Süleymaniye bölgesi yenileniyor

Süleymaniye bölgesi yenileniyor
Süleymaniye bölgesi yenileniyor
319'u tescilli tarihi eser, 26'sı anıt eser olmak üzere toplam 732 bina bulunan 131 bin metrekarelik Süleymaniye bölgesinde yenileme projeleri uygulamaya konuldu
 
Süleymaniye bölgesi yenileniyor
 
 

Süleymaniye bölgesini tarihi kimliğine kavuşturmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve KİPTAŞ işbirliğiyle 2006 yılında yenileme alanı ilan edilen Süleymaniye bölgesinde, yenileme çalışmalarına başlandı.

Fatih Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, toplam 131 bin metrekare alanı kapsayan Süleymaniye'de 319'u tescilli tarihi eser, 26'sı anıt eser olmak üzere toplam 732 bina bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve KİPTAŞ işbirliğiyle Süleymaniye bölgesinin 2006 yılında yenileme alanı ilan edildiği ve Fatih Belediyesi ile mülk sahipleri arasındaki müzakereler sonucunda neredeyse tamamına yakınıyla anlaşma sağlandığı bildirildi.

Bu kapsamda ilk taksit tutarı olan bedelin hak sahipleri adına Vakıfbank Fatih Şubesi hesabına yatırıldığı ifade edilen açıklamada, kiracılar için evlere 1000 lira, iş yerlerine ise 2 bin lira taşınma bütçesi ayrıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu süreçte tüm yasal prosedüre uyularak, hak sahiplerine mahkeme kararlarının bildirildiği ve tebligatların yapıldığı aktarılarak, bu sürecin sonunda başlayan projenin ilk etabının nisan ayı sonuna kadar süreceği dile getirildi.

İki yıl içerisinde bitmesi öngörülen proje kapsamında, bölgedeki bakıma muhtaç tarihi eserlerin yenileneceği, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evlerin de aslına uygun olarak restore edileceği belirtilen açıklamada, depreme dayanıksız yapıların yönetmeliğe uygun hale getirileceği, bölgeye parklar ve yeşil alanlar yapılarak bölgenin tarihi değerine ve güzelliğine kavuşturulacağı kaydedildi.

 

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yarımadanın 8 bin 500 yıllık geçmişiyle, sadece İstanbul'un değil, tüm insanlığın ortak kültürel değerlerine ev sahipliği yapan çok özel bir coğrafya olduğunu belirterek, ''Biz Fatih Belediyesi olarak, şehrimizi hem deprem güvenliği konusunda emin, hem estetik, hem sağlıklı, hem de tarihi ve kültürel değerlerini koruyarak, yarınlara hazırlıyoruz. Yenileme kararları, bölge halkının hayat şartlarını iyileştirmeyi de amaçlamaktadır. Planlanan projeler hayata geçtiğinde, riskli binalar yenilenmiş, tarihi eserler korunmuş ve bölge sakinleri sosyal donatı alanları olan sağlıklı, güvenli, kısacası çağdaş hayat şartlarına kavuşmuş olacak. Kent ve kent sakinleri birbiriyle bütünleşecektir'' ifadelerini kullandı.

Açıklamada,Yenileme çalışmalarının 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamında yapıldığı vurgulandı. Habertürk

Etiketler : Süleymaniye bölgesi yenileniyor , Süleymaniye , KİPTAŞ , Fatih Belediyesi , İstanbul Büyükşehir Belediyesi , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman