Ekonomik tatilin yeni alternatifi: Günlük kiralık daireler

Ekonomik tatilin yeni alternatifi: Günlük kiralık daireler

Ekonomik tatilin yeni alternatifi:
Günlük ve kısa dönemli kiralık daireler

Tüm dünyada yaygın bir şekilde tercih edilen günlük ve kısa dönemli kiralık ev sistemi, Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı. Otele oranla daha hesaplı olan ve ev konforundan ödün vermeden tatil yapma imkanı sunan günlük kiralık konutların Türkiye çapındaki kira bedeli 25 TL’den başlıyor. Türkiye’nin lider emlak portalı Hürriyetemlak.com’un Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu, “Günlük kiralık ilanları sistemimize eklediğimiz ilk 15 gün içerisinde emlak ofisi ve ev sahipleri  1.000 adet ilan ekledi, ilanlar bu kısa zaman zarfında 600 bin kez görüntülendi. Bu trendin yakın zamanda daha çok ilgi göreceğine inanıyoruz” diye bilgi verdi.

Emlak sektörünü tek çatı altında toplayan, 800.000’i aşkın ilan portföyü ile bir emlak rehberi niteliği taşıyan Hurriyetemlak.com, tüm dünyada kiralık konut konusunda yükselen trend olan Günlük Kiralık Konut sistemini devreye aldı. Sitede yayına başladığı ilk 15 gün içerisinde yoğun bir trafik yaratan ilanlar günde ortalama 600 bin kez gösteriliyor, ilanları 75 bin kişi inceliyor.

Hürriyetemlak.com’un Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu, bu ilginin sebebini “Otellerde konaklamak istemeyenler, tatilde ev konforu arayanlar ve daha ekonomik bir tatil yapmak isteyenler Günlük Kiralık Konut sistemini tercih ediyor. Sistem, şehir merkezinde, havaalanları ve fuarlara yakın bölgelerde veya turistik lokasyonlarda ekonomik konaklama imkanı sunuyor. Uçak bileti fiyatlarının düşmesi ve öğrencilerin yeni şehirler keşfetmesine olanak vermesi de Günlük Kiralık Konut sisteminin gördüğü ilginin sebepleri arasında yer alıyor” diye özetledi. Günlük kiralık daire ve apartmanların şirketlerin maliyetlerini düşürmesi açısından bir çözüm olduğunu söyleyen Kurşunlu, “Otelde tutulacak iki oda yerine, çok odalı bir daire tutmak, konaklama maliyetini %50’ye kadar aşağı çekebilir” dedi
 
Sistemin ev konforunda uygun fiyata konaklayan kadar, ev sahipleri için de kazançlı olduğunu vurgulayan Ahmet Kurşunlu, “İkinci bir evi olanlar veya tatile çıktıkları zaman tatil masraflarını çıkarmak isteyenler de günlük kiralık konut sistemiyle ek kazanç fırsatı yakalıyor” diye bilgi verdi.

Lüks otel konforuna ucuz ulaşımı sağlayan sistemin Türkiye’nin yanı sıra Romanya, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Çin, Japonya, Brezilya, Kanada, ABD, Fransa, Portekiz, İspanya, Hindistan gibi ülkelerde de sıklıkla tercih edildiğini aktaran Kurşunlu, “Sistem, lüks otellerde konaklama yerine,  günlük kiralık daire, rezidans veya villa seçeneklerini ekonomik fiyatlar ile bir araya getiriyor. İstanbul başta olmak üzere Antalya, Balıkesir, Muğla, Ankara, İzmir ve Sakarya illerinden ilanlar Hurriyetemlak.com’da bulunuyor. Günlük kira bedelleri 25 TL’den başlıyor. Türkiye genelinde bir ortalama yaparsak, günlük kiralar 50 lira civarında” dedi ve Hurriyetemlak.com’da yayınlanan illere göre günlük kira tutarlarını paylaştı.

·         İstanbul’da günlük kiralık konut sayısı 226 adet ve günlük kiralık bedeli ise 50 TL’den başlıyor.

·         Muğla’da günlük kiralık konut sayısı 245 adet ve günlük kiralama bedeli ise 70 TL’den başlıyor.

·         Balıkesir’de günlük kiralık konut sayısı 112 adet ve günlük kiralık bedeli ise 40 TL’den başlıyor.

·         Antalya’da günlük kiralık konut sayısı 108 adet ve günlük kiralık bedeli ise 35 TL’den başlıyor.

·         Ankara’da günlük kiralık konut sayısı 66 adet ve günlük kiralık bedeli ise 50 TL’den başlıyor.

·         İzmir’de günlük kiralık konut sayısı 61 adet ve günlük kiralık bedeli ise 50 TL’den başlıyor.

·         Mersin’de günlük kiralık konut sayısı 51 adet ve günlük kiralık bedeli ise 50 TL’den başlıyor.

Etiketler : Günlük kiralık daire , Emlak sektörü , istanbul , günlük kiralık konut , emlak , emölak ahber , istanbul günlük emlak haberleri , haber emlak , Hürriyetemlak.com , Genel Koordinatörü , Ahmet Kurşunlu

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman