çarşısı ve rezidansları olan komple bir tesis. 350 bin metrekare arazi üzerine inşa ediliyor.

BANKALAR FELAKET SENARYOSU YAZDI
* 2011 yılı sonunda ekonomi ile ilgili felaket senaryoları yazıldı. Sizin düşünceleriniz neler, ekonominin gidişatıyla ilgili ne diyeceksiniz?
Klasik olarak her yılın sonunda bankalar felaket senaryosu yazıyor. Felaketleri bankalar yaratıyor. Nisan-mayısta taşlar yerine oturur. Felaket senaryosu ve kriz ortamı yok. Düzgün proje makul fiyatlarla şu anda satıyor. Ocak ayında Emlak GYO'nun birincisiydik. Satış rekoru kırdık. Tuzla'da 100 milyon liralık satış gerçekleştirdik. Bugüne kadar hiç frene basmadık. Kriz bile olsa gaza bastık. Hedef varsa hedefe ulaşarak bunu çözersiniz. Ona ulaştıktan sonra önüne bakmak lazım. Yarı yolda şoför değiştirilmez... SABAH

Etiketler : Evden kazandı ete yatırdı , Teknik YapI , Teknik Yapı ikinci kuşak patronu Umut Durbakayım , Nazmi Durbakayım oğlu Umut Durbakayım , yatırım yaptı. usr Et , Teknik Yapı , Emlak GYO , İstanbul Erenköy , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman