Konutta birilerine peşkeş çekiyorsak haram zıkkım olsun

Konutta birilerine peşkeş çekiyorsak haram zıkkım olsun

Konutta birilerine peşkeş çekiyorsak haram zıkkım olsun' çekiyorsak haram zıkkım olsun'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konut üretimiyle ilgili eleştirilere, "Ne KİPTAŞ ne de TOKİ'de, fakirin malını zengine peşkeş çekmiyoruz. Böyle bir durumumuz varsa, haram zıkkım olsun." şeklinde cevap verdi. Bayraktar, kentsel dönüşümün gerçekleşmemesi halinde muhtemel bir depremde çok büyük can ve mal kayıplarının yaşanabileceğini söyledi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından kentsel dönüşüm kapsamında İkitelli Ayazma bölgesinde yapımı tamamlanan 300 konut, kurayla sahiplerini buldu. Halkalı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kura törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün dünyanın en zor işlerinden birisi olduğunu ifade ederek, halkın desteğini alamayan bazı çevrelerin oyunlarla kentsel dönüşümü engellemeye çalıştığını belirtti. TOKİ'nin Türkiye'nin 164 noktasında kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdiğini bildiren Bakan Bayraktar, bu çalışmaların Türkiye'nin her yerine yayılmasını amaçladıklarını kaydetti.

Bakan Bayraktar, kura çekiminin ardından, Okan Üniversitesi'nde düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm-Alternatif Model Arayışları Sempozyumu'na katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı, burada yaptığı konuşmada, konut üretimiyle ilgili kendilerine yapılan eleştirilere, "Ne KİPTAŞ ne de TOKİ'de, herhangi bir fakirin malını alıp zengine peşkeş çekmiyoruz. Eğer böyle bir durumumuz varsa, haram zıkkım olsun." sözleriyle karşılık verdi. Can ve mal kaybını önlemek, Marmara ve Van depremlerinde yaşanan kötü deneyimleri tekrarlamamak adına kentsel dönüşümün çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, "Türkiye ekonomisinin yüzde 55'i İstanbul, İzmit, Bursa çevresinde oluşuyor. Japonlar geldiler, araştırmalar yaptılar. Araştırma sonucunda bölgede olası bir deprem halinde 100 ila 500 milyar dolar aralığında ekonomik kaybın, daha da önemlisi çok ciddi can kaybının yaşanacağını rapor ettiler." dedi. Bayraktar, böyle bir şeye sessiz kalmanın ve harekete geçmemenin kabul edilir bir durum olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin 240 milyar dolarlık ithalatının 55 milyar dolarının enerjiye gittiğine vurgu yapan Bayraktar, enerjinin yarısının ise binalarda kullanıldığını, binaların yüzde 80'inin enerjiyi savurduğunu söyledi. Bayraktar, kentsel dönüşüm ile birlikte, Türkiye'nin enerji ithalatında 15-20 milyar dolarlık azalış olacağını da kaydetti. Bugün dünya nüfusunun yüzde 50'den fazlasının şehirlerde yaşadığını, bu oranın Türkiye'de yüzde 78'lere vardığını ifade eden Bayraktar, 1950'lerde başlayan şehirlere göçü, hiçbir iktidarın kontrol edemediğini, bu süreçte şehirlerin tarihi dokusunun, tabiat alanlarının, sit alanlarının ve orman alanlarının tahrip olduğunu anlattı. Türkiye'de şehir olarak sayılabilecek yerleşim alanlarında 20 milyona yaklaşan konut stoku bulunduğunu, bunun yarısına yakınının gerekli mühendislik hizmetleri almadığını dile getiren Bayraktar, "İstanbul'da şu anda 3,5 milyonu aşan konut stoku var. Son 9 yılda Türkiye'de 5 milyon konut yapıldı. 500 bini devlet, 4,5 milyonu özel sektör tarafından yapıldı. Bunlar gerçekten sağlam konutlardır. Geriye kalan 15 milyon konutun yarısının mutlaka yenilenmesi lazım." diye konuştu. Bayraktar, son 9 yılda yapılan konutlar gibi Türkiye'nin de yenilenmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz ne KİPTAŞ'ta, ne Toplu Konut'ta (TOKİ) herhangi bir fakirin malını alıp da bir zengine en ufak bir şekilde peşkeş çekme veya zengin etme durumu olmuşsa haram zıkkım olsun. Kim yaptıysa haram zıkkım olsun. Böyle bir şeyi devlet yapmaz. Tabii ki zenginler olacak, bir yerde hasılat paylaşımı yaşanacak, zenginlere satacak... Bir yerde biz yapacağız, 100 lira taksitle fakirlere satacağız. Bu bir olgudur. Dünyanın olgusu bu. Biz kapalı toplum olur, dünyadan koparsak gelişemeyiz."

Bayraktar'dan ayakkabı fırlatan öğrenciye: Ötekini de at, ihtiyaç sahibine veririz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a, Okan Üniversitesi'nde katıldığı programda bir kız öğrenci tarafından ayakkabı fırlatıldı. Protestoya esprili bir şekilde karşılık veren Bayraktar, "Ayakkabının birisini fırlattı. Diğeri kendinde kaldı. 'Öbürünü de at da birisine verelim onu' dedim." dedi. Konuşma yapmak için kürsüye gelen Bayraktar, 4 öğrencinin protestosuyla karşılaştı. Slogan atan öğrencilere güvenlik görevlileri müdahale etmek istedi. Ancak Bayraktar, güvenlik görevlilerini durdurarak, "Bırakın istediklerini söylesinler." ifadesini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın söz hakkı verdiği öğrenciler slogan atmayı sürdürdü. Bu sırada bir kız öğrenci, ayakkabısını çıkartıp Bakan Bayraktar'a fırlattı. Ayakkabı, Bayraktar'ın uzağına düşerken, protestocu 4 öğrenci gözaltına alındı.

Bayraktar, konu hakkında gazetecilerin sorularına esprili cevaplar verdi. Bayraktar, "Arkadaşlar konuşabilirler, protesto edebilirler, tezahürat yapabilirler, soru sorabilirler. Bu normal. 'Ayakkabının ikisini de ver, birine verelim' dedim. Birini attı, diğeri onda kaldı. Biri bende diğeri onda kaldı, olmaz. Yeniydi, güzeldi ayakkabı." şeklinde konuştu.. ZAMAN
 

Etiketler : Konut , Toki , Halkalı Kültür Merkezi , İkitelli Ayazma , Erdoğan Bayraktar , kentsel dönüşüm , Okan Üniversitesi , Toki kura çekimi , ayakkabı fırlatan öğrenci , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman