MESA 1.2 milyar Euro yatırımla İstanbul’u fethettirecek!

MESA 1.2 milyar Euro yatırımla İstanbul’u fethettirecek!

1.2 milyar Euro yatırımla İstanbul’u fethettirecek!
Mesa İstanbul Tema Park inşaatına Ekim’de başlıyor. Dev projede ‘Disneyland’ yerine İstanbul’un fethinden esinlenilmiş bir eğlence parkı olacak

MESA, 1.2 milyar Euro yatırım değerine sahip, oteller, fuar alanı ve eğlence merkezinden oluşan sembol niteliğindeki proje olan Tema Park İstanbul'un temelini Eylül-Ekim'de atıyor. Proje 4 yıl içinde tamamlanacak. 1.6 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilecek İstanbul Tema Park projesi MESA öncülüğündeki KANTUR-AKDAŞ, ARTAŞ, ÖZTAŞ girişim grubu yapacak. MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, MESA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özhan Akçalı ve MESA Genel Müdürü Ahmet Can Aynagöz önceki gün basınla bir araya gelip grubun bu yıl başlayacağı 6 milyar liralık projeleri ile ilgili bilgi verdi. Erhan Boysanoğlu, Tema Park için ABD’li Six Flags ile görüştüklerini belirtirken ‘Disneyland’ benzeri olan projenin 150 milyon Euro’ya mal olacağını ve temada Osmanlı ve İstanbul’un fethinden esinlenilebileceğini ifade etti. Projede 4 bin konuta yer verileceğini belirten Boysanoğlu projede metrekare başlangıç fiyatının 3 bin lira seviyesinde olabileceğini açıkladı.

BAŞBAKAN İSTEDİ
Projenin en önemli ayaklarından olan fuar alanı için ise Alman fuarcılık devi Deutche Messe ile görüşmeye başladıklarını belirten Boysanoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine 200 bin metrekare kapalı, 40 bin metrekare açık alana sahip Türkiye’nin en büyük fuar yerinin inşa edileceğini söyledi. Boysanoğlu, bu projenin yabancı şirketlerin Çin korkusu nedeniyle merakla beklendiğini söyledi. Boysanoğlu "Alman teknoloji şirketleri Çin'deki fuarlara katılmak istemiyor. Çünkü anında taklitlerini yapıyorlar. Bu nedenle Türkiye'de bizim yapacağımız gibi büyük bir fuar alanını çoktandır istiyorlardı. En az 3 milyonu fuar için olmak üzere Tema Park İstanbul, yıllık yaklaşık 28 milyon ziyaretçi ile bölgeye büyük bir değer katacak. Projede iki de otel olacak" dedi. 

Brüt metrekare ile konut satılmasın düzenleme şart
Boysanoğlu, konut alıcısı ile üreticisi arasındaki zaman zaman sorunlara yol açan 'brüt metrekare' üzerinden konut satışının artık bitmesi gerektiğini söyledi. MESA olarak verdikleri bütün satış fiyatının net metrekare üzerinden belirlendiğini belirten Boysanoğlu "Brüt metrekare niye var! Konutta süpürülebilir alanların fiyatlandırılması gerekir. Yani, kolonların, bahçelerin, apartman boşluklarının fiyatlandırılmaması gerekiyor. Örneğin bir eve 150 metrekare deniliyor, ancak teslim alındığında evin büyüklüğü bunun çok uzağında. Bazen net-brüt arasındaki fark 45 metrekareye kadar çıkıyor. Kimse aldığı konutun kaç metrekare olduğunu bilmiyor. Bunu konut müşterisinin ödemek gibi bir zorunluluğu yok. Bu konu ile ilgili bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Sanırım buna yönelik bir çalışma da var" dedi.

Kriko ile yalı çatısı yükseltiyorlar
Kentsel Dönüşüm Projesi ile Mesa’nın da ilgilendiğini belirten Boysanoğlu, “Yasa çıkınca daha normal işler yapılabilir. Fikirtepe’ye biz de baktık. Fakat çok uçuk rakamlar konuşuluyor. Bazı yerlerde mülk sahibine yüzde 60’a kadar pay verildiğini duyuyoruz. Ama bunlar yanlış. Sonra başka problemler doğar. Özellikle de kat sayısı çok artırılabilir. Neler neler oluyor. Akıl almaz ama İstanbul’da biz çatısı kriko ile yükseltilen yalılar biliyoruz. Belediye görevlisi gelir yüksekliği kontrol eder gider. Sonra iki kriko ile çatıyı yükseltirler çatı olur çatı katı oda. O nedenle bu konuda dikkatli olunması gerekiyor” dedi.  

MESA’NIN DİĞER PROJELERİ
- İş GYO’nun Tuzla’daki projesi Çınarlı Bahçe’nin yapımını da üstlenen Mesa, İstanbul Bahçeşehir’de Nurol Grubu ile ortaklığındaki 220 bin metrekarelik arazide geliştirilen 3 bin konutluk dev projenin inşasına da 2013 yılında başlamayı planlanıyor. Kartal Sahilyolu’nda gerçekleştirilecek konut projesi de Mesa’nın yine 2012 yılı içerisinde başlayacağı projeler arasında yer alıyor. Ayrıca şirket yine İstanbul Çamlıca’daki 85 bin metrekarelik arazisinde, tamamen villa olarak planlanan projenin satışlarına ise, Ekim 2012’de başlanması hedeflendi.

-Polonya’nın başkenti Varşova’da kent merkezindeki Ochota mahallesindeki konut projesi inşasına önümüzdeki haftalarda başlanacak. Yine Varşova’da Nadarzyn bölgesinde bulunan yaklaşık 3.000 konutluk dev projeye ise 2013 yılı ilk aylarında başlanması planlanıyor. Mesa, yurtdışında Suudi Arabistan, Körfez Bölgesi, Cezayir, Irak, Libya, İran, Kazakistan pazarlarıyla da ilgisini sürdürüyor.

-Önümüzdeki bir ay içinde birbiri ardına İstanbul’un gözde iş bölgesi Kağıthane’deki ofis projesi Papirus Plaza’nın lansmanı gerçekleştirecek, Anadolu Yakası’nın yeni merkez adayı Kartal E-5 karayolu kenarında Kartall Mesa konut projesinin temelini atacak.. Yavuz Barlas , Habertürk

 

Etiketler : MESA , tema Park , MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu , Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine , Kentsel Dönüşüm Projesi ile Mesa , iş GYO’nun Tuzla , emlak haber , mesa yeni projeleri , mesa yeni emlak konut projeleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman