Muş'ta meydana gelen depremde 220 konut hasar gördü

Muş'ta meydana gelen depremde 220 konut hasar gördü

Muş'ta Meydana Gelen Depremde 220 Konut Hasar Gördü
Muş Valisi Ali Çınar, Bulanık'ta meydana gelen depremden sonra yapılan ilk tespitlere göre 220 konutta hasar oluştuğunu kaydetti.

Konuyla ilgili makamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Ali Çınar, Bulanık'ın Sultanlı köyü merkezli 5,0 büyüklüğündeki depremin ardından, köye acil yardım tedbirlerinin aynı gün ulaştırıldığını söyledi. Ekiplerin de ilk tespitlerini yaptığını belirten Vali Çınar, ilk tespitlere göre Bulanık'ın Sultanlı, Kotanlı, Çayırdere köyleri ve Rüstemgedik beldesi ile Malazgirt'in Aslankaya, Kılıççı ve Hanoğlu köylerinde etkilenen binaların olduğunu belirtti. Şu anda geçici ve ön hasar tespiti yaptıklarını hatırlatan Çınar, detaylı tespitlerin daha sonra yapılacağını belirterek, "İlk tespitlere göre 220 civarında konutta hasar oluştu. Bu hasarlar tabi çeşitli derecelerde. Bunların hafif, orta ve ağır hasarlar olarak gruplandırması yapılacak" dedi.

Depremde 10 ahırda hasar tespiti yapıldığını bildiren Çınar, bu ahırların bazılarının duvarlarının yıkıldığını, bazılarının da çatısının çöktüğünü ifade etti. Ağır hasarlı evlerde kimsenin oturmamasını tavsiye ettiklerini ifade eden Vali Çınar, şunları kaydetti:

"Bazı vatandaşlar yakınlarının evlerine gitti. Yakınları olmayanlara ise Bulanık'taki bir öğrenci yurdunda barınabilecekleri imkan sağladık. Şu anda 70 kişilik 15 aile yurtta barındırılıyor. Bunların ihtiyaçları Bulanık Kaymakamlığı tarafından sağlanmakta. Bu arada Kızılay Şube Başkanlığı tarafından 220 gıda paketi o bölgelere dağıtıldı. Evler yıkılmadığı için vatandaşlarımız evdeki eşyalarını ve gıdalarını kullanma imkanına sahip. Kızılay imkanlarıyla çadır her an temin edilebilir. Ancak bu aşamada çadır kuracak zemin yok. Bilindiği üzere bölgemizde halen 1 metreye aşkın kar var. Bu karın üzerine çadır kuramayız."

Evi ağır hasarlı olan aileler için Bulanık, Malazgirt veya yakın köylerde kiralık ev arama çalışması başlattıklarını vurgulayan Çınar, "Vatandaş hasarlı eve girmeyecek. Kiraları valiliğimiz tarafından ödenmek suretiyle ev temin etmeye başladık. Gıda ve battaniye konusunda desteğimiz devam edecek. Kesin hasar tespitlerimiz de devam edecek. Elimizden geldiğince vatandaşımızın mağdur olmasını önleyeceğiz. Depremde can kaybının olmaması sevindirici. 5,0 büyüklüğündeki deprem bölgemiz için şiddetli sayılabilir. Ancak en büyük şansımız, depremin kısa sürmesi ve artçı depremlerin de çok küçük olması. Bu yönüyle de gerçekten şanslıyız" dedi. Kaynak :haber3.

Etiketler : Muş , Muş deprem , Muş depremi , Muş Valisi Ali Çınar , Ali Çınar , Kızılay Şube Başkanlığı , deprem hasar tespiti , deprem , deprem haber , emlak , emlak haber , konut haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman