Taşyapı Fikirtepe’de konut yapacak

Taşyapı Fikirtepe’de konut yapacak

Taşyapı Fikirtepe’de konut yapacak
Şirket Libya’da da 1 milyar dolarlık tarım ve enerji işine girmek için kolları sıvadı. Taşyapı Libya’da çimento fabrikası da kuracak

Yurtiçinde konut yatırımları ile bilinen ve son dönelmende otel yatırımları ile de dikkatleri üzerine çeken Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, yurtdışında da hedef büyüttü. Dubai, Kazakistan, Türkmenistan, Libya ve Kuzey Irak’ta iş yapan Emrullah Turanlı, Libya’da lisans alabilirse 1 milyar dolarlık tarım ve enerji alanına adım atmış olacak. Ancak Libya’da tek planlanan yatırım bununla da sınırlı değil. Libya’da çimento fabrikası kurmak istediğini de belirten Turanlı, “Libya’da yatırımlarımı hayata geçirmek için uğraşıyorum.  Devrimden önce, Libya’da arazi satın almak mümkün değildi, kiralamaya izin veriliyordu. Şimdiki yönetimin tarzına göre burada tarım yapmak istiyoruz. Topraklar her türlü tarımın yapılmasına müsait. Üstelik Libya’nın tam karşısında Avrupa pazarı var. Enerji yatırımımızı da Libya’da üretip Libya’ya satmayı istiyoruz” dedi.

Altunizade’ye imzasını atacak
Şirketin yakın zamanda İstanbul’da devreye sokmayı planladığı projelerin başında ise STFA’dan aldıkları Altunizade arazisi üzerinde gerçekleştirilecek olan konut projesi. Selçuk İnşaat ile ortaklaşa yapılacak proje için yakın zamanda yıkım işleri başlayacak. Toplam konut sayısı ise 250 olacak. A plus olarak inşa edilecek olan konutların metrekare fiyatları da ortalama 7 bin lira olacak.

Seyrantepe’de iddialı

Şirketin yıl içinde devreye sokmayı planladığı bir diğer inşaat Seyrantepe’de start alacak. Ortaklı olarak ilerlenecek projenin içinde konutun yanı sıra rezidan, ofis ve bir de otel blokları yer alacak. Lükste sınırların zorlanacağı karma proje yaklaşık 200 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edilecek.

Fikirtepe’de anlaşma yaptı

Son dönemin moda bölgesi olan Fikirtepe ile ilgili çalışmaları da sessiz ve derinden ilerleten Taşyapı, 100 parsellik iki ayrı adada 500 hak sahibiyle masaya oturdu. Kısa bir süre önce başlatılan görüşmelerde şu ana kadar 250′ye yakın kişi ile anlaşmaya varıldı. Tüm hak sahipleri ile anlaşmalar tamamlandığı taktirde 100 bin metrekare toprak altında 200 bin metrekare de toprak üstünde olmak üzere toplamda 300 bin metrekarelik inşaat alanında konut ve ticari ünitelerden oluşan bir proje yapılacak. Hak sahiplerine 36 ay boyunca ayda bin lira ödeme yapılacak. Projenin arsa hariç yatırım maliyeti 400 milyon doları bulacak.  

Dupai’deki villalara talip
Taşyapı ve Miran ortaklığında MTM şirketini kurduklarını ve Dubai’de hipodrom, otel ve alışveriş merkezinden oluşan projede görev aldıklarını hatırlatan Emrullah Turanlı, “Meydan’da inşaatı üstlenen şirket olduk. Orada 100 milyon dolar değerinde hissem var. Ancak kendi yatırımcısı olduğum projeler yapmak istiyorum. Projedeki 4 bin villalık kısım için görüşmelerimiz sürüyor” bilgisini verdi.  

Koşuyoluna şehir oteli
Turizm sektörüne iyice ısınan Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Etiler’de 35 bin metrekarelik alanda otel inşaatını sürdürüyor. Eski TIR garajı olarak bilinen Koşuyolu’ndaki arazi için ise Turanlı’nın planı buraya en büyük şehir içi otel yapmak. Yine Diyarbakır’da otel yapmak için arazi alan Emrullah Turanlı, Moskova’yı da turizm için markaja almış durumda.

Koruyu korkudan bıraktım
YAPI Kredi Korusu olarak bilinen araziyi satın almak için görüşmeler yaptıklarını kaydeden Emrullah Turanlı, “Ancak buradan vazgeçtik. Arazi imar planına uymazsa sorun olur dedik ve korkudan bıraktık” dedi.

GYO’ların içine konut girmez

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ilişkin görüşlerini de aktaran Emrullah Turanlı,  “GYO’ların içinde konut olmaz. Sepete konut girdiği zaman bu vergisel anlamda haksız rekabeti doğurur. Çünkü GYO’ların vergi muafiyeti var ama diğer inşaat şirketlerinin yok. Oysa GYO’ların mantığı kira getirisi olan otel, ofis, alışveriş merkezi gibi projelerin sepete girmesi” şeklinde konuştu.  

7 milyar dolarlık iş hacmi
Taşyapı yurtiçinde ve yurtdışında toplam 7 milyar dolarlık işi elinde bulunduruyor. Şirketin Türkiye’de İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi üzerinde Four Winds projesinin inşaatı devam ediyor.  49 katlı 4 bloktan oluşan projede, toplam 420 konut yapılıyor. Hasılat paylaşımı gerçekleştirilen projenin yüzde 60′ı Hazine’nin. Şirket anlaşma gereği Maliye Bakanlığı’na 30 milyon dolarlık lojman da yaptı. Gayrettepe’de ise katlı otopark ve otel yatırımı bulunuyor. İnşaat hızla yükseliyor. 1000 araçlık otopark inşaatı da tamamlanmak üzere. Otoparkın işletmesini de Taşyapı üstlenecek. Yurtdışında devam eden en önemli yatırım ise Dubai’deki Meydan projesi. 30 milyon metrekarelik arazide 30 milyar doların üzerinde yatırım değerine sahip projede Taş Yapı ve Miran ortaklığı bulunuyor. Proje kapsamında Taşyapı yaklaşık 100 milyon dolar değerinde hisseye sahip.EMİNE AÇAR-BUGÜN

Etiketler : Taşyapı , Fikirtepe , konut , Taşyapı Libya , konut yatırım , Fikirtepe , Emrullah Turanlı , GYO , YAPI Kredi Korusu , İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü , arazi , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman