Küçükçekmece Belediye Başkanı '' Pahalı tabutlarda yaşıyoruz ''

Küçükçekmece Belediye Başkanı '' Pahalı tabutlarda yaşıyoruz ''

'Pahalı tabutlarda yaşıyoruz'
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece’deki mevcut konut stokunun büyük bir bölümünün olası bir deprem karşısında büyük risk taşıdığını açıkladı. 'Pahalı tabutlarda yaşıyoruz' ifadesini kullanan Yeniay,  10-15 yıl içinde bölgede yaşanabilir alanlar üretmek istediklerini belirtti.

Türkiye’nin çehresini değiştirecek kentsel dönüşüm İstanbul’da başladı. Çeşitli ilçelerde çalışmaların hızlandırıldığı dönüşüm projesi kapsamında Küçükçekmece’yi de büyük bir değişim bekliyor. Yerel yönetim bölgedeki çarpık yapılaşmanın düzenli hale getirilmesi ve doğal afetler karşısında risk taşıyan yapıların yerini güvenli binaların alması yönünde birçok çalışma yürütüyor.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay bölgenin acilen kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu ve bu dönüşümün gerçekleşmesi için ilçe sakinlerinin daha bilinçli olmaları gerektiğini Emlaklobisi.com'dan Semih Çavuşlar'a açıkladı. Bölgedeki mevcut konut stokunun olası bir deprem tehlikesine karşı büyük risk taşıdığını belirten Yeniay, Küçükçekmece’de kentsel dönüşümü bir an önce başlatmak istediklerini söyledi.

GÜVENLİ KONUTLAR YAPMAMIZ ŞART
Yeniay, Küçükçekmece’deki kentsel dönüşümün nedenlerini şöyle sıraladı:

"Küçükçekmece’de mevcut yapı stokumuza ve sosyo-ekonomik yapımıza baktığımızda bazı problemler ve eksiklikler görüyoruz. İlk olarak ilçe sakinlerimizin birçoğu güvenli olmayan binalarda yaşıyorlar. Ne yazık ki zamanında kendimize pahalı tabutlar almışız ve bu pahalı tabutlarda yaşıyoruz. Dolayısıyla olası bir deprem riskine karşı bu binaların ayakta kalabileceğine inanmıyorum.

Bu nedenle büyük risk taşıyan bu binaların yerine vatandaşlarımızın güven içerisinde yaşayabilecekleri konutlar yapmamız şart. İkinci olarak ilçe sakinlerimiz büyük oranda yaşam kalitesi açısından yetersiz alanlarda hayatlarını sürdürüyorlar. Bunun değişmesi gerekiyor. Bu nedenle Küçükçekmece’yi yeşil alanların bol olduğu, sosyal yaşam adına ilçe sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilen, sağlıklı yaşam anlamında spor salonlarıyla, yüzme havuzlarıyla, açık spor alanlarıyla vatandaşların tüm gereksinimlerini karşılayabilen ve 7'den 70'e her kesimin kaliteli yaşam sürdüğü bir ilçeye dönüştürmek istiyoruz."

DÖNÜŞÜM BİR FIRSAT
Küçükçekmece'de yaşayanların kentsel dönüşüme karşı çıkmaması gerektiğini de belirten Yeniay, kentsel dönüşümüm kurum ve kuruluşlarının diktesiyle değil, vatandaşın kendi isteği ve iradesiyle yürüttüğü bir süreç olmasını arzuladığını söyledi.

Kentsel dönüşümün Küçükçekemece sakinleri için büyük bir fırsat olduğunu da dile getiren Yeniay; "Dönüşüm ile öncelikle vatandaşımız güvenli bir yapıya kavuşma fırsatı yakalayacak. Bunun yanında kentsel kimliği daha çağdaş bir yapıya bürünmüş alanlarda yaşamanın avantajlarına sahip olacak. Bu gelişim ile bölgedeki ekonomik canlılığın ve kentsel değerin artması da bölge insanına büyük yarar sağlayacak” dedi.

AFET YASASI İLE DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK
Küçükçekmece’deki kentsel dönüşümün henüz istedikleri hızda olmadığını söyleyen Yeniay, önümüzdeki günlerde çıkacak Afet Yasası ile bu sürecin hızlanacağını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm ile Küçükçekmece’nin çehresini değiştireceklerini belirten Yeniay; "Çıkacak Afet Yasası ile dönüşümü hızlandıracağız. Zaten dönüşüm kapsamında hayata geçireceğimiz projeler büyük oranda hazır. Şu an bunların altyapı çalışmaları ile ilgileniyoruz. Amacımız önümüzdeki 10-15 yıllık süreç içerisinde ilçemizdeki riskli yapıları temizleyip, bölgede yaşanabilir alanlar üretmek” şeklinde konuştu... kaynak ntvmsnbc

Etiketler : Küçükçekmece Belediye Başkanı , Aziz Yeniay , Küçükçekmece , Küçükçekmece kentsel dönüşüm , İstanbul kentsel dönşüm , Afet yasası , emlak haber , güncel emlak haber , konut haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman