Ev maketleri yaparken malzemeden çalmıyor!

Ev maketleri yaparken malzemeden çalmıyor!

Ev maketleri yaparken malzemeden çalmıyor!
İlham Durmaz, tarihî evlerin birebir maketini yapıyor. Onun çalışmalarını diğerlerinden ayıran; maket kul-lanırken mukavva, karton gibi ürünler değil de taş, toprak, ahşap ve çimento kullanması. Özellikle Erzu-rum evlerini birebir aslına uygun olarak yapan Durmaz'ın, bir evi hazırlamak için yaklaşık 6 ayı gidiyor.

Tarih ve kültürü sabırla harmanlayan İlham Durmaz'ın yaptığı Erzurum evleri maketleriyle hayranlık duygusu uyandırıyor. Bilim adamı edasıyla araştırmalar yapan İlham Usta, önce yok olacağı endişesini taşıdığı tarihi Erzurum evleri hakkında detaylı bilgi topluyor. Sonrasında ise taş, toprak, ahşap ve çimento kullanarak, birçok insanın çocukluğunun geçtiği veya büyüklerinden duyduğu tarihi evlerin maketini birebir inşa ediyor. Maketini yaptığı evlerin içindeki malzemeleri de aslına uygun tek tek işleyen Durmaz, bir evi meydana getirmek için yaklaşık altı ay harcıyor.

İlhami Durmaz, tarihi Erzurum evlerinin maketlerini yapmaya bu evlerin birer birer hayatın içinden silindiğini görünce karar verir. Evlerin güzelliğinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini düşünen Durmaz, kendi imkânlarıyla bir proje tasarlar. Projeye göre İlham Usta, farklı yapı türlerinde olan Erzurum evlerinin maketini yapmaya başlar. Uzun yıllardır evlerin maketini yapan İlham Usta, eserlerini geniş bir alanda 'Tarihi Erzurum Mahallesi' olarak sergilemeyi hedefliyor. Erzurum Mahallesi projesini hayata geçirmek istediğini belirten Durmaz, insanların bu eserleri gördüğünde içinde yaşadıkları zamanları anımsamasının kendisini mutlu ettiğini söylüyor. İşe evlerin detaylarını kâğıt üzerine yazmakla başladığını belirten Durmaz, "Bir Erzurum evinin yapımında hangi malzeme kullanılmışsa ben de aynı malzemeyi kullanıyorum. Köşelerde ve duvarlarda taş malzeme, örtü ve diğer malzemelerde ahşap evin üstünü örtmede ahşaptan faydalanıyorum." diyor. İşle uğraştığında kendini farklı bir dünyada hissettiğini aktaran Durmaz, "40, 50 santim bir minyatür çalışmasının bitmesi için 6 ay gibi bir süre lazım. Bu çalışmanın başında bu kadar uzun süre durmak tam anlamıyla bir sabır işi." ifadelerini kullanıyor.

İlham Usta, sadece ev maketleri yapmıyor. Durmaz'ın 20 santimetre boyutunda yaptığı şadırvanın musluklarından sular akıyor. İlham Usta'nın maharetli ellerinden çıkan bu eserin kubbesinde hat sanatı işlemeleri bulunuyor. Artık gerçek hayata rastlamakta güçlük çekeceğimiz su değirmeni ise Durmaz'ın yaptığı diğer bir eser. Maket değirmenin içindeki taş, İlham Usta'nın kurduğu su sistemiyle sürekli dönüyor. Bir program kapsamında yaptığı eserleri İstanbul'da sergileyen Durmaz'a birçok insan, eserleri almak istediğini belirtip fiyatını sorar. Öncesinde eserlerini pazarlamayı hiç düşünmediğini belirten Durmaz, sorular karşısında şaşkınlığa uğrar. Sonrasında ise 4 ay emek vererek yaptığı Erzurum evlerinin mutfak bölümünün kesit çalışmasını 4 bin liraya Antalyalı bir inşaat firmasına satar. Durmaz'ın yeteneğini fark eden belediyeler ise onun eğitim vermesini ve maket ustası yetiştirmesini istiyor. zaman

Etiketler : İlham Durmaz , tarihî evler , maket , Erzurum , Erzurum evleri , Erzurum evleri maketi , İlham Usta , ev maketleri , maket evler , maket ev nasıl yapılır , konut haber , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman