Türkiye'nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Bursa'ya Hayat Verecek

Türkiye'nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Bursa'ya Hayat Verecek

Türkiye'nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Bursa'ya Hayat Verecek
Yıldırım Belediyesi, Türkiye'nin kanayan yarası olan kaçak yapılaşmaya merhem olmak ve muhtemel bir deprem felaketinde facia yaşanmaması için Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü için kolları sıvadı.

Yıldırım Belediyesi, Türkiye'nin kanayan yarası olan kaçak yapılaşmaya merhem olmak ve muhtemel bir deprem felaketinde facia yaşanmaması için Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü için kolları sıvadı. Bir kısmı Türkiye'nin en meşhur şeftali ve armudunun yetiştiği Bursa ovasını da içine alan 7 mahallede çoğunluğu kaçak 39 bin konut yıkılarak yerine 50 bin konutluk yeni kentsel dönüşüm yapılacak. Bursa'da yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı 7 mahalledeki kentsel dönüşüm projesinin bir yıl boyunca şehrin tüm kesimlerince tartışılıp 2013 yılı Nisan ayında ilk kazmanın vurulması planlanıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, görevdeki 9.yılını Kaplıkaya Cazibe Merkezi'ndeki basın toplantısıyla anlattı. Balık havuzu içindeki balık adamlar, suyun içinde pankart açıp, "Basın toplantısına hoş geldiniz" diyerek gazetecilere sürpriz yaptı. Başkan Keskin, basın toplantısında 7 mahallenin yıkılacağı 5 milyon metrekarelik alandaki Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini anlattı.

"OVA KAÇAKTAN KURTULUP ESKİ YEŞİLLİĞİNE KAVUŞACAK"

Keskin; Mevlana, Ulus, Arabayatağı, Yavuzselim, Çınarönü, Hacıvat ve Şirinevler Mahallelerini komple yıkıp yeniden inşa edeceklerini belirterek, "50 bin konutluk Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek istiyoruz. Yıldırım'ın makus talihini yenmek istiyoruz. Sinandede Mahallesi'nde yapığımız "ver gecekondunu al daireni" projesini burada büyütüyoruz. Burada vatandaşlarımız 37 bin liralık gecekondusuna karşılık 150 bin liralık daire aldılar. İnşaat süresince kiraları müteahhit tarafından ödendi. Şimdi çöküntü alanı olan ovada kaçak binaların bir depremde felakete dönüşmemesi için adımı atıyoruz. Ova depremde batacak. Özeleştiri yapıyorum, Son 40 yılda bu binalar inşa edildi, belki bizim de sorumluluğumuz var. Ama biz bugüne kadar asla göz yummadık. Hiç bir belediye başkanımız oy rantı beklemedi. Ama vatandaşlarımız yasal boşluklardan istifade ettiler. Bursa'nın erken sanayileşmesi ve çabuk büyümesi bu kaçak yapılara sebep oldu. Çözüm kentsel dönüşümdür. Bu ova bize gelecekte lazımdır. 2 yıldır akademisyenlerle yürüttüğümüz projeyi açıkladık. Bir yıl boyunca da vatandaşlar, siyasi partiler, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ile tartışacağız. Kademeli olarak da ova kurtulacak, yeşil alana dönüşecek" diye konuştu.

"DEĞERİNDEN FAZLA EMLAK SAHİBİ OLACAKSINIZ, DEPREM YIKARSA, SAĞ KALIRSANIZ OTURUP AĞLAYACAKSINIZ"

12 milyar liralık projeyi belediyenin bütçesiyle yapmanın mümkün olmadığını, akıllı proje ürettiklerini anlatan Başkan Keskin, "Burada vatandaş açısından iki cazip konu var. Bu bir çılgın projedir. Yatırımcı için de cazip olan bütün kentsel dönüşümde harçlar dörtte bire iniyor. Merkezi iş alanları ve alışveriş merkezleri de projenin içinde yer alacak. Burada yüzde 40 oranında da sosyal donatı alanı olacak. Ankara yolunun altındaki Şirinevler Mahallesi'nin bir bölümünde yani 710 bin metrekaredeki 9 bin 500 bina tamamen yıkılıp, buradaki binalar yolun üstüne taşınacak. Toplamda 5 milyon metrekarede bir kentsel dönüşüm olacak. 1.1.2012'den itibaren alım satım yapanlar hiç bir haktan yararlanamayacak. Herkesin bir tuğlası bile hesap edilip, tespiti yapıldı. Biz yıkarsak değerinden fazla emlak sahibi olacaksınız, deprem yıkarsa sağ kalırsanız oturup ağlayacaksınız. Burasının cazibe merkezi olmasıyla birlikte 200 bin kişinin yaşadığı bu bölgeye belki de önümüzdeki dönemde belediye binası da taşınacak. Kaybeden hiç kimse olmayacak" şeklinde konuştu.

"BİR YIL BOYUNCA PROJE TARTIŞILACAK, FİKRİ OLAN GELSİN SÖYLESİN"

Bir yıl boyunca projeye herkesi katkı koymaya çağıran Başkan Keskin sözlerini şöyle sürdürdü: "Fikri olan gelsin söylesin. Herkesten görüş bekliyoruz. Eğer paçalarımızdan kimse çekmezse, 2013 Nisan ayında kazma vurmayı hedefliyoruz. 50 yatırımcı kazma vurursa, bin daire yaparak en geç 5 yıl içinde 50 bin konutun inşaatını tamamlarız. Yaptığımız toplantıya 110 yatırımcı firma katıldı, bunların konsorsiyumları var. Onlar da projeye olumlu yaklaşıyor. Çünkü hesaplara göre 12 milyar liralık projede 3,2 milyar lira hak sahiplerine, 4,4 milyar lira maliyete, 3,4 milyar lira kar olarak yatırımcılara, 0,9 milyar lira ise ovada binaları yıkılanlara verilecek.

Binalar maksimum 8-10 katlı olacak. Yoğunluk artırılmayacak. Mevcut binaların değerleri bağımsız ve SPK'nın tayin ettiği bilirkişiler tarafından belirlenip karşılığında o kişilere yeni bölgede konut verilecek. Proje süresince daire sahiplerine kira ödemesi müteahhit tarafından yapılacak. 2,8 emsale göre 84 bin konut yapılabiliyor. Ancak biz sadece 50 bin konut inşa etmeyi planlıyoruz. Projenin sosyolojik yönü de bir yıl boyunca tartışılacak. Anketlerimiz halen devam ediyor. Vatandaşa, akademisyenlere, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine de soruyoruz. Eğer biz planlayıp getirseydik ve inşaata başlasaydık eleştiri konusu olabilirdi. Ama şimdi bundan sonra herkes söz sahibi olarak teklifini sunacak. Bursa

Etiketler : Türkiye En Büyük Kentsel Dönüşümü , Yıldırım Belediyesi , Bursa , EMLAK , çılgın proje , Yıldırım Belediye Başkanı , Özgen Keskin , bursa emlak haber , bursa

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman