Babayla Göktürk'te "Gül"gibi rekabet

Babayla Göktürk'te

Babayla Göktürk'te "Gül"gibi rekabet
Bu hafta babadan oğula geçmiş, hızla ilerlemesini sürdüren hatta 15 şantiyeyi aynı anda idare edebilen Gül İnşaat'a konut olduk.

Gül İnşaat, tam anlamıyla aile şirketi. Deden sonra başa geçen oğulları şimdilerde üçüncü kuşak takip ediyor. Metin Gül ve oğlu Mehmet Gül ikinci ve üçüncü kuşağın örnek olacak isimlerinden.
 
Gül İnşaat'ın kurucusu Mehmet Gül 1977'lerde Gümüşhane'den İstanbul'a gelmiş. İstanbul'da inşaat üretiminin temellerini atan Gül, konut ve yazlık sitelerin üretimine yoğunlaşmış. 7 çocuk babası olan Mehmet Gül'ün 4 erkek çocuğu ve 3 kız çocuğu dünyaya gelmiş. Disiplinli bir baba olan Mehmet Gül oğlu Metin Gül'ü yaramazlık yaptığı gereçeksiyle okuldan alıp inşaata vermiş. Metin Gül işi ustaların yanında, inşaat tozu yutarak öğrenmiş. 1984 yılında şirketin kurucusu olan Mehmet Gül'ün vefatından sonra, işler 4 erkek çocuğuna devrolmuş. Ardı ardına yapılan inşaatların dönüm noktası ise Fly-inn AVM olmuş. “O projeden sonra büyük projeler yapmamız gerektiğini anladık.”diyen Metin Gül, “AVM yatırımı ilk başta kârlı değil gibi görünse de, her zaman kazanç sağlayan bir üretim.”diye konuşuyor. 4 kardeşin işin başına geçmesi ile birlikte, şirketler Gül İnşaat, Gül Yapı ve Gül Proje olarak kendi içlerinde ayrılmış. Üç şirket arasında proje ortaklıkları ise halâ sürüyor.
 
Gül İnşaat Fly inn, Capacity, Perla Vista, Historia, Metroport gibi alışveriş merkezlerine imzasını attı.
 
Babayla Göktürk'te tatlı rekabet
 
Metin Gül'ün oğlu ve Gül İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gül, 1985 Ocak ayında dünyaya gelmiş. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde okuyan Mehmet Gül, amca çocukları arasında en büyük çocuk olması sebebiyle şirkette ilk üçüncü kuşak olarak görev almış. Şirket içerisinde pazarlama, satın alma, taşeronluğun takibi, satın alması gibi görevlerde bulunan Gül, babası ile de tatlı bir rekabet içerisinde. Gül İnşaat haricinde 2 ortağı ile birlikte Paralel Gayrimenkul adı altında bir şirket kuran Mehmet Gül, Göktürk'te River Side adlı projeye imza atıyor. Babasının kendisini her zaman desteklediğini söyleyen Gül, “Bir işte sorumluluğun tamamını alınca insanın kendisini geliştirmesi daha kolay oluyor. Bizim şirketlerimizde iş bölümü var ama diğer kurduğumuz Paralel Gayrimenkul'de daha çok sorumluluk aldım.”diye konuşuyor. River Side projesinde 95 konut bulunuyor ve son 25 daire satışa sunuluyor.
 
“İş bölümü olmazsa şantiyeler yürümez”
 
Gül ailesindeki iş bölümü sistemli bir şekilde devam ediyor. İş paylaşımının her zaman çok önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Gül, “Gül Proje ve Gül Yapı'da ben ve babam, Avm ve Gül İnşaat'ın diğer projelerinde diğer 2 amcam, muhasebe ve finans işlerinde de diğer amcam ilgili.”diye konuşuyor. Yönetim Kurulu, perşembe günleri Güneşli Park, Salı Avcılar Park, Çarşamba Skyport ve Cumartesi Göktürk projelerinde bir araya gelip, gündem değerlendirmesi yapıyor. Şirket içerisinde her zaman ortak karar alınmasına özen gösterdiklerini belirten Mehmet Gül, “Şirket aile şirketi olsa bile, aileden olmayan genel müdürlerimiz var. Karar aşamasında her zaman ortak karar alırız”diyor.
 
“Sosyal aktivitelerde anlaşamıyoruz”
 
Mehmet Gül tenis ve kayak sporlarıyla uğraşıyor. Babası Metin Gül ile sosyal aktiviteler konusunda anlaşamadıklarını söyleyen Gül, “Babam şehirden uzak yerlerde sakinlik ve huzuru sever.”diye konuşuyor. Babasının en çok mütevazi tavrını örnek aldığını da söyleyen Gül, “Babam düzgün doğru ticaret yapıyor. Babam daima insan ilişkilerinde dikkatli olmamı ve hep iyi ilişkiler kurmamı öğütler. Ben de hep buna dikkat ediyorum.”diye konuşuyor. Babasının kararlarına hiç karışmadığını belirten Gül, iş saatlerinde çatışmalar yaşandığını da söylüyor. “Babam imalatla ilgili konularda çalışanlardan, benden daha tecrübeli. Biz şantiyeye girdiğimizde 1-2 hata bulursa o daha farklı gözle bakarak o sayıyı daha üstlere çıkarıyor.”diye konuşuyor. Gül inşaat bünyesinde çalışanların çoğu yıllardır Gül ailesi ile beraber çalışıyor. Ekip düzenine önem veren firma, ekibin hata yapması ile bütün işlerin aksayacağının farkında olarak çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin kurumsallaşması adına, imalar detaylarından çok proje geliştirmeye ağırlık verdiklerini söyleyen Mehmet Gül'ün hayalinde ise “minik bir şehir”yaratmak var.”. “İçerisinde gökdeleni, toplu konutu, camisi, lüks konutu olan bir şehir yaratmak istiyorum.”diyen Gül, hayalinin projeyi İstanbul'da hayata geçirmek olduğunu da söylüyor.
 
“İş arıyoruz”
Gül İnşaat'ın devam eden 15 şantiyenin yanı sıra yeni proje için arazi arayışları bulunuyor. Emlak Konut ihalelerini de takip eden firma, Beylikdüzü'nde Vista 3, 4, Kavaklı Park, Qubist, Otoport, Avcılar Park, Güneşli Park, Güneşli Park Gardenya, İş Batı gibi projelerinin de inşaatlarına devam ediyor. “Akrabalarımızla çok iş yapıyoruz.”diyen Gül, tek başlarına 5 şantiye yapmaktansa, ortaklıklarla 15 şantiye hayata geçirerek daha itibarlı ve güvenli işler yaptıklarını söylüyor.


Eyüp'e yeni proje
Gül İnşaat 2 ay içerisinde Eyüp Park projesini hayata geçirecek. Belediyeden satın alınan arazi üzerine inşaa edilecek projenin yatırım bedeli 40 milyon TL olacak. 320 konut ve 120 açık hava dükkânından oluşacak projeye metro bağlantısı da olacak. Güneşli Park projesinde ise son 20 daire satışta bulunuyor. Tapular ise 1 ay içerisinde verilmeye başlanacak. Güneşli Park'ın içerisinde bulunacak AVM'nin ise kiralamaları ortalama metrekaresi 30 Euro'dan devam ediyor. Habertürk

Etiketler : Gül İnşaat , Mehmet Gül , Metin Gül , AVM , Gül Proje , Yıldız Teknik Üniversitesi , Mimarlık Bölümü , Göktürk River Side , Gül Yapı , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman