Rize kentsel dönüşümle beş yılda beş bin konut üretecek

Rize kentsel dönüşümle beş yılda beş bin konut üretecek

Rize kentsel dönüşümle beş yılda beş bin konut üretecek
Rize kentsel dönüşümle beş yılda beş bin konut üretecekRize Belediyesi tarafından projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı üslenilen ‘Timya’ isimli kentsel dönüşüm projesi hız kazandı.

Rize Belediyesi tarafından projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı üslenilen ‘Timya’ isimli kentsel dönüşüm projesi hız kazandı. Proje kapsamında şu ana kadar yüzde 70 oranında kamulaştırma sağlandı. Kaplıca, Yeniköy ve Atmeydanı mahallelerini kapsayan 7.8 hektar alan üzerinde planlanan ve tamamlandığında bin 200 konuttan oluşacak proje için kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

        Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, bir ay gibi kısa bir sürede arazi ve bina sahiplerinin yüzde 70′i ile anlaşmaya vardıklarını, uzlaşma görüşmelerinin sürdüğünü, uzlaşılamayan parsellerde ise cebri kamulaştırma uygulayacaklarını söyledi. Bakırcı, “Proje 95, 105, 120, 130, 145 ve 165 metrekarelik konutlardan oluşacak. Proje içerisinde 1 ticaret merkezi, cami, kapalı ve açık otoparklar, yürüyüş yolları, park, oyun ve dinlenme alanlarından oluşacak. Proje alanını tehdit eden 2 derenin ıslah edilmesi de projenin kendi içerisinde yapılacak.” dedi.

        Başkan Bakırcı, şöyle devam etti: “İnsanlarımızın daha yaşanılır ortamlarda hayatlarını idame ettirmelerini istiyoruz. Tüm vatandaşlarımız daha iyi şartlarda yaşamayı hak ediyor. Bu proje ile hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Daha bugünden hak sahiplerinin menkulleri değerlenmiştir. Timya’nın tamamlanmasının ardından Tophane Mahallesi ve Dalyan mevkiinde farklı projeler planlıyoruz. Hedefimiz beş yıl içerisinde beş bin konuttur.”

        Hak sahipleri ile süren uzlaşma görüşmelerinde ilginç diyaloglar yaşandığını belirten Bakırcı, “Yaşlı bir ninemiz, kurbanını yıllardır kapısında kestiğini belirterek proje içerisinde kurban kesilecek bir yer talebinde bulundu. Ancak bunun karşılığında anlaşmaya varacağını söyledi. Biz de kabul ettik. Yıkım yapılacak gölgelerde halen hayvancılıkla uğraşanlar var. Bazıları bizden projeye ahır ilave edilmesini istedi. Bu mümkün değil.” diye konuştu.

        Proje ismini, sadece Doğu Karadeniz Bölgesi’nde karşılaşılan ve çok değerli kabul edilen Timya isimli çiçekten alıyor. Timya kelimesi aynı zamanda bölgede çok değerli ve nadir anlamında da kullanılıyor... Kaynak : Haberaktuel.com

Etiketler : Rize kentsel dönüşümle beş yılda beş bin konut üretecek , Rize kentsel dönüşüm , Rize Belediyesi , Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı , Timya , Timya isimli çiçek , Rize , Rize emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman