Kanal İstanbul kaç yılda bitecek

Kanal İstanbul kaç yılda bitecek

Kanal İstanbul kaç yılda bitecek?

Bakan Yıldırım, boğazlardaki tehlikeyi ''Boğazlardan geçen 50 bin geminin yaklaşık 9 bin 500'ü tehlikeli yük taşıyor'' sözleriyle açıklarken Kanal İstanbul için tarih verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, boğazlardan geçen 50 bin geminin 9 bin 500'ünün tehlikeli yük taşıdığını ve bu yükün toplam tutarının da 150 milyon ton olduğunu belirterek, ''Geçmişte İstanbul büyük felaketle karşılaştı. Onun için petrol çıkaran ve bu konudaki hırsı, azmi, iştahı bir türlü dinmeyen ülkelere ve şirketlere diyoruz ki; bu Bağazlar'dan başka miras yok. Buraları korumak bizim öncelikli görevimizdir. Siz ticaretinizi yapmak isteyebilirsiniz ama boğazların fiziki sınırlarını büyütemeyiz'' dedi.

Yıldırım, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''1. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı''nın açılışında konuştu.

Her 40 saatte bir boğazlardan geçen gemilerde makine arızası olduğunu belirten Yıldırım, son 10 yılda ise hiçbir olay yaşanmadığını söyledi.

Alınan çok sıkı tedbirler bulunduğunu, 24 saat bazında bütün boğazların kontrol edildiğini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

''Boğazlardan geçen 50 bin geminin yaklaşık 9 bin 500'ü tehlikeli yük taşıyor. Tehlikeli yükün toplam tutarı da 150 milyon ton. Bir İndependenta, bir Nassia patlamasında neler yaşandı. Büyük bir felaketle karşılaşmıştık. Onun için diyoruz ki petrol çıkaran ve bu konudaki hırsı, azmi, iştahı bir türlü dinmeyen ülkelere, şirketlere diyoruz ki, bu Bağazlar'dan başka miras yok. Bunlar bize insanlığın mirasıdır, tarihin mirasıdır. Buraları korumak bizimi öncelikli görevimizdir. Siz ticaretinizi yapmak isteyebilirsiniz ama boğazların fiziki sınırlarını büyütemeyiz. O halde geçişleri alternatif yollara dönüştürmemiz lazım. Karadan boru hatlarıyla yapmamız lazım, başka kanallar açmamız lazım. Onun için Kanal İstanbul bizim çok önemsediğimiz bir proje. Kanal İstanbul yapıldığında İstanbul Boğazından geçen trafiğin tamamını rahatlıkla yönetebilecek bir su yoluna sahip oluyoruz. Dolayısıyla boğazları eğlenceye, deniz turizmine, İstanbul'un ortak yaşam alanına dahil edeceğiz. Bu proje ile birlikte denizden tehlikeli ham petrol taşıyanlar çok büyük kar edecekler. Beklemelerden oluşan ticari kayıplardan da kurtulmuş olacaklar. Bu projeyi de önümüzdeki 5-6 yıl içinde İstanbul'a ve ülkemize kazandırmaya kararlıyız bunun çalışmalarını da yapıyoruz.''Akşam

Etiketler : Kanal İstanbul kaç yılda bitecek , Bakan Yıldırım , Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , Deniz Temiz Derneği , istanbul Büyükşehir Belediyesi , Boğazlar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman