2-B Tasarısı Genel Kurulda

2-B Tasarısı Genel Kurulda

2-B Tasarısı Genel Kurulda
AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, 2-B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını kaydetti.

AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, 2-B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını kaydetti.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen orman özelliğini yitirmiş ve 2-B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını öngören tasarının tümü üzerinde yaptığı konuşmada, bu araziler üzerinde yaşayan vatandaşın devletle barışmak istediğini söyledi.
CHP'nin bu konuda verdiği teklife ''2-B barışı kanunu teklifi'' dediklerini ifade eden Hamzaçebi, ''Biz vatandaşı bu araziler üzerinde işgalci saymıyoruz, onlar hak sahibidir'' dedi.
Hamzaçebi, yıllar boyunca kırsaldan büyük kentlere göç eden vatandaşın kendisine ev yapma ihtiyacı duyduğunu kaydederek, ''Beykoz'da fabrikalar var ve oralara onbinlerce insan çalışmak için geldi ancak kalacakları yer yok. Devlet de yer vermeyince o da kendisine ev yaptı. Vatandaş o arazileri para ödeyerek almıştır ve yıllardır da kullanıyor'' diye konuştu.
Orman köylüsünün desteklenmesi gerektiğine işaret eden Hamzaçebi, tasarıda orman köylüsünü destekleyen bir düzenleme olmadığını savundu. Hamzaçebi, Türkiye'de 7 milyon orman köylüsü yaşadığını ve bunların en yoksul kesim olduğunu söyledi.
Hamzaçebi, bu arazilerin orman köylüsüne rayiç bedelin yarısı üzerinden verilmemesi, bedelsiz verilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Onların parasının olduğunu zannetmeyin. Aylık geliri 160 liradır. Bu parayla oraları alamaz. 5-10 bin, onlar için büyük paradır. Burada doğru olan emlak vergisi değeridir, rayiç bedelin yüzde 50'si olmamalıdır'' dedi.

-''Yeniden hak sahiplerine verilecek''-

AK Parti'li Nusret Bayraktar, geçmiş dönemlerden bu yana tapulu mülkü olan ancak tapusu iptal edilen tarım ve yerleşim alanlarının bu tasarıyla yeniden hak sahiplerine verileceğini söyledi.
Bu arazilerin tapularının sahiplerine bedelsiz verileceğini belirten Bayraktar, tasarıyla 2-B alanlarından iki katı kadar orman alanı oluşturma şartı getirildiğini bildirdi. Bayraktar, ülkede çarpık yapılaşma ve deprem riski olduğunu kaydederek, 2-B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını bildirdi.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise bu tasarıyı desteklediklerini ancak eksikliklerini olduğunu söyleyerek, ''Rayiç bedelin yarısı olmaz, bu düşürülebilir ya da emlak değeri olabilir. Vatandaşlara ödeyemeyecekleri bir rakam çıkarıldığınız zaman ne yapacaksınız- Onun yıllardır kullandığı araziyi elinden alıp başkasına mı vereceksiniz- Rayiç bedeli yüzde 70'e çıkaracakmışsınız. Köylü bunu nasıl ödeyecek- CHP'nin, 'vatandaşla devleti hasım olarak yaşamaktan kurtarıp, hısım yapacak bir kanun çıkartalım, barış ilan edelim' dediği konuyu iktidar doğru değerlendiremiyor. Anayasa Mahkemesi'nden geri dönme durumu var. Suçlamak istemiyorum ama oradan bir şey aldınız mı bilmiyorum ama eksik de çıkartmayalım kanunu'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Bangladeş Başbakanı Bangladeş Başbakanı Hasina ve beraberindeki heyet, Genel Kurul çalışmalarını bir süre izledi. Hasina'ya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer eşlik etti... Gazete 5

Etiketler : 2-B Tasarısı Genel Kurulda , 2 b , 2 B arazileri , kentsel dönüşüm , AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar , TBMM Genel Kurulu , CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi , AK Parti , Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman