Sorunlu kredi oranı artıyor

Sorunlu kredi oranı artıyor

Sorunlu kredi oranı artıyor'
Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, sektörde takipteki krediler oranı yüzde 2,7 iken, bu oranın Garanti'de yüzde 1,9 olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının artmaya başladığının altını çizerek, "Kredi kartlarında ve ihtiyaç kredilerinde çok net olarak bunu görmeye başladık" dedi.

Özen, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 31 Mart 2012 itibariyle konsolide finansal tablolara göre, bankanın bu yılın ilk çeyreğindeki net karının 962,2 milyon lira olduğunu anlattı.

Garanti'nin aktif büyüklüğünün 2011 sonuna göre yüzde 1 artarak 165,7 milyar liraya ulaştığını belirten Özen, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 113 milyar 151 milyon lira destek sağladıklarını söyledi.

Bankanın özsermaye karlılığı yüzde 20,9 iken, aktif karlılığın yüzde 2,4 seviyesinde olduğunu belirten Özen, toplam nakdi kredilerde 91 milyar liralık düzeye ulaştıklarını, toplam kredilerde TL kredilerin payının yüzde 55, yabancı kredilerin payının yüzde 45 olduğunu, Garanti Bankası olarak gerçek bankacılık yapmaya devam ettiklerini vurguladı.

Sektörde takipteki krediler oranı yüzde 2,7 iken, bu oranın Garanti'de yüzde 1,9 olduğuna, bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının artmaya başladığına dikkati çeken Özen, "Kredi kartlarında ve ihtiyaç kredilerinde çok net olarak bunu görmeye başladık" dedi.

Sektördeki mevduat/kredi oranına işaret eden Özen, mevduatın önümüzdeki dönemde öneminin gittikçe artacağını söyledi.

Türk bankacılık sektörünün sermaye yapısının oldukça güçlü olduğunun altını çizen Özen, "Ancak ileriye doğru baktığımızda burada da ciddi azalmalar görüyoruz. BDDK açıklamasına göre, herkesin ortalama (sermaye yeterlilik rasyosu) 1,40 düşecek.

Artık bankacılık sektörü 13-14 gibi bir yerde konumlanmaya başlıyor. Dolayısıyla bankacılık sektörü üzerindeki ileriye dönük yükleri de ciddi oranda tartışmamız gerekiyor" diye konuştu. Dünya

Etiketler : Sorunlu kredi oranı artıyor , akipteki krediler oranı , Garanti , Garanti Bankası Genel Müdürü , Ergun Özen , Türk bankacılık sektörü , BDDK , emlak konut kredi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman