TÜSİAD, Enerji , sağlık, inşaat' ta birlik olalım

TÜSİAD, Enerji , sağlık, inşaat' ta birlik olalım

Enerji-sağlık-inşaatta birlik olalım

TÜSİAD tarafından hazırlanan ‘Yeni Dönemde Türk-Amerikan İlişkileri: Daha Güçlü Bir Stratejik Ortaklık İçin Analiz ve Öneriler’ adlı rapor İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’nin AB hedefini her zaman siyasal olarak destekleyen ABD’nin, artık ekonomik açıdan da Türkiye’yi bir aday Avrupa Birliği üyesi olarak, Transatlantik çerçevenin içinde görmeye başlamasının zamanının geldiğini söyledi.

Ümit Boyner, ‘Hükümetler arasındaki uyumlu ihracat politikalarının uygulanması için çalışmalıyız. Üçüncü ülke piyasalarına ortak yatırımların özendirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Enerji, inşaat, sağlık gibi sektörlerde finansman imkanlarının yaratılmasının ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde hayati nitelik taşıdığını düşünüyoruz’ diye konuştu.

BAŞARININ İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ
Toplantıya katılan ABD Ticaret Odası Avrupa-Avrasya Başkan Vekili Peter Rashish de, şöyle konuştu: Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkiler, değişen küresel ve bölgesel şartları da yansıtıcı şekilde gelişmeli. Türk ekonomisindeki büyüme bizi çok etkiliyor. Amerikan şirketleri olarak, Türkiye’nin 2023′te dünyanın en büyük 10. büyük ekonomisi olma hedefinin ve başarısının içinde yer almak istiyoruz. Büyüyen Türk piyasasında Amerikan şirketleri için önemli yatırım imkanları var. Türk ve Amerikan şirketlerinin birbirlerini daha iyi tanımaya ihtiyacı var.”

EKONOMİK PAKT GEREK
Raporun öneriler bölümünde ‘Stratejik Ekonomik Ortaklık Pakt’ı kurulmasına vurgu yapılıyor. Bu sayede özellikle otomotiv gibi katma değeri yüksek ürünlerin ihracatının artabileceği belirtiyor. Türk iş dünyasının ABD’de daha iyi tanıtılması için tanıtım ofisleri kurulması, üçüncü ülkelere ortak yatırımın teşvik edilmesi ve Türk tedarik firmaları ile ABD’li çok uluslu şirketleri bir araya getirecek ‘networking’ etkinlikleri ve senelik Türk-Amerikan CEO konferansları düzenlenmesi faydalı olacaktır’ deniyor. Kaynak: Akşam

Etiketler : TÜSİAD , Ümit Boyner , Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği , inşaat , Enerji , TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman