Sultanbeyli yeni Fikirtepe oluyor

Sultanbeyli yeni Fikirtepe oluyor

Sultanbeyli yeni Fikirtepe oluyor
Sultanbeyli'de mülkiyet sorununun çözümünde sona yaklaşıldı. 100 yıllık sorunun aşılması ile birlikte hisse sahiplerinin kaderi değişecek...

298 bin kişinin yaşadığı, Sultanbeyli'de afet odaklı dönüşüm için geri sayım başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 mahalleden oluşan Sultanbeyli'de deprem ve afet riskini en aza indirmek için düğmeye bastı. Bakanlık önderliğinde bölgenin mülkiyet sorununun aşılması için somut adımların atıldığını belirten Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yakın zamanda bu sorunun aşılacağını söyledi. 298 bin kişinin yaşadığı ilçede sadece 104 kişinin tapuda üzerine kayıtlı malı olduğunu belirten Keskin, "Ancak buradaki mülkiyet sorunu Hazine arazisi işgali ile oluşmadı. Mülkiyet sorunu 100 yıllık bir sorun. Sultanbeyli Belçikalı Frans Flipson isminde bir tüccara aitmiş. Flipson İstanbul'dan ayrılınca arazileri satmak istemiş ancak arazilerin tapuları ve orman sınırları konusunda problem yaşayınca satış işlemi gerçekleştirilememiş ve Türkiye'den ayrılmış. Flipson'un ölümünden sonra ise varisleri tarafından araziler bugünkü hissedarlara satılmış. Yani herkes parasını ödemiş ama araziye hissedar olmuş" bilgisini veridi.

Emsal artışı bekleniyor
Mülkiyet sorununun aşılması ile birlikte ilçede afet odaklı dönüşüm başlayacak. Vatandaşın haklarının korunmasının öncelikli konu olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktan ilçede önceliğin burada yaşayan hissedarların haklarını korumak olduğunu söyledi. Mülkiyet sorunu çözülünce bölgeye çok sayıda müteahhitin girmesi de kaçınılmaz olacak. Fikirtepe modelinin burada da uygulanması bekleniyor. Bu da ilçenin genel yapısına ters düşmeyecek şekilde emsal artışlarının yapılacağını gösteriyor.

Simsarlar işbaşında
Deprem ve afet odaklı dönüşümle yıldızı parlayacak olan ilçenin şu an için en büyük sorunu bölgede çok fazla simsarın dolaşması ve hisse sahiplerinin ellerinden hisselerini alması. Bu konuda Belediye başkanının da bir hayli dertli olduğu görülüyor. Hüseyin Keskin, her fırsatta vatandaşlarını bu konuda uyardıklarını, ticari ve siyasi amaçlarla uzun yıllardır Sultanbeyli'de yaşayan vatandaşların zilliyet haklarını düşük fiyatlarla simsarlara kaptırmamalarını söylediklerini belirtiyor.

Bölgenin zayıf yönleri
İlçede mülkiyet sorunu ve simsarların hisse toplayarak deprem ve afet dönüşümünün önüne geçip rant peşinde olması ciddi bir risk olarak karşımıza çıkıyor. Hisse sahipleri arasında birlik olmaması ve farklı talepler de zayıf yönler arasında sayılıyor.  

Satılık ve kiralık emlak fiyatları
Bölgede eski evlerin neredeyse hiçbirinde tapu bulunmuyor. 80 metrekare 2+1 tipinde ev baz alındığında tapusuz evler 60-70 bin liraya satılıyor. Kira getirileri de 300 ila 400 arasında değişiyor. Yeni yapılan sıfır binalar genelde tapulu alanlar üzerinde inşa ediliyor. Ev fiyatları 140 bin liradan başlıyor. Kira getirileri de 500 lira seviyesinde oluyor. Markalı konutlarda ise fiyatlar biraz daha yükseliyor. Ancak hem markalı hem de sıfır konutlarda deprem riski sıfıra iniyor. Üstelik bu yapıların planlı ve projeli oluşu da artı bir değer olarak sayılıyor. Markalı konutlarda 2+1 ev fiyatları 150 bin liradan başlangıç gösteriyor. Kira getirileri de 750 lira ile 1000 lira arasında değişiyor.

Yeni yatırımlar geliyor
İlçede markalı konut ve alışveriş merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Alper İnşaat bu yıl içinde konut ve ticari ünitelerden oluşan yeni bir inşaata başlayacak. Yine Tuna Gayrimenkul ruhsat aşamasını tamamladığı bir alışveriş merkezi için kolları sıvamış durumda. Pek yakında AVM inşaatına başlayacak. İlçenin ilk AVM'si ise çok yakında kapılarını açmaya hazırlanıyor. Dr. Ahmet Ayyıldız'ın finanse ettiği ve 48 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen Plato AVM'de sokak ve meydan temaları öne çıkıyor.

Projeler hızla yükseliyor
İlçede hali hazırda devam eden projelere baktığımızda karşımıza ByGroup, Sinpaş ve Yapı Yatırım çıkıyor. ByGroup, 200 milyon liralık yatırımla 25 bin metrekare alan üzerinde çok katlı mağaza, dükkan ve ofislerin yanı sıra otel inşa ediyor. Yapı Yatırım içinde ticari birimlerinde olduğu konut yapıyor. Sinpaş Yapı ise konut üretiyor.

Nisan ayına özel kampanya
Doğa Gayrimenkul Mayıs 2012'de Dragos'da başlayacağı yeni projesi Doğa Elements için Nisan ayına özel iki farklı kampanya başlattı. Kampanyadan yararlanmak isteyenler banka kredisi kullanmadan, 60 ay faizsiz paketten yararlanırken banka kredili kampanyayı tercih edenler peşinatsız ve 6 ay ödemesiz paket ile ev sahibi oluyor. Doğa Elements 12, 17, 26 ve 21 katlı 4 birleşik bloktan oluşuyor. Blokların zemin katlarında bahçe dubleks daireler, üst katlarında standart daireler, blokların en üst katlarında ise loft daireler yer alıyor.  1+1, 2+1 ve 3,5+1 dairelerin bulunduğu projede, daire büyüklükleri 61 ila 250 metrekare  arasında değişiyor. Fiyatlar 290 bin liradan başlıyor ve 1 milyon160 bin liraya kadar çıkıyor. Doğa Elements'in 800m2'lik kapalı sosyal tesis alanında fitness center, buhar odası, kapalı yüzme havuzu, çocuk oyun odası, oyun makinaları ve art&craft odası bulunuyor... Emine AÇAR/ BUGÜN 

Etiketler : Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin , Sultanbeyli yeni Fikirtepe oluyor , Sultanbeyli , Sultanbeyli emlak haberleri , markalı konut , Doğa Gayrimenkul , Doğa Elements

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman