Güvenliği sağlamayan işyerine büyük ceza

Güvenliği sağlamayan işyerine büyük ceza

Güvenliği sağlamayan işyerine büyük ceza
11 işçinin hayatını kaybettiği Esenyurt’taki çadır yangını sonrası Meclis’e sunulan tasarıya göre iş güvenliğini sağlamayan iş yeri müfettiş raporu ile 2 gün içinde kapatılacak.

Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği çadır yangını, ders oldu. Devlet, iş güvenliği tedbirlerinin artırılması için düğmeye bastı. Yeni dönemde, iş güvenliğini sağlamayan iş yerleri, bir müfettişin raporu üzerine, en geç iki gün içinde kapatılacak. Devlet, 10’dan daha az işçi çalıştıran iş yerlerine ise, güvenlik tedbirleri almaları için destek sağlayacak. TBMM’ye geçtiğimiz hafta sunulan İş Güvenliği Yasa Tasarısı ile Esenyurt’ta meydana gelen çadır faciasına benzer olayların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Güvenlik uzmanı zorunlu
Tasarıda, işyerlerine iş yeri hekimi ve güvenlik uzmanı bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca iş yerleri, çok riskli, orta riskli ve az riskli gibi sınıflara ayrılıyor. Her işyerinin alacağı önlemler de risk gruplarına göre değişiyor. Gerekli güvenlik tedbirlerini almayan işyerlerine ise, verilen cezalar arttırılırken, bir müfettiş raporu ile bu tür işyerlerinin faaliyetlerinin durdurulması öngörülüyor. Tasarıda yer alan düzenlemeye göre, bir müfettiş, iş yeri ile ilgili yaptığı incelemede, risk tespit ettiği takdirde, işyerinin faaliyetlerinin durdurulması için rapor hazırlayabilecek. Rapor, üç müfettişten oluşan heyet tarafından incelenecek. Heyet, faaliyeti durdurma kararını iki gün içinde inceleyerek kararını verecek. Heyet, rapor doğrultusunda karar alırsa, işyerinin faaliyetleri 24 saat içinde durdurulacak.

Tasarıda, bütün iş yerlerine, iş güvenliği için gerekli düzenlemeleri yapmak ve önlemleri almak için belirli süre tanınıyor. Küçük işletmelere ise, gerekli güvenlik tedbirleri almaları konusunda devletten maddi ve teknik destek sağlanacak. Destek, 10’dan az işçi çalıştıran iş yerlerine verilecek. Desteğin kaynağı ise SGK Başkanlığı’nın, iş kazası ve meslek hastalığı için toplanan primlerden karşılanacak. HÜSEYİN ÖZAY  - Star
 

Etiketler : Esenyurt , iş güvenliği , inşaat , emlak , il güvenliği , Meclis , Devlet , inşaat iş güvenliği , TBMM , güvenlik uzmanı , SGK , iş güvenlik tedbirleri , güncel emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman