Devlet kendi binasında kiracı olacak

Devlet kendi binasında kiracı olacak

Devlet kendi binasında kiracı olacak
Yatırımcıların 'kamu varlıklarının gelirlerine ortaklık edildiği sistem' olan sukuk ile ilgili düzenlenme Başbakanlık'a gönderildi. Düzenlemeyle kamuya ait bina, arsa, otoyol, köprü ve baraj gibi gayrimenkuller için kira sertifikaları çıkarılarak satışa sunulacak. Gayrimenkullerin kâğıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları kaldıkları bina için kira ödeyecek.

Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı kira sertifikalarına (sukuk) ilişkin çalışması büyük ölçüde tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde durduğu çalışma son şeklinin verilmesi amacıyla Başbakanlık'a gönderildi. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte özel sektörün ardından kamu da kira sertifikası çıkarabilecek. Hazine yönetimi tarafından hazırlanan taslağa göre kamu kendi binasında kiracı olacak. Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın binası için 500 milyon liralık değer belirlenmesi halinde, bu miktarda kira sertifikası çıkarılacak. Binaların kâğıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları kira ödeyecek. Belirlenen sürenin ardından geri alma taahhüdüyle satılan bina yeniden kamuya geçecek. Bina, arsa, otoyol, köprü ve baraj gibi gayrimenkuller karşılığında çıkarılacak kira sertifikaları Körfez ve Asya ülkeleri başta olmak üzere satışa sunulacak. Kira sertifikasının 5, 7 ve 10 yıl olarak çıkarılmasının planlandığını belirten üst düzey bir ekonomi yetkilisi, yasal altyapının kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Faize duyarlı kesim için alternatif yatırım araçları oluşturulacak. Kira sertifikasında Hazine icara sukukunu ön planda tutuyor. Sukuk-u icara, temel anlamıyla 'kamu varlıklarının gelirlerine ortaklık edilecek sistem' olarak tarif ediliyor. Kira sertifikası ile öncelikli olarak kamu kuruluşları ve varlıkları 'geri alma' taahhüdüyle satılıyor. Binaların kağıt üzerindeki sahibi yatırımcılar olurken, kamu kuruluşları kira ödeyecek. Belirlenen sürenin ardından geri alma taahhüdüyle satılan bina yeniden kamuya geçecek. Başbakanlık'a gönderilen kira sertifikalarına ilişkin taslak dört yıl önce de gündeme getirilmişti. 2008 yılındaki çalışmada işlemleri yürütmek için Hazine Müsteşarlığı'na bağlı olarak çalışacak Kamu Varlıkları Yönetimi AŞ adında bir şirket kurulması planlanıyordu. Personel sayısı 5'i geçmeyecek olan bu şirket kamu taşınmazlarının kira işlemlerini takip edecekti. 2008'de hazırlanan çalışmada Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve yüksek yargı organlarına tahsisli arsa, arazi yapı ve tesisler bu kapsam dışında tutulmuştu.

Bireysel emekliliğe nakit desteği
Kira sertifikaları ile birlikte ekonomi yönetiminin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) yönelik destekleri içeren paketi de Başbakanlık'a gönderildi. Sisteme yönelik teşviklerin temelinde nakit desteği yer alıyor. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi, devletin yüzde 20'lik vergi teşvikini doğrudan nakit olarak alabilecek. BES'e üye olduğunda ne kadarlık vergi teşviki aldığını anında hesabında görebilecek. Sistemi geliştirmeye yönelik ikinci adım ise hem işveren hem de devlet eliyle prim ödemelerinin desteklenmesi. İşveren, çalıştırdığı işçinin bireysel emeklilikten faydalanabilmesi için priminin bir kısmını karşılayacak. İşverene de devletin, bunun karşılığında vergisel destekte bulunması gündemde. Tasarrufların değerlendirilmesi ve özel emeklilik imkânının sağlanması amacıyla uygulanan BES'ten faydalananların sayısı 2,5 milyonu aşarken, sistemin büyüklüğü de 15 milyar lirayı buldu... ZAMAN

Etiketler : Devlet kendi binasında kiracı olacak , kamu varlıkları , başbakanlık , Gayrimenkul , Hazine Müsteşarlığı , Maliye Bakanlığı , Ekonomi , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman